یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

"راهپیمایی ۴۲۰ کیلومتری عدالت" علیه سیاست‌های اردوغان


• "راهپیمایی عدالت" که با ابتکار رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه در اعتراض به زندانی کردن هم‌حزبی‌اش آغاز شد بعد از ۲۳ روز به استانبول رسید. ۴۵ هزار نفر همراه با این راهپیمایی به استانبول رسیدند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۱۷ تير ۱٣۹۶ -  ٨ ژوئيه ۲۰۱۷"راهپیمایی عدالت" که با ابتکار رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه در اعتراض به زندانی کردن هم‌حزبی‌اش آغاز شد بعد از ۲۳ روز به استانبول رسید. جایی که در آن انیس بربراوغلو، معاون این حزب زندانی است. 
کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه که سه هفته پیش پیاده از آنکارا راهی استانبول شد توانست ده‌ها هزار نفر را همراه خود کند. راهپیمایی او در اعتراض به بازداشت هم‌حزبی خود حال به استانبول رسیده است.
دادگاهی در ترکیه در ۱۴ ژوئن انیس بربراوغلو، معاون حزب جمهوریخواه خلق را به اتهام دادن اطلاعاتی به روزنامه جمهوریت در مورد ارسال سلاح از سوی مأموران اطلاعاتی ترکیه به مخالفان اسلام‌گرای رژیم اسد در سوریه به ۲۵ سال زندان محکوم کرد.
شرکت‌کنندگان در "راهپیمایی عدالت" هر روز حدود ۲۰ کیلومتر راه رفتند. در این راهپیمایی شخصیت‌های برجسته‌ای مانند عبداللطیف شنر، عضو سابق حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) یا آسلی اردوغان، نویسنده مطرح ترکیه نیز شرکت داشتند.
همراهان کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه کیلومترها فاصله را از آنکارا تا استانبول گاهی در باران و گاهی در دمای ۴۵ درجه در اعتراض به سیاست‌های رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور در نوردیدند. قلیچداراوغلو در بیانیه‌ای دولت ترکیه را به پایمال کردن عدالت، از بین بردن استقلال دستگاه قضایی و حاکمیت خودسرانه در سراسر کشور متهم کرده است.
پس از شروع "راهپیمایی عدالت" مردم دسته دسته به آن محلق شدند. زمانی که این حرکت به استانبول رسید ۴۵هزار نفر آن را همراهی می‌کردند. وقتی که راهپیمایی از یک منطقه صنعتی در این شهر رد می‌شد کارگران از پنجره‌ها و طبقات محل کار خود برای راهپیمایان دست زده و تشویقشان می‌کردند.
این راهپیمایی اعتراضی بعد از ظهر یکشنبه ۸ ژوئیه (۱۷ تیر) با تظاهراتی بزرگ در منطقه مالتپه استانبول به پایان خواهد رسید.اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست