یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بررسی ارتباط ورزش با افسردگی در بانواناخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱۵ تير ۱٣۹۶ -  ۶ ژوئيه ۲۰۱۷


بنابر نتایج پژوهش ، ساعات ورزش در مدارس دخترانه باید به صورت جدی و به عنوان یک درس اصلی مطرح شود.نتایج پایان نامه کارشناسی ارشد در رشته مشاوره زهرا هاشم پور با عنوان (بررسی ارتباط ورزش با افسردگی در بانوان)می افزاید:زنان ورزشکار ارتباط بین ورزش و روحیه را مثبت و انجام ورزش را برای به دست آوردن یک روحیه خوب، موثر می دانند. با توجه به این مساله می توان گفت که ورزش می تواند مانع از بروز افسردگی شود.نتایج این پایان نامه اضافه می کند:توزیع افسردگی در رشته های مخلف ورزشی متفاوت است.به عنوان مثال در تعداد آزمودنی ها از ۳۲ نفری که ورزش بدنسازی را انتخاب کرده اند، ۱۰ نفر دچار افسردگی هستند. یعنی در این رشته ۵/۳۱ درصد دچار افسردگی هستند، در حالی که در رشته شنا ۲۰ درصد و در کوهنوردی ۶/۱۶ درصد و در دومیدانی ۳۲/۱۳ درصد و در سایر رشته ها ۵/۱۲ درصد دچار افسردگی هستند.
نتایج این پایان نامه می افزاید:با توجه به نتایج پژوهش،چنین استنباط می شود که میزان افسردگی با مدت زمای که به ورزش اختصاص داده شده است، ارتباط معنی داری ندارد. به عنوان مثال،میزان افسردگی در افرادی که کمتر از یک سال است ورزش می کنند ۴۰ درصد و در افرادی که بین یک تا پنج سال است که ورزش می کنند،۲۳ درصد و در گروهی که بیشتر از ۱۰ سال ورزش می کنند، ۶/۱۶ درصد دچار افسردگی هستند.لذا توزیع افسردگی می تواند با مدت زمانی که برای ورزش صرف می شود، ارتباط داشته باشد.در بخش دیگری از این پژوهش آمده است که وضعیت تاهل در میزان افسردگی تاثیر ندارد. آنچه مطرح است، خود ورزش می باشد، نه تاهل و تجرد. همچنین انتخاب و انجام ورزش در بانوان با میزان تحصیلات آنها ارتباطی ندارد.
نتایج این پایان نامه نشان داده است: ورزش باعث کاهش و از بین بردن اضطراب ها و فشارهای عصبی ، افسردگی، ترس وحفظ روحیه سلامتی و روانی افراد می شود و همچنین افسردگی در زنانی که ورزش می کنند. کمتر از کسانی که ورزش نمی کنند.
همچنین به گفته دکتر شیللر، هر اندازه زنی در برابر فشارهای زندگی آسیب پذیر باشد، خطر ابتلای او به بمیاری های قبلی بیشتر می شود.وی ورزش را نوع معالجه و مداوا می داند و معتقد است که ورزش ، زنان را از خمودگی و درماندگی بیرون می کشد.در بخش پیشنهادات این پایان نامه آمده است: باید در اجرای نقش ورزش میان زن و مرد تفاوتی وجود نداشته باشد.زن و مرد هر دو نیاز به بهتر زیستن دارند. بنابراین هر دو باید ورزش کنند و باید امکانات ورزشی در اختیار هر دو گروه به تساوی قرار گیرد.
ساعات ورزش برای دختران در مدارس به صورت جدی و به عنوان یک درس اصلی باشد و با گنجاندن برنامه های مفید در ساعات ورزش، آنان را با اثرات ورزش بر روح و جسم آشنا سازند.
همچنین رشته های ورزشی مورد توجه زنان باید توسعه یابد و باشگاه ها با شرایط سهل به پذیرش بانوان در این رشته های ورزشی اقدام کنند.در ادامه آمده است: چون بین سال هایی که فرد ورزش می کند و میزان افسردگی ارتباط وجود دارد، پس با برنامه ریزی باید ورزش را از سال های نوجوانی وجوانی در بین دختران آموزش داد و از ساعات ورزش در مدرسه به نحو مطلوب برای رسیدن به اهداف تربیت بدنی استفاده کرد.

منبع: پایگاه‌ نشاط


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست