یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پایان بیست و سومین دوره مسابقات تکواندوی قهرمانی جهان
سقوط تکواندو ایران در جزیره موجو؛ کیمیا علیزاده نقره گرفت!اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۹ تير ۱٣۹۶ -  ٣۰ ژوئن ۲۰۱۷تیم ملی تکواندوی ایران قهرمان دوره گذشته با شکست سنگینی که در کره جنوبی داشت، عنوان قهرمانی سال ۲۰۱۵ را با سکوی سوم عوض کرد.

بیست و سومین دوره مسابقات تکواندوی قهرمانی جهان در حالی از روز شنبه (سوم خردادماه) به میزبانی کره جنوبی و در سالن "تی وان" شهر موجو آغاز شده بود که سرانجام امروز (جمعه) پس از یک هفته ماراتن سنگین بین ۹۷۷ تکواندوکار از ۱٨٣ کشور جهان پرونده مسابقات بسته شد.
تیم ملی تکواندوی مردان با ترکیب ٨ هوگوپوش و با هدایت مهدی بی باک و تیم ملی بانوان با ترکیب ۶ ملی پوش و با هدایت مهرو کمرانی در این آوردگاه بزرگ حضور پیدا کرده بودند. در پایان این مارتن سنگین و نفس گیر یک هفته‌ای؛ تکواندوی ایران با کسب ۲ مدال نقره و یک برنز و مجموع ۴۹ امتیاز در بخش مردان به کار خود پایان داد و سکوی سومی را کسب کرد.
با توجه به اینکه در مسابقات جهانی رده بندی نهایی بر اساس سیستم امتیازی محاسبه می‌شود، در این بخش تیم ملی کره جنوبی و میزبان مسابقات با کسب سه مدال طلا و یک مدال برنز و مجموع ۶۹ امتیاز عنوان قهرمانی را از آن خود کرد و برای بیست و یکمین بار بر سکوی قهرمانی ایستاد.
اما تیم ملی روسیه با کسب یک مدال طلا، دو مدال نقره و یک مدال برنز و در مجموع ۵۵ امتیاز عنوان نایب قهرمانی را از آن خود کرد. این جایگاه در صورتی کسب خواهد شد که نماینده وزن ٨۰- کیلوگرم روسیه به نشان طلا دست پیدا کند.
با توجه به اختلاف امتیاز تیم کشورمان با انگلستان ٣٨ امتیازی، تیم کشورمان که دوره قبل در کشور روسیه عنوان قهرمانی را برای دومین بار از آن خود کرده بود، در موجو کره جنوبی بدون تهدید عنوان سومی خود را قطعی کرده است. آرمین هادی پور و میرهاشم حسینی به مدال نقره دست یافتند و مسعود حجی زواره هم مدال برنز را از آن خود کرد.

در بخش بانوان هم تنها کیمیا علیزاده در بین ۶ نماینده کشورمان توانست برای اولین بار مدال نقره مسابقات جهانی را کسب کند. در واقع پرونده کاروان ۱۴ نفره ایران با سه مدال نقره و یک برنز بسته شد.
زهرا پوراسماعیل، اکرم خدابنده، فرزان عاشورزاده، ناهید کیانی، ملیکا میرحسینی، سعید رجبی، سجاد مردانی، ابوالفضل یعقوبی و طیبه پارسا هم با شکست مقابل حریفان خود از دور رقابت‌ها حذف شده اند تا ناکامی ایران در این رقابت‌ها تکمیل شود.

تیم ملی تکواندوی ایران برای نخستین بار در سال ۲۰۱۱ با هدایت رضا مهماندوست توانست در مهد تکواندوی دنیا با کسب سه مدال طلای کرمی (٨۷- کیلوگرم)، عبدالهی (-٨۰ کیلوگرم) و نصرآزادانی ( -۷۴ کیلوگرم)، یک مدال نقره باقری معتمد (-۶٨ کیلوگرم) و دو مدال برنز باقری (-۵۴ کیلوگرم) و رجلی (+٨۷ کیلوگرم) به کار خود پایان دهد. ایران برای اولین بار در بیستمین دوره این مسابقات سکوی قهرمانی را کسب کرد.
مردان هوگوپوش ایرانی در بیست و بیست و دومین دوره مسابقات جهانی راهی کشور روسیه شدند و در پایان برای دومین بار در طول تاریخ تکواندوی ایران سکوی قهرمانی را لمس کردند.
تیم ملی تکواندوی مردان کشورمان سال ۲۰۱۵ با هدایت بیژن مقانلو با کسب ٣ مدال طلا و ۲ برنز، از میان ۱۴۴ کشور جهان به مقام قهرمانی مسابقات جهانی روسیه دست یافت.
فرزان عاشورزاده، مهدی خدابخشی و مسعودحجی زواره به مدال طلای روسیه دست یافتند و همچنین کیمیا علیزاده و ابوالفضل یعقوبی نیز به مدال برنز دست یافتند.

کیمیا اولین مدال نقره جهانی بانوان تکواندوکار ایران را کسب کرد
کیمیا علیزاده با شکست ۱۹ بر ۹ در دیدار پایانی با برابر نماینده ساحل عاج ضمن کسب عنوان نایب قهرمانی، اولین بانوی ایرانی شد که مدال نقره جهان را کسب می کند.
در روز پایانی این مسابقات، کیمیا علیزاده در دیدار پایانی برای کسب اولین مدال طلای تاریخ تکواندوی بانوان ایران در مسابقات جهانی در حالی که به نظر می‌رسید با مصدومیت روبه‌رو شده است رو در روی روس گباگبی از ساحل عاج قرار گرفت و با نتیجه ۱۹ بر ۹ شکست خورد و به عنوان نایب قهرمانی دست یافت.
حریف آفریقایی که در نیمه نهایی نماینده کره جنوبی را شکست داده بود در راند نخست هم قدرتمندتر از علیزاده ظاهر شد و ۱۲ بر ۵ پیش افتاد. در ادامه باز هم نماینده آفریقا بود که با استفاده از آسیب دیدگی علیزاده توانست برتری خود را حفظ کند و به عنوان قهرمانی جهان برسد.
تکواندوکار وزن ۶۲- کیلوگرم ایران در گام نخست به مصاف فرناندا آگویره از شیلی رفت و با نتیجه ۱۴ بر ۹ تکواندوکار را مغلوب کرد.
بانوی تکواندوکار ایران در دومین مبارزه با پیروزی ۳۶ بر ۲۲ برابر اشلی کرایولد کانادایی، دارنده مدال طلا و برنز قهرمانی پان آمریکن توانست به مرحله سوم رقابت‌های جهانی صعود کند.
علیزاده در سومین دیدار خود در مرحله یک هشتم نهایی به مصاف ئی چینگ لی دارنده مدال طلای آسیا از چین تایپه رفت و در پایان موفق شد در راند طلایی با نتیجه ۱۶ بر ۱۴ به پیروزی برسد.
کیمیا علیزاده در مرحله یک چهارم نهایی رو در روی ماریا استتیچ از کرواسی قرار گرفت و در پایان با ارائه نمایش درخشان توانست ۱۲ بر ۴ به پیروزی برسد و مدال برنز خود را قطعی کرد.
بانوی افتخارآفرین ایران در نیمه نهایی هم تاتیانا کوزمینا از روسیه را ۹ بر ۶ مغلوب کرد و پا به دیدار پایانی گذاشت.
در پایان این رقابت‌ها تیم ملی تکواندو بانوان ایران با تک مدال نقره کیمیا علیزاده به مقام نهم جهان رسید.

منابع: فارس و ایسنا


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست