یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ارتش ترکیه مواضع یگان‌های مدافع خلق را در سوریه گلوله باران کرد


• ارتش ترکیه روز چهارشنبه ۷ تیر (۲۸ ژوئن) در اطلاعیه‌ای اعلام کرد مواضع یگان‌های مدافع خلق در شمال سوریه هدف آتش یگان‌های توپخانه ترکیه قرار گرفته است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۷ تير ۱٣۹۶ -  ۲٨ ژوئن ۲۰۱۷ارتش ترکیه روز چهارشنبه ٧ تیر (٢٨ ژوئن) در اطلاعیه‌ای اعلام کرد مواضع یگان‌های مدافع خلق در شمال سوریه هدف آتش یگان‌های توپخانه ترکیه قرار گرفته است. در این اطلاعیه آمده است که مواضع یگان‌های مدافع خلق در واکنش به تیراندازی این گروه به سوی یک گروه شبه‌نظامیان تحت حمایت ترکیه در حوالی شهر اعزاز واقع در نزدیکی مرز سوریه با ترکیه هدف آتشباری ارتش ترکیه قرار گرفته است.

به گزارش بی بی سی شهر اعزاز در اختیار شبه‌نظامیان مخالف حکومت سوریه است که از حمایت دولت ترکیه برخوردارند. به گفته ارتش ترکیه، نیروهای یگان‌های مدافع خلق مواضع این گروه را زیر آتش مسلسل سنگین گرفته بودند.
یگان‌های مدافع خلق که عمدتا از شبه‌نظامیان کرد تشکیل شده، در عملیات علیه نیروهای دولت اسلامی - داعش - از حمایت آمریکا برخوردار است، اما دولت ترکیه آن را شاخه حزب کارگران کرد - پ‌ک‌ک - در سوریه توصیف می‌کند. ترکیه حزب کارگران کردستان را سازمان تروریستی می‌داند.
دولت ترکیه نگران آن است که در صورت تحکیم موقعیت یگان‌های مدافع خلق، این گروه در نظر داشته باشد بخشی از خاک سوریه را از آن کشور جدا کند و یک منطقه خودگردان یا حتی کشور مستقل در آن ایجاد کند. از نظر دولت ترکیه، چنین تحولی ممکن است باعث برانگیختن کردهای ترکیه برای دست زدن به اقدامی مشابه شود.
در ماه اوت سال گذشته، ارتش ترکیه عملیات موسوم به "سپر فرات" را در منطقه مرزی با سوریه آغاز کرد که هدف از آن پاکسازی مناطق مرزی شمال سوریه از نیروهای داعش و سایر گروه‌های اسلامگرای تندرو و همچنین جلوگیری از حضور شبه نظامیان یگان‌های مدافع خلق در این مناطق بود.
این عملیات در ماه مارس سال جاری پایان یافته اعلام شد، اما مقامات ترکیه، از جمله رئیس جمهوری آن کشور، تأکید کردند که در صورت لزوم، عملیات را از سر گرفته خواهد شد. با افزایش فعالیت و نفوذ یگان‌های مدافع خلق ممکن است ارتش ترکیه در نظر داشته باشد که بار دیگر حضور موثرتری در این منطقه داشته باشد.
در ماه مه، ایالات متحده تصمیم گرفت به عنوان بخشی از برنامه آزادسازی شهر رقه، مرکز گروه دولت اسلامی، تسلیحات و تجهیزات بیشتری در اختیار یگان‌های مدافع خلق قرار دهد. این تصمیم با واکنش تند دولت ترکیه مواجه شد که آن را ناقض سیاست قبلی ایالات متحده و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در "تروریستی" دانستن حزب کارگران کردستان توصیف کرده است.
آمریکا در حمایت از شبه نظامیان تحت حمایت خود در عملیات علیه داعش در مواردی نیروها و هواپیماهای نظامی سوریه را نیز هدف قرار داده است. همچنین، در ماه آوریل آمریکا در واکنش به گزارش‌های حاکی از کشته شدن غیرنظامیان در حمله شیمیایی ارتش سوریه، یک پایگاه نیروی هوایی این کشور را هدف حمله موشکی قرار داد.

احتمال حمله شیمیایی در سوریه
در خبری دیگر در مورد سوریه، وزارت خارجه روسیه گفته است که اتهام آمادگی دولت سوریه برای دست زدن به یک حمله شیمیایی دیگر بی‌پایه است.
مقامات آمریکایی گفته‌اند که براساس شواهد به دست آمده، دولت سوریه در نظر دارد بار دیگر به حملات شیمیایی علیه مواضع نیروهای مخالف دست بزند و هشدار داده‌اند که چنین اقدامی با واکنش نظامی تند ایالات متحده مواجه خواهد شد.
روز چهارشنبه گنادی گاتلیوف، معاون وزارت خارجه روسیه گفت: "این ادعا که نیروهای مسلح سوریه آماده استفاده از اسلحه شیمیایی می‌شوند کاملا مهمل و بی‌پایه است و تا کنون هیچ شواهدی در اثبات این ادعا ارائه نشده است."
سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز گفته است که "مقامات آمریکایی در نظر ندارند اطلاعاتی در تأیید ادعای خود در مورد طرح ارتش سوریه برای انجام حملات شیمیایی در اختیار جهانیان بگذارند."
او با یادآوری حمله آمریکا به عراق در سال ٢٠٠٣ گفته است: "دولت جورج بوش با این ادعا که دولت وقت عراق مردم خود را هدف حمله شیمیایی قرار داده و در صدد تولید اسلحه کشتار جمعی است، به عملیات نظامی علیه آن کشور دست زد و به همین دلیل هم ادعای کنونی آمریکا علیه حکومت سوریه باعث نگرانی شدید ما شده است."


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست