یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ایران منبع، مقصد و محل ترانزیت قاچاق جنسی و کار اجباری


• در گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمریکا در مورد قاچاق انسان در کشورهای مختلف دولت ایران متهم شده که در مبارزه با مشکل گسترده قاچاق انسان اقدام موثری انجام نمی دهد و در جهت محافظت از قربانیان قاچاق انسان تلاش قابل توجهی نمی کند. در این گزارش به قاچاق زنان و دختران ایرانی به کشورهای منطقه به منظور بهره‌برداری جنسی و روسپگیری اشاره شده است. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۷ تير ۱٣۹۶ -  ۲٨ ژوئن ۲۰۱۷


وزارت خارجه آمریکا گزاش سالانه خود درباره قاچاق انسان در کشورهای مختلف را منتشر کرد. در این گزارش
وزارت امورخارجه آمریکا، دولت ایران را متهم کرده که در مبارزه با مشکل گسترده قاچاق انسان اقدام موثری انجام نمی دهد و در جهت محافظت از قربانیان قاچاق انسان تلاش قابل توجهی نمی کند: "هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد دولت برای شناسایی یا ارائه خدمات مناسب به قربانیان قاچاق انسان تلاشی کرده است"
در این گزارش به قاچاق زنان و دختران ایرانی به کشورهای منطقه به منظور بهره‌برداری جنسی و روسپگیری اشاره شده است.

بنا براین گزارش دولت ایران هیچ اقدام مشخصی برای کاهش تقاضا برای تجارت جنسی، کار اجباری، یا گردشگری جنسی کودکان توسط شهروندان ایرانی در خارج از کشور انجام نداده و برنامه های آگاهی رسانی مبارزه با قاچاق انسان را اجرا نکرده است.
این گزارش می گوید که بنابه اطلاعات و گزارش ها، گروه های سازمان یافته زنان، پسران و دختران ایرانی را در معرض قاچاق جنسی در ایران، افغانستان، ناحیه کردستان عراق، پاکستان، امارات متحده عربی و اروپا قرار می دهند.
براساس گزارش برخی از زنان ایرانی که برای کمک مالی به خانواده‌هایشان به این کشورها رفته‌اند در آنجا مجبور به ارائه خدمات جنسی و کار اجباری می‌شوند.
گزارش می گوید دختران ایرانی ۱۳ تا ۱۷ ساله هدف باندهای قاچاق انسان هستند و برای فروش به خارج از ایران برده می‌شوند. دختران کم سن‌و سال‌تر مجبور به انجام کارهای خانگی می‌شوند تا قاچاقچی تشخیص دهد که برای ارائه خدمات جنسی به حد کافی رشد کرده‌اند.

در این گزارش آمده است: "در سال ۲۰۱۶ افزایش شمار زنان جوان ایرانی که در دبی مشغول خودفروشی می شوند گزارش شد. بعضی از این زنان ممکن است قربانیان قاچاق انسان باشند."
براساس این گزارش از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶ انتقال دختران ایرانی و سایر ملیت ها از طریق ایران به سایر کشورهای خلیج فارس برای سوءاستفاده جنسی افزایش پیدا کرد..
"دختران ایرانی در معرض قاچاق انسان برای کار در روسپی خانه های منطقه کردستان عراق به خصوص سلیمانیه بودند. در سال ۲۰۱۵ رسانه ها گزارش دادند که مقام های دولت کردستان عراق در میان مشتریان این روسپی خانه ها بودند. بنابه گزارش ها، در تهران، تبریز، و آستارا شمار دختران زیر ۱۹ ساله که برای سوءاستفاده جنسی قاچاق می شوند افزایش یافته است."

بنا براین گزارش تعداد موارد ازدواج «موقت» یا «کوتاه مدت»، از یک ساعت تا یک هفته، به منظور بهره برداری جنسی در ایران در حال افزایش است.

در این گزارش آمده: "حلقه های قاچاق از شیراز به عنوان یک نقطه ترانزیت برای آوردن دختران آذری از آذربایجان به امارات متحده عربی برای بهره برداری جنسی استفاده می کنند."

گزار ش اخیر وزارت امورخارجه آمریکا با اشاره به گزارش های پیشین تاکید می کند که ایران منبع، محل انتقال و کشور مقصد برای مردان، زنان و کودکان در معرض قاچاق جنسی و کار اجباری است.

در این گزارش در باره وضعیت کودکان افغان در ایران و آسیب پذیری آنان آمده است: "پسربچه های افغان در ایران در برابر استفاده جنسی صاحب کاران و همچنین بدرفتاری و باجگیری سازمان های امنیتی ایران و سایر مقام های دولتی آسیب پذیرند. قاچاقچیان مهاجران افغان، از جمله کودکان را در معرض کار اجباری در بخش ساخت و ساز و کشاورزی در ایران قرار می دهند."

یک سال پیش از گزارش اخیر وزارت خارجه آمریکا، سایت سلامت نیوز در باره ی قاچاق جنسی زنان در ایران نوشت: وضعیت قاچاق زنان و دختران بسیار بحرانی‌تر از گفته‌های موجود است
وضعیت قاچاق دختران به کشورهای حاشیه خلیج فارس عرصه رقابتی بسیار مسمومی را ایجاد کرده است. در کشور ترکیه به‌خصوص در منطقه آنالیا و آنتالیا وضعیت ایرانیان قاچاق شده بسیار وخیم‌تر است. مشتریان آنها عموما ایرانی‌های به سفر رفته یا اروپایی‌های به قصد تفریح آمده به این مناطق توریستی هستند که تمایل به صرف هزینه‌های کمتر برای کارگران جنسی و در عین حال درخواست‌های نامتعارف از آنها دارند. این شرایط بدون شک یک بردگی جنسی تمام عیار را برای دختران و زنان ایرانی به وجود آورده است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست