یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بیانیه مطبوعاتی ائتلاف «به جهنم خوش آمدید»


• ائتلاف «به جهنم خوش آمدید» (کنایه ای دو پهلو به جهانی که سران اجلاس ۲۰ ساخته اند و نیز موج اعتراضی علیه آنها) پس از درگیری های هامبورگ بیانیه ای منتشر کرد که متن کامل آن در زیر می آید ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۱۷ تير ۱٣۹۶ -  ٨ ژوئيه ۲۰۱۷توضیح اخبار روز: ائتلافی از گروه های چپ رادیکال از ماه ها قبل برای اعتراض علیه اجلاس ۲۰ در هامبورگ آلمان تدارک دیده بود. تظاهرات مستقل این ائتلاف قرار بود با مجوز پلیس شامگاه پنجشنبه شش ژوئیه برگزار شود. اما پلیس آلمان تصمیم گرفته بود بر خلاف قانون جلوی تظاهرات را بگیرد. پس مسئولان پلیس نقاب داشتن بخش کوچکی از شرکت کنندگان را بهانه قرار دادند تا مانع حرک تظاهرات شوند. با این که بسیاری از نقابداران،‌ نقاب از چهره برگرفتند، نیروهای پلیس با قساوت و خشونتی که یادآور برخی از موارد سرکوب جنبش سبز در ایران بود، به معترضان حمله کردند و بسیاری از آنها را به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند. سبوعیت پلیس در ساعات پس از آن برخی از معترضان را به انجام اقدامات تخریبی تحریک کرد. البته این اقدامات تخریبی تنها متوجه برخی از مغازه ها و اتومبیلها بود و تنها در دفاع از خود در برابر پلیس بود که معترضان مجبور به مقاومت فیزیکی شدند.
ائتلاف «به جهنم خوش آمدید» (کنایه ای دو پهلو به جهانی که سران شرکت کننده در اجلاس ۲۰ ساخته اند و نیز موج اعتراضی که علیه آنها سازمان داده شد) پس از درگیری های هامبورگ بیانیه ای منتشر کرد که متن کامل آن در زیر می آید.

* * *

جمعه هفت ژوئن ۲۰۱۷
همان گونه که در روزهای گذشته به گونه ای فزاینده عیان شده بود، پلیس شامگاه پنجشنبه تظاهرات «به جهنم خوش آمدید» را در همان چند متر اول مسیر و تقریبا بدون هشدار قبلی به خشن ترین وجه مورد حمله قرار داد. انسانها هنگام گریز مجبور شدند از دیوارها بالا بروند، اما از بالا مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و پایین افتادند. ماشین های آب پاش مردم را آن قدر به سمت رودخانه هل دادند که خطر افتادن آنها به رود الب وجود داشت. ماشین های آب پاش مسیر آب را مستقیما به سوی افرادی نشانه رفتند که روی بام ساختمانهای اطراف نشسته و ناظر صحنه بودند.
شیوه ای که پلیس با استفاده از آن در چندین مکان با بکارگیری نیروهای پرشمار مردم را به دیوارها هل داد، دلیل کافی برای این نتیجه گیری است که در سناریوی برنامه ریزی شده از سوی پلیس، اصلا قرار نبود تظاهرات از خیابان حاشیه بندر خارج شود. این نتیجه گیری همچنین موجه است اگر در نظر گیریم که افراد پلیس درست در لحظه ای بلوکهای تظاهرات را مورد یورش قرار دادند که مسئولان گردهمایی هنوز سرگرم مذاکرات با مسئولان عملیات پلیس برای یافتن یک راه حل بودند. پس تظاهرات زمان کوتاهی پس از ساعت ۲۰ از سوی مسئول گردهمایی خاتمه یافته اعلام شد.
خشونت افراطی منجرشده به زخمی شدن افراد بی شمار ما را تکان داده و خشمگین کرده است. پلیس از پیش شدیدترین عواقب را پذیرفته بود. خط زنجیرهای سازمان داده شده متشکل از افرادی که احساس مسئولیت می کردند توانستند از عواقب وخیم تر جلوگیری کنند. مکان حملات به خاطر یورش از جلو، از جوانب و از بخش عقب تظاهرات، آگاهانه آنچنان تنگ شده بود که احتمال فرار هراس آمیز جمعی منتفی نبود. یک شرکت کننده در تظاهرات که شوکه شده بود می گفت «می خواستند ما را درب و داغون کنند.» فیلمها،‌ تصاویر و گفته های روزنامه نگارانی که در محل حاضر بودند، اظهارات تحریک آمیز «تسیل» سخنگوی پلیس را رسوا کرد. مثلا او ادعا کرده بود که هدف پلیس، منزوی کردن بخش نقابدار تظاهرکنندگان یا نقاب از چهره برگرفتن آنها بود تا تظاهرات بتواند آغاز شود. گزارشهای روزنامه نگاران نشان داد این اظهارات، تبلیغاتی دروغین بود.
اما ساعاتی بعد تظاهرکنندگان موفق شدند دوباره ابتکار عمل را به دست گیرند و پس از مدتی سه صف تظاهرات را دوباره به صورت یک راه پیمایی بزرگ یکپارچه کنند که بسیاری بدان پیوستند. این تظاهرات سپس در خیابانهای «رپربان» و «هولستن» به سمت محله «شانتس» حرکت کرد. این تظاهرات بزرگ نیز در حوالی پل «شترن» بدون دلیل قابل تشخیصی از سوی پلیس مورد حمله قرار گرفت.
خشم انباشته شده به خاطر خشونت افراطی پلیس پس از پراکنده کردن تظاهرات و در ادامه ساعات شامگاهی و امروز به صورت اقدامات قهرآمیز مختلف و درگیری ها با مأموران عملیاتی پلیس بروز کرد. عواقب تاکتیک احتمالی پلیس مبنی بر این که از برخورد شدید با یکی از طیف های معترض در آغاز اعتراضات علیه اجلاس ۲۰ علامتی به سایر طیف ها بفرستند، به طور کاملا آشکاری دامن خود پلیس را گرفت.
شاهد این مدعا، تنوع بزرگ اقداماتی است که گروه ها و طیف های بسیار متفاوت روز جمعه در خیابان سامان دادند.
صبح پس از درگیری ها در جریان کنفرانس مطبوعاتی یک امر آشکار شد:‌ تلاشهای تفرقه افکنانه هفته ها و روزهای اخیر به منظور تقسیم اعتراض ها به معترضان آماده توسل به قهر و افراد مسالمت جو بی نتیجه ماند. سیاستمداران و پلیس با عملیات پلیس در حاشیه بندر، رابطه مبنی بر همبستگی طیف های مختلف را نه تنها مخدوش نکردند بلکه تقویت هم کردند. پس از تظاهرات دیروز، رابطه محکمی میان طیف های گوناگون برای تظاهرات روز شنبه ایجاد کرده است.
از این رو ما دعوت می کنیم که معترضان در تظاهرات شنبه به تعداد زیاد وارد بلوک «به جهنم خوش آمدید» شوند. بلوک ما به عنوان جزئی از بلوک ضدسرمایه داری تظاهرات شنبه در آن شرکت خواهد کرد. این تظاهرات، یک گردهمایی مصمم و مشترک خواهد بود.
پس از فراز و نشیب های روزهای گذشته ما به استقبال تظاهراتی می رویم که هم از نظر شمار شرکت کنندگان و هم به لحاظ پیام آن، پایانی برای اعتراض ها علیه اجلاس سران خواهد بود که عزم مبارزه ما را نشان خواهد داد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست