یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

برشی از قطعات کیک سی سالگی لئو!
مسی، الماسی در حلقه طلائی مردان بزرگ تاریخ فوتبالاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۵ تير ۱٣۹۶ -  ۲۶ ژوئن ۲۰۱۷* لیونل مسی درباره مسی: به من آموزش دادند تا ادب، احترام و تواضع را یاد بگیرم. این شخصیت من است.

اخبار روز - کرد سنندجی: از بازمانده های جنگ جهانی دوم با درجه سرگردی در پیاده نظام ارتش مجارستان خدمت می کرد و در حالی که پا به سن سی سالگی گذاشت از مجارستان عازم اسپانیا شد و وقتی لباس پناهندگی را درآورد و در صندوقچه خاطرات در تبعید اش گذاشت هنگامی بود که لباس رئال مادرید را بر تن کرد و با این لباس بود که معروف و صاحبنام شد. فراتس پوشکاش را می گوئیم که اینک در جهان نیست و به ابدیت پیوسته است. مثل پوشکاش دو تابعیتی مردبزرگتری بود و هر جا که می رفت وی را با لقب «مردی با سه پاسپورت»می شناختند. آلفردو دی استفانو را در دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی اعجوبه فوتبال می دانستند. مردی که سه ملیت (آرژانتینی، ایتالیایی و اسپانیایی) را در قباله زندگی اش داشت و توانست افتخارات بزرگی را بدست آورد.» پنج دوره پی درپی جام باشگاه‌‌های اروپا را با رئال مادرید قهرمان شد؛ و دو بار توپ طلای اروپا را کسب کرد و هشت بار قهرمانی در لیگ اسپانیا را در کارنامه اش ثبت کرد. وقتی به آلبوم تاریخ فوتبال نگاه می اندازم قیصر فوتبال آلمان فرانس بکن باوئر را می بینم که در جام جهانی ۱۹۷۴ دست در دست آن مرد رعنا و قد بلندی که کاپیتان هلندی ها بود و در فوتبال جهان اصلاحات و تغییرات زیادی را در سبک بازی ایجاد کرد و به مدت یک دهه در فوتبال اروپا و جهان آقائی می کرد. یوهان کرایف که در کودکی گل کوچک بازی می کرد و در بزرگی به یکی از نوابغ تاریخ فوتبال تبدیل شد. توصیف کرده اند که کرایف یک تختخواب دو متری برای استراحت نیاز داشت ولی روی یک موزائیک دریبل می زد! قیصر آلمانی از جنس دیگری بود. آرام متین و سر به زیر. ولی وقتی پا به توپ می شد غوغائی در زمین بپا می کرد که برای اش دست شکسته و پای سالم معنی نداشت و آن چه که هدف بود دریبل زدن و پاس دادن و غوغای گل و هیجان پیروزی بود.
در این پس و بیش روایت تاریخی بعد از سرگرد و مرد سه ملیتی و در فاصله ای کوتاه نامی در فوتبال جهان بزرگ شد که در کودکی هر گز در رویا و تخیل نیز آن را تصور نمی کرد. ادسون آرانتس دو ناسیمنتو ملقب به په له. مردی که در جام جهانی ۱۹۷۰ مکزیک با قهرمانی برزیل و عبور از دروازه های جوراجور رکورد ۱۰۰۰ گله را بنام خود ثبت کرد. په له متعلق به نسل باارزش تر از –طلائی- برزیل یعنی نسل –الماس- آن بود. خاصیت فوتبال این بوده و هست که آنانی که گل می زنند یا گل می سازند بیشتر از دیگران بر سر زبانها باشند و کلمات و جملات بیشتری آنان را توصیف کنند. مگر می شود –لئو –کبیر را فراموش کرد. آز آن لئو تا این لئو به اندازه نیم قرن فاصله هست اما زمین فوتبال این فاصله را چنان کم کرده است که کسی نمی تواند وقتی صحبت از دروازه و محوطه شش و ۱٨ قدم می شود از لئو یاشین دروازه بان افسانه ای فوتبال نگوید. مردی که مرام اش بالاتر از مرام سوسیالیستی بود و افکارا ش فراتر از انسانیت و انساندوستی. چه گل می خورد و چه نمی خورد همه چه پیروز و چه شکست خورده از جوانمردی اخلاق و هنرنمائی در درون دروازه یاشین ستایش می کردند و وی را فراتر از تحسین تعریف می کردند.
در دوران این مردان بزرگ تاریخ فوتبال انحصار برای این یا آن نبود. اما دهه هشتاد تا ۲۰۰۰ را می توان عصر انحصار مرد شورشی نام برد که قد و چثه ای کوچک داشت و وقتی کنار فیدل می نشست به شوخی یا جدی اندازه سیگار برگ رهبر وقت کوبا را با اندازه قد وی مقایسه می کردند. دیه گومارادونا، قدرت وی در زمین و خارج از آن برابر می کرد.
اما نوبت به عصری است که دیروز سی امین سالگرد یکی از اعجوبه های آن بود. اگر در گذشته ها فقط تلویزیون بود که تصاویر را زنده یا با تاخیر در همان اوقات خاص بازی روی آنتن می فرستاد امروز هر کسی در هر جائی که هست می تواند با انواع و اقسام وسایل و ابزار اینترنتی و ارتباطی در جریان لحظه به لحظه رویدادها قرار گیرد . در جائی لم دهد و آب بازی کردن مسی با کودکان را ببیند یا به مسکو سری بزند و رونالدو را به چت زدن فرا خواند.
- آغاز دهه ٨۰ میلادی شورشی آرژانتینی دیه گو مارادونا در حضور بزرگانی مثل میشل پلاتینی، رود گولیت، زیدان و... بر ستاره های فوتبال جهان فرمانروائی می کرد و در داخل زمین هنر فوتبال نمایش می داد و در خارج از آن علیه مافیای حاکم بر فیفا و ناهنجاریهای رایج در جهان سومی ها مبارزه می کرد و یکه و تنها رهبران غرق در فساد فیفا را به چالش می کشید. وقتی آن گل تاریخی را در بازی با انگلیس در جام جهانی ۱۹٨۶ مکزیک و در بحبوبه لشگر کشی ها انگلیسی ها به آرژانتین و جزایر فالکلند با دست وارد دروازه انگلیس کرد زمان اندکی لازم بود تا «دست خدا»، در افکار و اذهان عمومی در جهان جای بیفتد و آن دست و آن گل را به علامت پیروزی آرژانتین در هر دو جبهه نبرد بالا نگهدارد.

در فوتبال سی سال پیش در چنین روزی، لیونل مسی به دنیا آمد، درست در همان روزهایی که دنیا هنوز هم غرق جادوی «ال دیگو» بود و یک سال پس از گذشت حماسه «دست خدا»، دنیای فوتبال مسحور مارادونا. در تمام این سال ها، همگان به دنبال جانشینی برای مارادونا می گشتند تا این که خود مارادونا در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که لیونل مسی بزودی به جنگ اینکه او بهتر است یا پله پایان خواهد داد.

مسی مردی از نسل طلایی ۸۷؛ نسل تکرار نشدنی لاماسیا
FourFourTwo یکی از نشریات معتبر استرالیا که در اروپا نیز شناخته شده است چندی بیش در جریان اردوی تیم ملی آرژانتین در این کشور از مسی دعوت کرده تا وی در نقش سردبیر مطالبی را بنویسد و مصاحبه ای در کار نباشد. سایت نود مطالب این نشریه را به مناسبت سی امین سال تولد مسی منتشر کرده که قسمتی از آن در زیر پیوست این مطلب می کنم:      

“اگر شما فکر می کنید که «کلاس ۹۲ منچستر یونایتد»، آخرین نمونه از نسل طلایی یک باشگاه بود، باید کمی بیشتر بیاندیشید. در اوایل دهه ۲۰۰۰، سه ستاره بزرگ در تیم آکادمی باشگاه بارسلونا موسوم به لاماسیا بازی می کردند که طی یک فصل، همه حریفان اصلی خود را از پیش رو برداشتند و نوید یک نسل طلایی جدید در باشگاه بارسلونا دادند. تیم زیر ۱۵ ساله های بارسلونا در فصل ۰۳-۲۰۰۲، بدون شکست به عناوین قهرمانی در لیگ های کاتالونیا و اسپانیا و همچنین کوپا کاتالونیا دست یافت. بسیاری از کارشناس ها اعتقاد داشتند که بهترین تیم پایه ای در تاریخ این باشگاه شکل گرفته است. جرارد پیکه، سسک فابرگاس و لیونل مسی سه ستاره درخشان آن تیم رویایی بودند. بعدها روزنامه های کاتالونیا، به این نسل طلایی لقب «la Generacion del ۸۷» را داده که به معنای «نسل طلایی ۸۷» با اشاره به سال تولد آنها است.
لیونل مسی سومین ضلع مثلث رویایی نسل طلایی ۸۷ بود که در دسامبر ۲۰۰۰ به لاماسیا پیوست. چارلی رکساچ پس از تماشای ۵ دقیقه از بازی مسی، بر روی یک دستمال کاغذی، یک شهادت نامه نوشت و مسی را استعدادی دانست که باشگاه بارسلونا باید با او قرارداد ببندد. بدین ترتیب، پسرک کوچک اندام علی رغم برخی مشکلات جسمانی و ناراحتی در مچ پا، از روزاریو آرژانتین به اسپانیا مهاجرت و به همراه پدرش خورخه در یک آپارتمان نزدیک نیوکمپ در «گران ویلا ده کارلس ۳» اقامت گزید.
سسک فابرگاس می گوید که در اوایل حضور مسی در لاماسیا، دوستانش گمان می کردند که او صامت است. جالب این که در آن روزهای ابتدایی، همگان مسی را یک مدافع وسط می پنداشتند اما او به تدریج از پیله خود در آمد و برای اولین بار در تورنمنت مائسترلی، استعدادهای خویش را به رخ کشید. فابرگاس، پیکه، مارک والینته و ویکتور واسکز چهار کاپیتان لاماسیا معمولاً با بازیکن های تازه وارد شوخی کرده و سر به سر آنها می گذاشتند.”

لیونل مسی روز شنبه در روساریو جشن تولد ۳۰ سالگی‌اش را در حالی گرفت که به زودی با آنتونیا روکوتسو ازدواج خواهد کرد. ستاره آرژانتینی در ۳۰ سال توانست ۳۰ جام با بارسلونا فتح کند. تنها آندرس اینیستا در این زمینه با مسی برابری می‌کند و هم تیمی سابقش دنی آلوس با فتح ۳۳ جام بالاتر از آنها است. مسی زمانی که ۱۳ ساله بود به بارسلونا پیوست و نخستین‌بار تحت هدایت فرانک رایکارد جام قهرمانی را بالای سر برد. او در آن زمان پسر بچه‌ای بیش نبود و شماره ۳۰ را بر تن می‌کرد. بازیکن آرژانتینی در فصل ۵ – ۲۰۰۴ نخستین‌بار فاتح لالیگا شد. مسی در این مدت هشت بار توانست قهرمانی در لالیگا (۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۳، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶) را تجربه کند. چهار بار قهرمان لیگ قهرمانان (۲۰۰۶، ۲۰۰۹، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵) شد و در کوپا دل‌ری (۲۰۰۹، ۲۰۱۲، ۲۰۱۵، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷) به پنج جام دست یافت. همچنین هفت سوپر جام اسپانیا (۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۳و ۲۰۱۶) سه سوپر جام اروپا (۲۰۰۹، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵) و سه جام جهانی باشگاه‌ها (۲۰۰۹، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵) را کسب کرد.


در برش قطعات کیک تولد وی در سی سالگی ٣۰جمله در ستایش مسی گفته شده است.
۱. خورخه سامپائولی (سرمربی تیم فوتبال آرژانتین): مقایسه مسی با دیگر بازیکنان مانند مقایسه یک پلیس خوب با بتمن است.
۲. پپ گواردیولا (سرمربی منچسترسیتی): نمی‌توانید وارد ذهن مسی شوید. او هوش فوق‌العاده‌ای دارد.
۳. لبرون جیمز (بازیکن تیم بسکتبال کلیولند کاوالیرز): مسی بهترین بازیکنی است که جهان فوتبال داشته است. اگر اینچنین نباشد پس او بهترین بازیکن تمام ادوار است.
۴. راجر فدرر (تنیسور سوییسی): مسی و من نشان دادیم که اگر انسان خوبی باشید، می‌توانید موفق باشید.
۵. یوسین بولت (دونده جاماییکایی): در فوتبال نیز همچون من یک ورزشکار پنج ستاره دیده می‌شود.
۶. خورخه والدانو (سرمربی پیشین والنسیا): مسی بهترین بازیکن جهان است و دومین بازیکن برتر دنیا، مسی آسیب دیده است.
۷. کوکه (بازیکن اتلتیکو مادرید): کریستیانو رونالدو یک ورزشکار است و مسی خدا است.
۸. زلاتان ایبراهیموویچ (بازیکن پیشین منچستریونایتد): بازیکنی بهتر از مسی نیست. توپ طلا را باید به نام او ثبت کنند.
۹. الکس فرگوسن (سرمربی پیشین منچستر یونایتد): مسی در سطح دیگو آرماندو مارادونا و پله است. او در میان بهترین‌های جهان قرار دارد.
۱۰. رافائل نادال (تنیسور اسپانیایی): مسی بهترین بازیکنی است که تا به حال دیدم. او خوب بازی می‌کند و حتی به عنوان یک رقیب می‌توانید از تماشای بازی‌اش لذت ببرید.
۱۱. وین رونی (مهاجم منچستریونایتد): مسی فقط از رونالدو بهتر نیست، او بهترین بازیکن تمام دوران است.
۱۲. باراک اوباما (رییس‌جمهور پیشین امریکا): فرزندان من پاپ فرانسیکو را می‌شناسند. آنها اکنون می‌خواهند مسی را نیز بشناسند اما هنوز نتوانستم خواسته‌شان را انجام بدهم.
۱۳. آلفردو دی استفانو (بازیکن و سرمربی پیشین رئال مادرید): با ورودش به جهان فوتبال لحظات بی‌نظیری را رقم زد. بازیکنان کمی چنین توانایی را دارند.
۱۴. لوییس فیگو (بازیکن پیشین رئال مادرید): برای من تماشای بازی مسی یک لذت است. یک لذت باورنکردنی است.
۱۵. آرسن ونگر (سرمربی آرسنال): مسی بازیکن پلی استیشن است. کارهای غیرممکن را ممکن می‌کند.
۱۶. مارسلو بیلسا (سرمربی لیل): مسی غیرقابل مقایسه است. او با عملکردش همه را حیرت‌زده می‌کند.
۱۷. فیدل کاسترو (رهبر پیشین کوبا): مانند یک رعد است که با سر و پاهایش به توپ ضربه مهار نشدنی می‌زند.
۱۸. خاویر ماسچرانو (بازیکن بارسلونا): با وجود اینکه شاید او یک انسان نباشد اما خودش باور دارد که یک انسان است.
۱۹. لوییس انریکه (سرمربی پیشین بارسلونا): مسی کارهایی را انجام می‌دهد که سوباسو و کاکرو در کارتون فوتبالیست‌ها انجام ندادند. او فوق‌العاده است.
۲۰. فابیو کاپلو (سرمربی جیانگسو سونینگ): رونالدو انگلیسی بلد است، مسی فوتبال.
۲۱. یوهان کرویف (بازیکن و سرمربی پیشین بارسلونا): به مسی نگاه می‌کنم و می‌خندم. او فوتبالیست فوق‌العاده‌ای است که همچون یک کودک به کار خود ادامه می‌دهد.
۲۲. ماریو بالوتلی (بازیکن نیس): تنها یک بازیکن، کمی از من بهتر است و آن مسی نام دارد.
۲۳. آنتونیو لوبو آنتونس (نویسنده): سه یا چهار چیز مهم در زندگی وجود دارد: کتاب‌ها، دوستان... و مسی.
۲۴. خوان رومن ریکلمه (بازیکن پیشین بارسلونا): مسی تنها بازیکنی است که با توپ سریع‌تر از بدون توپ می‌دود.
۲۵. جیان‌لوییجی بوفون (دروازه بان یوونتوس): مسی فرازمینی است.
۲۶. تاتا مارتینو (سرمربی پیشین بارسلونا و تیم ملی آرژانتین): مسی مانند بهترین بازیکن جهان بازی می‌کند و فراتر از آن زندگی می‌کند.
۲۷. کریستیانو رونالدو (مهاجم رئال مادرید): از تماشای بازی مسی لذت می‌برم. او یک بازیکن خارق‌العاده است.
۲۸. کوبی برایانت (بازیکن پیشین لس آنجلس لیکرز): رونالدینیو به من گفت: نگاه کن کوبی! می‌خواهم بازیکنی را به تو معرفی کنم که بهترین فوتبالیست تمام طول تاریخ است.
۲۹. سلیا کوتیسینی (مادر مسی): مسی در جریان دوران بازیگری‌اش به من می‌گفت که شب‌ها همیشه با پدربزرگ صحبت و از او درخواست کمک می‌کرده، او یک فرد تاثیرگذار برایش بود.
۳۰. لیونل مسی درباره مسی: به من آموزش دادند تا ادب، احترام و تواضع را یاد بگیرم. این شخصیت من است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست