یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

۲۵درصد افراد تحصیل کرده در ایران بیکارند!


• اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران، گفت نرخ بیکاری در ایران ۱۲ درصد و نرخ بیکاری افراد تحصیل‌کرده بالای ۲۵ درصد است. هر ساله ۸۰۰ هزار نفر به تعداد بیکاران اضافه می شود ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ٨ تير ۱٣۹۶ -  ۲۹ ژوئن ۲۰۱۷یک روز پس از ابلاغ برنامه دولت حسن روحانی برای ایجاد ۹۷۰ هزارشغل، معاون اول رئیس جمهور نرخ بیکاری را ۱۲ درصد اعلام کرد و یک نماینده مجلس گفت که سالانه ۸۰۰ هزار تحصیل کرده به آمار بیکاران در ایران اضافه می شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، روز پنجشنبه هشتم تیر گفت که نرخ بیکاری در ایران ۱۲ درصد و نرخ بیکاری افراد تحصیل‌کرده بالای ۲۵ درصد است.
وی تاکید کرد که کاهش نرخ بیکاری نیازمند تصمیمات جدید و افزایش تولید و سرمایه گذاری در کشور است.
آقای جهانگیری روز چهارشنبه هفتم تیر «برنامه اشتغال فراگیر» دولت برای ایجاد ۹۷۰ هزار شغل در سال جاری را ابلاغ کرده بود.
ایجاد ۲۵۰ هزار شغل جدید در واحدهای تولیدی صنفی، ایجاد ۱۲۰ هزار شغل از طریق تکمیل و بهره داری از حداقل ۶ هزار طرح صنعتی و معدنی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد، ایجاد ۱۰ هزار شغل در بخش معدن و ایجاد ۲۰ هزار شغل جدید در بخش فرش دست بافت از جمله بخش‌های این طرح هستند.
در طرح کارورزی به بهانه ی مبارزه با بیکاری، نیروهای تحصیل کرده را به بیگاری می فرستند و با یک سوم حداقل دستمزد به کارگاه ها معرفی می کنند. محمد یاراحمدیان، رئیس مجمع عالی نمایندگان کارگران سراسر ایران، اعلام کرده که طرح کارورزی بدون مشارکت تشکل‌های کارگری تدوین شده و «موجبات سوءاستفاده از منابع انسانی را فراهم می‌کند».
در عین حال، شماری از فعالان کارگری می گویند که در طرح کارورزی که از اول تیر ماه اجرا شده‌، کارفرما می تواند هر دو سال، نیروی کارورز جدیدی استخدام کند و به این ترتیب، ‌راه سوء استفاده از ‌نیروی کار باز خواهد ماند.
در این میان، غلامرضا کاتب، نماینده مجلس، در یک برنامه تلویزیونی گفت که باید همه دستگاه های اجرایی در ایجاد این ۹۷۰ هزار شغل سهمیه داشته باشند.
به گفته آقای کاتب، نرخ بیکاری براساس برنامه ششم توسعه باید از ۱۲ درصد به چهار درصد برسد اما سالانه ۸۰۰ هزار بیکار تحصیل کرده به آمار بیکاران افزوده می شود.
بیکاری در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت یکی از موضوع های اصلی مورد توجه نامزدها بود.
محمدباقر قالیباف وعده ایجاد پنج میلیون شغل و پرداخت ۲۵۰ هزار تومان به همه بیکاران و ابراهیم رئیسی، دیگر نامزد اصولگرا، وعده ایجاد شش میلیون شغل و افزایش سه برابری یارانه افراد کم‌درآمد را مطرح کرده بود.
در مقابل، رئیس جمهور، رئیس مجلس و برخی از اقتصاددانان اجرای این وعده ها را غیرممکن دانسته و اعلام کرده بودند که هزینه اجرای این وعده ها برابر با چندین برابر بودجه کل ایران است. آن ها اما راه حل عملی و عادلانه ای برای مبارزه با بیکاری ارایه نمی کنند.
براساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری ۱۲ درصد است اما علی ربیعی، وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی، تعداد بیکاران را سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن و مرکز پژوهش‌ها این آمار را شش میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۷ میلیون تن اعلام کرده است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست