یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

گزارش اخبار روز از شب همبستگی با کارگران ایران در پاریس


• سومین شب همبستگی سندیکاهای فرانسوی با کارگران ایرانی با حضور حسن سعیدی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه برگذار شد. داوود رضوی، فریدون نیکوفرد و رضا شهابی به علت ممنوع الخروجی نتوانستند در این برنامه شرکت کنند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ٣۰ خرداد ۱٣۹۶ -  ۲۰ ژوئن ۲۰۱۷اخبار روز: هفت سال پیش جمعی از نمایندگان بخش بین المللی پنج سندیکای فرانسه تشکیل شد تا مشخصاً از جنبش و مبارزات کارگری ایران حمایت هایی صورت بگیرد. پنج سندیکای شرکت کننده در این جمع یا کلکتیو عبارت اند از: ث. ژ. ت. (CGT) ث.اف.د.ت. (CFDT) اف.اس. ئو. (FSU) ئونسا (UNSA) سولیدر(Solidaires). این کلکتیو عموماً در چارچوب نامه به مسئولان جمهوری اسلامی ایران یا جمهوری فرانسه و سازمان های بین المللی از جمله سازمان بین المللی کار علیه نقض حقوق کارگران ایران و از جمله حق تشکل و اعتصاب اعتراض می کند و هرگاه فعالان سندیکایی در ایران تعقیب، بازداشت یا زندانی شوند به اقدامات خود شدت می بخشد.

این کلکتیو تاکنون سه شب همبستگی با کارگران ایران برگذار کرده است. در نخستین شب، ١۶ مارس ٢٠١٢، محمود صالحی از انجمن صنفی کارگران خباز سقز مهمان کلکتیو بود. شب دوم،٢۶ مه ٢٠١۴، علی نجاتی به نمایندگی از سوی سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه به پاریس آمد و سومین شب، ١٩ژوئن ٢٠١٧، با حضور حسن سعیدی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه برگذار شد. گفتنی است که کلکتیو داوود رضوی، فریدون نیکوفرد و رضا شهابی را نیز از همین سندیکا دعوت کرده بود که به علت ممنوع الخروجی نتوانستند از ایران خارج گردند.
در ابتدا به این نکته اشاره شد که سندیکای کارگران شرکت واحد در نشست اخیر سازمان جهانی کار در ژنو شرکت کرده است. حسن سعیدی از دعوت کلکتیو سپاسگزاری کرد و آن گاه نامه تشکرآمیز سندیکای شرکت واحد تهران و حومه از کلکتیو پنج سندیکای فرانسه قرائت شد.
حسن سعیدی گزارش اجمالی از وضعیت کارگران ایران ارائه داد. او در ابتدا گفت که عمومی ترین خواست کارگران افزایش دستمزدهاست. تورم بسیار بالاست و دستمزدها هماهنگ با آن بیشتر نمی شوند. سعیدی افزود که سطح پایین دستمزدها چنان است که اکنون پوشش، آموزش و ورزش به چیزهای لوکس تبدیل شده است. سعیدی به طرح استاد – شاگردی، آیین نامه کارورزی و تلاش برای تقلیل دستمزدها به یک سوم اشاره کرد و سپس گفت که دولت تلاش می کند تا بیمه کردن کارگران را اختیاری کند. او افزود که مسلماً هیچکدام از اینها به نفع کارگران نیست.
حسن سعیدی در ادامه افزود که سطح ایمنی و بهداشت در محل کار بسیار پایین تر از استانداردهای بین المللی است. او افزود که حریق برج پلاسکو و حادثه معدن یورت را همه می شناسند چون رسانه ای شدند، اما حوادث بسیاری در محیط کار اتفاق می افتد و کسی از آن خبردار نمی شود.
حسن سعیدی در ادامه گزارش خود گفت که با رواج قراردادهای موقت، قراردادهای سفید امضا، قراردادهای یک ماهه و حتا کارگران بی قرارداد، امنیت شغلی کارگران خدشه دار شده است.
حسن سعیدی گفت که ایجاد سندیکاهای مستقل کارگری با برخورد خشن دولتی و بازداشت طولانی مدت همراه می گردد. او همچنین به تنبیهاتی از قبیل شلاق زدن به کارگران آق دره اشاره کرد.
سعیدی همچنین گفت که سطح دستمزد معلمان بسیار پایین است و آنان نیز امنیت شغلی ندارند و باید چند شغله باشند تا امرار معاش کنند. معلمان بازنشسته با مشکلات معیشتی بیشتری روبه رو هستند. معلمان معترض انفصال خدمت می شوند. اسماعیل عبدی هم اکنون در زندان است. سعیدی تأکید کرد که حتا مدارس دولتی از مردم پول می گیرند.
سعیدی برخوردهای خشونت آمیز به سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه را یادآوری کرد. رهبرانش دستگیر و زندانی می شوند یا مجبور به تعویض قرارداد کار می گردند. او گفت که خصوصی سازی هفت تپه مشکلات را بیشتر کرد و لذا اعتراضات گسترده تر شدند.
حسن سعیدی گفت که تشکلات رسمی مانند شورای اسلامی کار به شکل دمکراتیک شکل نگرفته اند و به نظر کارگران بی اعتنا هستند و حتا مجمع عمومی برگذار نمی کنند. همین تشکلات به تشکلاتی مانند سندیکای شرکت واحد، که بی آرای کارگران حرکتی نمی کند، حمله می برند.
حسن سعیدی سپس اعلام کرد که اعتراضات کارگری در سال ١۳۹۵ به نسبت ١۳۹۴ نزدیک به ٢٧% رشد داشته است. در سال ١۳٩۵ در ۶۵٠ واحد کار ١۳٠٠ اعتراض صورت گرفته است. گاهی این اعتراضات با حضور خانواده ها بوده و از محل کار به خیابان ها و سطح شهرها کشیده شده است.

پس از سخنان سعیدی، نماینده ث.اف.د.ت. به نشست سازمان جهانی کار اشاره کرد و گفت که این نشست در چارچوب سه جانبه گرایی، دولت ها، کارفرمایان و کارگران برگزار می شود. او یادآوری کرد که در جنب نشست اخیر دیداری بین حسن سعیدی به عنوان نماینده ی سندیکای شرکت واحد و ITF، تشکل بین المللی کارگران حمل و نقل، صورت گرفت.

پس از نماینده ث. اف. د. ت.، نماینده ث.ژ.ت. سخن گفت. او گفت:«ما به آن چه در ایران می گذرد حساس هستیم. با این حال همیشه گمان می کنیم به اندازه کافی با کارگران ایران ابراز همبستگی نمی کنیم... این بار در ژنو توانستیم دیدارهای خوبی به ویژه با ITF داشته باشیم. و حتا برای نخستین بار جلسه ای با CSI (بزرگترین تشکل بین المللی سندیکایی) داشتیم.»

حسن سعیدی در ادامه شب همبستگی به پرسش های حاضران پاسخ داد. فردی پرسید که آیا دولت روحانی وضع را تغییر داده است؟ حسن سعیدی پاسخ داد که وضعیت کارگران تغییر نکرده است. او افزود که طرح استاد – شاگردی را دولت پیشین آغاز کرد، حالا دولت روحانی با طرح کارورزی و تقلیل حقوق به یک سوم همان طرح را بدتر هم کرده است.
سئوال دیگر در رابطه با بازپس گیری قانون کار بود که روحانی قول داده بود. سعیدی جواب داد که گفتند قانون کار ایراد دارد و باید اصلاح شود و گفتند که با دخالت دولت و کارفرما و کارگر اصلاح خواهد شد. سعیدی افزود:«من خوش بین نیستم.» خودشان تغییر می دهند و خواهند گفت هر سه طرف شرکت کرده اند. تغییرات فقط به نفع دولت و کارفرما خواهد بود.
شخص دیگری پرسید که آیا بین سندیکاهای مستقل موجود ارتباطاتی هست و آیا ارتباط با جنبش های اجتماعی دیگر از جمله زنان هست؟ سعیدی گفت که بین سندیکاها ارتباط هست و مثلاً گزارشی که امشب در این جا داده شد گزارش جمعی چند سندیکا بود. او به انجمن صنفی معلمان، سندیکای هفت تپه و سندیکای نقاشان استان البرز اشاره کرد. سعیدی آن گاه افزود که روز ٢۵ آبان، دانشجویان در تجمعی برابر مجلس شورای اسلامی شرکت کردند و از سندیکاهای کارگری حمایت نمودند.
حاضر دیگری ضمن ستایش از ایجاد سندیکاهای مستقلی چون سندیکای شرکت واحد پرسید که آیا چشم اندازی برای ایجاد سندیکا در بخش های کلیدی مانند نفت یا خودرو هست؟ سعیدی گفت که فشارهای پلیسی – امنیتی زیاد هستند. در همین شرکت واحد زمانی تلفظ واژه ی سندیکا امکان نداشت و خود کارگران به تدریج فضای آزادی را ایجاد نمودند و توانستند تشکلی ایجاد کنند که امروز در تمام پایانه ها حضور می یابد، حق عضویت جمع می کند و با مهر سندیکا به کارگران کارت می دهد. او در پاسخ دیگری افزود که سندیکای شرکت واحد از سال ١۳٨۴ توانسته است سطح دستمزدها را بالا ببرد و امکانات رفاهی ایجاد کند که فقط در شرکت واحد وجود دارند.
یکی دیگر از شرکت کنندگان پرسید که آیا تعداد مبارزات که بیشتر شده دفاعی بوده یا خیر؟ حسن سعیدی گفت که بیشتر دفاعی بوده چرا که برای پرداخت دستمزدهای معوقه بوده است.
حسن سعیدی در بخش دیگری از پاسخ ها گفت که ایجاد سندیکای مستقل با فضایی که در ایران هست آسان نیست. هر جا امکانی هست مانند بافق یا معدن چادرملو کمک هایی صورت می گیرد اما خود کارگران باید پیگیری کند.

در پایان نماینده ث.اف. د. ت. به این نکته اشاره کرد که دولت ایران مقاوله نامه های زیادی از جمله مقاوله نامه ۹۵ را در رابطه با دستمزدها اجرا نمی کند. اما سازمان جهانی کار سازمانی نیست که بتواند دولت ها را مجازات کند.
پس از چند پرسش و پاسخ دیگر، سومین شب همبستگی با کارگران ایران در پاریس پایان یافت و برای حسن سعیدی و سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه آرزوی موفقیت گردید.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست