یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پس لرزه بیانیه های کی روش - اسدی
دبیرکل فدراسیون فوتبال استعفا کرداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۱۷ تير ۱٣۹۶ -  ٨ ژوئيه ۲۰۱۷فدراسیون فوتبال ایران روز شنبه با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد با هدف جلوگیری از هرگونه اختلافات و ایجاد تنش در فضای فوتبال ملی کشور، مهدی تاج با استعفای علیرضا اسدی موافقت کرده و محمد رضا ساکت به عنوان سرپرست دبیرکلی فدراسیون منمصوب شد.

در اطلاعیه فدراسیون فوتبال در این رابطه آمده است: در فضای شیرین به وجود آمده در فوتبال که در سایه موفقیت های اخیر فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی به وجود آمده است و برای رفع هرگونه تنش زدایی با تقاضای کناره گیری دبیر کل این فدراسیون موافقت شد.
این اطلاعیه در ادامه می افزاید: دبیر کل فدراسیون فوتبال پیش از این درباره کناره گیری خود با «مهدی تاج» ریاست فدراسیون فوتبال به تفاهم رسیده بود تا پس از کناره گیری به عنوان مشاور عالی فدراسیون به کار خود ادامه دهد. این بیانیه مدعی شده است تصمیم گرفته شده ارتباطی با شرایط به وجود آمده در چند روز گذشته نداشته و ندارد. کی روش در بیانیه ی خود اما، عملا خواهان برکناری علیرضا اسدی شده بود.

پیش لز ه‍یت کارلوس کی روش، سرمربی تیم ملی ایران، با انتشار بیانیه ای تند، به دبیرکل فدراسیون فوتبال حمله کرده بود.
به گزارش "ورزش سه"، سرمربی پرتغالی تیم ملی که در آخرین کنفرانس مطبوعاتی اش با رسانه ها، چهره ای خندان و کمتر دیده شده ای را از خود به نمایش گذاشته بود، بار دیگر به روال سابق برگشت و این بار به شدت به دبیرکل فدراسیون فوتبال حمله کرد. در بیانیه ای که کی روش در فیس بوکش منتشر کرد، آمده است:

دوستان عزیز
امروز با انتشار جدیدترین رنکینگ فیفا تایید شد که تیم ملی ایران با ۷ پله صعود و قرار گرفتن در رتبه ۲٣ دنیا، بهترین تیم آسیاست؛ بهترین رتبه ای که ایران تاکنون براساس سیستم جدید محاسبات در این رنکینگ به دست آورده است.
بعد از جام جهانی برزیل و مسابقات مقدماتی جام جهانی روسیه، این بهترین لحظه‌ی تاریخ فوتبال ایران است و این نتیجه کار بازیکنان، کادر فنی، کار با کیفیت و متداوم ما در ۶ سال گذشته است.
همانطور که بسیاری در ایران می‌دانند، این دستاورد مخالف با رویاهای افرادی بود که تلاش می‌کردند موفقیت‌های تیم ملی ایران را کمرنگ کنند؛ افرادی مثل اسدی، دبیر کل فدراسیون فوتبال. یک جادوگر معروف و رقیب دائمی رویاها و اهداف تیم ملی.
این جادوگر (اسدی) یک مسوول بی‌استفاده است که هیچ کاری برای توسعه فدراسیون فوتبال انجام نداده و هدف او اخراج مربی تیم ملی و زیر سوال بردن کارهای وی بوده است؛ او یکی از افرادی است که تلاش کرده رسانه‌های ایران و هواداران را به سمت و سوی اشتباه سوق بدهد؛ با گفتن اینکه هیچ دلیلی برای حمایت از مربی تیم ملی، پروژه و دستیارانش وجود ندارد.
او یکی از آنهایی است که جایگاهش را با جادوگری به دست آورد؛ با ارتباط با وزیر سابق ورزش. این جادوگر که آدم های خودش را دارد (بعضی از آنها خارج از فدراسیون هستند) در فوتبال ایران بسیار معروف است و چهره بارز نقشه ای بود که آقای کفاشیان را مجبور کرد تا به آقای نبی که مردی فوق العاده و حرفه ای بود، خیانت کند.
با دانستن این سناریو، اکنون بحث در مورد آماده سازی مناسب و متوازن برای جام جهانی بیش از همیشه اهمیت پیدا می کند. اجازه بدهید این سوال ها را مطرح کنم:
۱- دبیرکل فدراسیون، اسدی! از زمانی که بار دیگر با نتایج و واقعیت ها مغلوب شدی و با توجه به اینکه جادوگر بزرگی هستی، نوبت تو نیست که شجاعت و دلاوری ات را نشان بدهی یا بهترین حقه ات را و گوشه ای از جادوگری ات که ناپدید شدن می تواند باشد، را به فدراسیون فوتبال ایران نشان بدهی؟
۲-با همه احترام، آیا زمان آن نیست که رئیس فدراسیون ما، تاج، به قولش عمل کند، قولی که یک سال و نیم پیش داد و هماهنگی و آرامش را به فدراسیون فوتبال ایران برگرداند و همه آنهایی که به طور سیستماتیک منافع تیم ملی ایران را به خطر می اندازند، اخراج کند؟ فدراسیون فوتبال ایران نمی تواند بدون اینکه به وظایفش عمل کند، به دنبال حمایت و کسب احترام از بیرون باشد. در این لحظه ویژه، هواداران فوتبال ایران به دنبال یک موقعیت قوی و باثبات هستند؛ براساس منافع تیم ملی.
آیا زمان برآورده کردن قول ها و تصمیم گیری برای ساختن یک آینده موفق برای تیم ملی ایران با هماهنگی، احترام و آرامش نیست؟
٣-در نهایت ما چه کار بیشتری باید انجام بدهیم تا این جادو به واقعیت تبدیل شود؟
برای آینده
کارلوس کی روش

اسدی: ۵ ساعت فایل صوتی از کی‌روش دارم که به ملت ایران توهین می‌کند
دبیرکل سابق فدراسیون فوتبال نیز نسبت‌ به بیانیه اخیر کارلوس کی‌روش واکنش نشان داد و مدعی شد او به مردم کشورمان توهین کرده است.
علیرضا اسدی، دبیرکل فدراسیون فوتبال درباره عملکرد کارلوس‌ کی‌روش و بیانیه تندی که او صادر کرده، صحبت‌هایی انجام داده که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:
آقای اسدی، کی‌روش در تازه‌ترین بیانیه‌ای که صادر کرده، حمله تندی به شما انجام داده است. جوابی برای این صحبت‌ها ندارید؟
ایشان در حدی نیست که من به او جواب بدهم. ادبیاتی که او به کار برده در شأن یک معلم نیست. کی‌روش مدام با ادبیات عقرب و مار صحبت می‌کند؛ حتماً در باغ وحش بزرگ شده است که از این کلمات استفاده می‌کند. ادبیاتی که یک نفر با آنها صحبت می‌کند، معرف شخصیت اوست و نوع برخوردی که او با ملت ایران دارد شخصیت او را نشان می‌دهد.
البته در کنار کارهای عجیبی که کی‌روش انجام می‌دهد، او نتایج قابل قبولی در ایران گرفته است.
ما از روز اولی که به فدراسیون رفتیم این سیاست را داشتیم که به عنوان نماینده مردم به کشورمان خدمت کنیم. حالا یک نفر را به تیم ملی آوردند که دانش فنی دارد، اما دانش خود را در کشور ما نهادینه نمی‌کند. او بعد از شش هفت سال کار کردن در مملکت ما، همه تعلیم گیرنده‌های ایرانی که کنارش بودند را کنار گذاشته است. با این حال محبت مردم ایران و امکانات کشور ما را به دست آورده است. اما آقای کی‌روش! شما دانش فنی خود را به صورت کالا به ما فروختید و آن را به ما یاد ندادید. بردی که آخرش تلخ باشد برای منافع ملی ارزشی دارد؟! در حوزه‌هایی مانند حوزه نفت و پزشکی، ما دانشمندان زیادی داریم و در حوزه فوتبال هم همین است. مگر در حوزه نفت و پزشکی ما متخصصان‌مان را از خارج به ایران آوردیم؟ همین بچه‌های خود ایران بودند که الان پزشکی ایران حرف اول در دنیا را می‌زند. کی‌روش اصلاً لیاقت این را ندارد که من جواب او را بدهم. او همیشه با خودش چند نفر می‌آورد و در وسط راه آنها را رها می‌کند.
در مقاطعی شما سکوت کردید و جواب اظهارات کی‌روش را ندادید. فکر نمی‌کنید اگر در همان ابتدا جوابش را می‌دادید، این اتفاقات تمام می‌شد؟
من ۱۰ ساعت با کی‌روش بحث کردم، اما دیدم او به هر کسی که بخواهد توهین می‌کند. به آقای تاج، کفاشیان، ترابیان و هر کسی که بخواهد توهین می‌کند. هرچه از دهانش درمی‌آید بار ملت ایران می‌کند. ما هم یک جاهایی مجبوریم سکوت کنیم، چون منافع ملی ما در خطر است. کی‌روش فردا پولش را می‌گیرد و می‌رود، اما این ما هستیم که با غم مردم‌مان می‌مانیم. یک عده به من می‌گویند چرا سکوت می‌کنید، اما من دنبال دعوا نیستم. هیچ‌کس نمی‌تواند منافع ملی کشور ما را مصادره کند.
کی‌روش در همین بیانیه‌اش صحبت‌هایی علیه فدراسیون فوتبال هم انجام داده است.
من کاری ندارم که چه کسی آورده و چه کسی برده است. آقای کی‌روش! گواردیولا را هم ارزیابی می‌کنند، شما که دیگر عددی نیستید و سطح‌تان با او قابل قیاس نیست. اگر ارزیابی از یک سرمربی قابل قبول نباشد، عذر او را می‌خواهند. در همه جای دنیا این اتفاقات رخ می‌دهد، مگر ونگر را ارزیابی نمی‌کنند؟ مثل اینکه شما یک پدیده خارق‌العاده هستید که ما آن را پیدا کرده و به اینجا آورده‌ایم و همانند شما در هیچ کجای دنیا پیدا نمی‌شود. شما همه این‌کارها را برای یک بردی که آوردید، انجام می‌دهید؟ این ادبیات ایشان است که به همه توهین می‌کند. خیلی‌ها به من می‌گویند که چرا جواب کی‌روش را نمی‌دهی؟ ما شش ماه در فدراسیون فوتبال بودیم و موضع خودمان را اعلام کردیم.
به‌نظر می‌رسد که این صحبت‌های کی‌روش فعلاً تمامی نداشته باشد.
این‌ها یک تهدید برای فوتبال ایران است. مدام به ما حمله شد، اما ما سکوت کردیم. ما از حمله نمی‌ترسیم، چون در آن بزرگ شده‌ایم. مهم این بود که تیم ملی‌مان به جام جهانی برود که خدا را شکر رفت. نام‌ها هم یک دوره می‌آیند و یک دوره می‌روند اما ۱۰۰ سال بعد می‌گویند که ایران در جام جهانی شرکت کرده نه کارلوس کی‌روش. همین که ما با وجود این حملات کارمان را انجام می‌دهیم، یک پیروزی شیرین برای ماست. حالا یک عده می‌خواهند آن را مصادره کنند، که این هم اصلاً مهم نیست.
تسنیم‌: کی‌روش در این بیانیه شما را جادوگر هم خطاب کرده است.
کسی که در شأن خودش صحبت می‌کند، کلماتی بیشتر از این در دایره لغاتش ندارد. بیشتر از این نمی‌توان از کسی که ۸۰ میلیون ایرانی را نادیده می‌گیرد، انتظار داشت. فکر می‌کنید شما وقتی با یک نفری که در چاله میدان بزرگ شده، صحبت می‌کنید، از چه ادبیاتی استفاده می‌کند؟ یک نفری که در چاله میدان بزرگ شده بیشتر از اینها چه چیزی می‌داند؟! میزان تفکر و سواد یک نفر شخصیت او را مشخص می‌کند. آقای کی‌روش! شما از کلماتی مانند عقرب، گرگ و مار در ادبیاتتان استفاده می‌کنید. حتماً در جایی بزرگ شدید که یا در کنار این‌ها بودید و یا مدام از این کلمات در کنار شما استفاده شده است.
فدراسیون فوتبال جوابی به این بیانیه‌های کی‌روش ندارد؟
ما اجازه این کارها و این رفتارها را به کی روش نمی‌دهیم، چون دین ما به ما این اجازه را نمی‌دهد. آقای کی‌روش! کارفرمای شما فدراسیون فوتبال است. هدف ما این بود که تیم ملی به جام جهانی برود که رفت اما شما دانشتان را در ایران نهادینه نکردید. هیچ کس حق ندارد منافع ملی ما را به خطر بیندازد. ما چرا با دانش شما را به صورت یک کالا بخریم؟ توهین این است، نه اینکه وقتی یک نفر از کنارتان رد می‌شود بهانه الکی می‌گیرید که به من سلام نداد و این موضوع را به عاملی برای توهین به ملت ایران تبدیل می‌کنید. هرچه می‌شود یک بهانه‌ای پیدا می‌کنید و آن را در سر ملت ایران می‌کوبید. شما به برادر شهید و جانباز این مملکت نیز رحم نمی‌کنید و به افرادی مانند ترابیان و تاج توهین می‌کنید. جایگاه انسانی اینها را ببینید و بعد آن را با خودتان مقایسه کنید. اینکه جواب شما را نمی‌دهیم به خاطر ترس نیست، چون فوتبال جای ترسوها نبوده و نخواهد بود. شما نه برای من و نه برای کشورم، آش دهن سوزی نیستید که مدام بخواهیم سکوت کنیم و پاسخی به شما ندهیم.
بعد از قطعی شدن صعود تیم ملی به جام جهانی، کی‌روش اعلام کرد که یکی دو نفر در فدراسیون فوتبال از این صعود خوشحال نیستند. در آن زمان هم به‌نوعی شاید منظورش شما بودید.
در صعود ایران به جام جهانی از نگهبان فدراسیون تا بالاترین فرد در این مملکت نقش داشتند اما آقای کی‌روش! شما می‌خواهید این افتخار را به نام خودتان مصادره کنید. مگر ۱۰۰ هزار نفر که به ورزشگاه می آیند به خاطر یک نفر است؟ همه به خاطر منافع ملی به ورزشگاه می‌آیند، چون کشورشان را دوست دارند. اگر به خاطر یک نفر هم بیایند این مقطعی است و خیلی زود فراموش می‌شود. شما خودتان را با کسی مقایسه می‌کنید که از ۷ صبح تا ۱۰ شب در فدراسیون فوتبال کار می‌کند؟ ما که این‌همه برای این فوتبال زحمت می‌کشیم مثل شما ادعا نداریم. آن وقت شما می‌گویید فقط من خوشحال هستم و کسی که از هفت صبح تا ۱۰ شب در فدراسیون فوتبال کار می‌کند ناراحت؟! آقای کی‌روش! هر وقت در مملکت ما آمدید و مفت خدمت کردید، آن وقت از این ادبیات استفاده کنید. اینجا ایران است و ملت فهمیده ای دارد. اینجا مگر موزامبیک است که هرچه دلت می‌خواهد بار فوتبال و مردمش می‌کنید؟! ما که سکوت می‌کنیم به خاطر این نیست که جوابی نداریم بلکه به خاطر این است که نمی‌خواهیم منافع کشورمان به خطر بیفتد. آقای کی‌روش! شما همه را کنار گذاشتید. به آدم‌ها به صورت مقطعی و ابزاری نگاه کردید اما روش من این نیست که در مقابل شما سکوت کنم. چه من در این فدراسیون باشیم چه نباشیم، شما تحت قرارداد ایران هستید. وقتی مردم ما خوشحال هستند، من هم خوشحال می‌شوم. شهدای هشت سال دفاع مقدس ما مگر صبر نمی‌کردند؟ چون آنها می‌دانستند برای دین و مردم کار می‌کنند، مجبور بودند آن شرایط را تحمل کنند. ما هم یک مقطعی سکوت کردیم و حالا دیگر صبرمان تمام شده است. الان تیم ما به جام جهانی رفته اما نمی‌توانید آن را به نام خودتان مصادره کنید. آقای کی‌روش! بارها گفته‌ام و باز هم می‌گویم که ۸۰ میلیون ایرانی در این صعود نقش داشتند. این صحبت‌های شما هم دیگر هیچ اهمیتی برای من و مردم مملکتم ندارد.
... و صحبت پایانی؟
در جلسه ۱۰ ساعته‌ای که با کی روش داشتم و فایل ضبط شده ۵ ساعت آن هم به صورت در اختیارم است، او فقط به وزیر ورزش و جوانان و البته ۸۰ میلیون ایرانی توهین کرده است. به او گفتم شما از لحاظ ادبیات صفر هستید. چون کی‌روش به ملت ما توهین کرد، من به همین خاطر جوابش را دادم. آقای کی‌روش! شما از یک جای دیگر آمدید و در مملکت من به من و ملتم توهین می‌کنید؟! شما منافع شخصی را در قالب منافع ملی می‌بینید. شاید ملت ندانند که شما چقدر از این مملکت پول به جیب زدید اما من که می‌دانم فقط به فکر منافع شخصی‌تان هستید. من هرجا که باشم به دنبال خوشحالی مردمم می‌گردم و وقتی جوابتان را نمی‌دهم دلیلی بر این نیست که ترسو هستم. من فقط نمی خواهم مردم کشورم ناراحت شوند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست