یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ورزشگاه آزادی، نمایش تحقیر دوباره زنان
دیدار


• نمایش حضور زنان برای فریب دادن لیگ جهانی و عدم محرومیت از میزبانی کشورمان، نه‌تنها توهین به زنان این سرزمین است بلکه زیر سوال بردن بسیاری از ارزش‌های فرهنگی و ورزشی است که زنان این مرز و بوم برای ایران به ارمغان آورده‌اند. بر طبق گزارش ایران، تعداد تماشاگران زن در این مسابقه، تنها ۳۰۰ نفر بوده است. حالا این سوال به وجود می آید که چرا سهم زنان از یک ورزشگاه ۱۲ هزاری نفری باید ۳۰۰ نفر باشد. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲۲ خرداد ۱٣۹۶ -  ۱۲ ژوئن ۲۰۱۷اخبار روز- بازی والیبال تیم ملی ایران با بلژیک در تهران در چارچوب مسابقات لیگ جهانی، به دلیل حضور زنان در ورزشگاه خبرساز شد. این موضوع از آن رو مهم و خبر ساز است که حکومت اسلامی اجازه حضور زنان برای ورود به ورزشگاه ها را منع کرده است، تا جایی که موضوع فیلم "آفساید"، جعفر پناهی، در سال ها پیش اتفاقا به همین موضوع ارتباط دارد. از نحوه گزارش ها و خبرهای انتشار یافته این طور تعبیر می شود که از این به بعد زنان برای ورود به ورزشگاه ها مانعی ندارند اما مطالب انتشار یافته در رسانه های داخلی سوالاتی را به وجود آورده است. روزنامه جهان صنعت، ۲۱ خرداد در این رابطه در اشاره به،"حضور نمایشی و فرمایشی زنان دستچین‌شده‌ای که به سفارش فدراسیون والیبال در ورزشگاه آزادی برای تشویق می‌آیند"، می نویسد:" نمایش حضور زنان برای فریب دادن لیگ جهانی و عدم محرومیت از میزبانی کشورمان، نه‌تنها توهین به زنان این سرزمین است بلکه زیر سوال بردن بسیاری از ارزش‌های فرهنگی و ورزشی است که زنان این مرز و بوم برای ایران به ارمغان آورده‌اند."
جهان صنعت در ادامه مطلب بر این امر صحه می گذارد که حضور زنان در ورزشگاه به هیچ عنوان تغییری در سیاست های تاکنونی به وجود نمی آورد و در بر همان پاشنه خواهد چرخید. جهان صنعت، ادامه می دهد:" بلیت‌فروشی نمی‌شود اما به ظاهر این امر انجام شده و باز هم به ظاهر حقوق مردان و زنان برابر است و باز هم به ظاهر به زنان اهمیت داده می‌شود. کاش این‌گونه از نمای حضور زنان سوء‌استفاده نمی‌شد که در نهایت، نتیجه فقط محرومیت از میزبانی بود اما چه باک برای کاری که نکردند و حقی که ضایع می‌شود تاوان باید داد در حالی که مسوولان محترم فقط به فکر راه‌اندازی کار خود هستند."
مطلب روزنامه جهان صنعت بر این مهم تاکید دارد که، حضور زنان دستچین شده در ورزشگاه، ناشی از فضای تحمیلی به مسئولان بوده تا از حق میزبانی محروم نشوند و اگر چنین فشاری نبود، بعید بود که ما شاهد حضور زنان در ورزشگاه باشیم.
روزنامه ایران،۲۱ خرداد، ارگان دولت هم در مطلبی با عنوان،" تعبیر یک رویا"، به همین مطلب اشاره دارد و می نویسد:" بعدازظهر جمعه ورزشگاه ۱۲ هزار نفری آزادی حال و هوای خاصی داشت. تا حدودی متفاوت از آنچه پیش از این تجربه کرده است. در این روز بانوانی که تعدادشان کم و انگشت شمار نبود، آمده بودند تا بازی ایران و بلژیک را از نزدیک ببینند. آنها بازی را دیدند و ما شوق و ذوق و هیجان شان را."
روزنامه ایران در ادامه به تشریح مبسوط ورود زنان به ورزشگاه ۱۲ هزار نفری آزادی پرداخته و گفت و گوهایی را با چندین نفر هم انتشار داده که فقط اسامی اول آنها مشخص است و از ذکر اسامی فامیلی آنها خودداری شده است. بر طبق گزارش ایران، تعداد تماشاگران زن در این مسابقه، تنها ۳۰۰ نفر بوده است. حالا این سوال به وجود می آید که چرا سهم زنان از یک ورزشگاه ۱۲ هزاری نفری باید ۳۰۰ نفر باشد. همین امر موضوع گزینشی ورود این زنان را بیشتر تقویت می کند. روزنامه آرمان در این باره به این موضوع پرداخته و می نویسد:"مدت‌ها بود که مسئولان وعده می‌دادند شرایط حضور زنان در ورزشگاه‌ها را فراهم خواهند کرد تا زنان بدون دغدغه بتوانند پس از سال‌ها همراه مردان به تشویق تیم‌های ورزشی بپردازند که البته این وعده‌ها در حد همان وعده باقی ماند، مانند رئیس دولت قبل که در نامه‌ای به رئیس سازمان تربیت بدنی خواستار فراهم کردن امکانات حضور زنان در ورزشگاه‌ها شده بود اما مخالفت‌ها سبب به گنجینه تاریخ سپرده شدن این نامه شد. حسن روحانی اما به وعده خود عمل کرد و جمعه زنان با حضور در ورشگاه آزادی به تشویق تیم والیبال ایران در مقابل بلژیک پرداختند. این حضور البته بی‌حاشیه نبود و همان‌طور که تصور می‌شد ورود به داخل سالن برای همه میسر نشد." همانطور که از مطلب مشخص است، روزنامه آرمان در صدد است این حضور را به تلاش حسن روحانی ربط دهد در حالی که روزنامه جهان صنعت به روشنی خط بطلانی بر این توهم کشیده است. جالب اینکه حتی روزنامه آرمان هم نتوانسته این واقعیت را نادیده بگیرد و در جایی دیگر، ادامه می دهد:"دیروز رئیس فراکسیون زنان مجلس با اشاره به حضور تعدادی از زنان تماشاگر در بازی روز گذشته دو تیم والیبال ایران و بلژیک در ورزشگاه ۱۲ هزار نفری آزادی تهران اعلام کرد: باوجود انتشار شایعاتی درباره اینکه زنان حاضر در استادیوم دستچین شده بودند، از وضعیت ظاهری این افراد در تصاویر، به نظر می‌رسد این‌‌طور نباشد. پروانه سلحشوری گفت: با این حال بنابر پیگیری‌های بنده، زنان حاضر در ورزشگاه‌ متشکل از چند گروه مختلف بوده‌اند که بر این اساس گروهی را خانواده‌های ورزشکاران تشکیل می‌دادند، بخشی از صندلی‌ها به زنان ورزشکار اختصاص یافته بود، گروهی مدعوین بودند که ازسوی برگزارکنندگان دعوت شده‌اند و همچنین ۳۰ نفر از زنان نیز از طریق خریداری بلیت موفق به ورود شدند. درمجموع همین هم اتفاق فرخنده‌ای است که باید به فال نیک بگیریم." سخنان پروانه سلحشوری بیانگر این واقعیت است که تنها ۳۰ نفر از زنان موفق به خرید بلیط شده اند و مابقی دعوت شده یا بهتر است گفته شود دستچین شده بوده اند. جالب است که روزنامه آرمان در اول سعی دارد از این موضوع به نفع دولت روحانی بهره برداری کند اما در ادامه با نقل سخنان از رئیس فراکسیون امید در مجلس، خود تایید می کند، هیاهو برای هیچ می باشد. آرمان می نویسد:" رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی یادآور شد: فراموش نکنیم که خانواده یک ورزشکار در تمام طول دوران فعالیت حرفه‌ای آن ورزشکار آرزو دارند بازی‌های پدر یا برادران یا فرزندان خود را ببیند و از نزدیک شاهد افتخارآفرینی و قهرمانی عزیزانشان باشند و به همین دلیل باید همین میزان گشایش را نیز به فال نیک بگیریم. نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس یادآور شد: امیدواریم روزی فرابرسد که علاوه بر خانواده‌های ورزشکاران، امکان حضور دیگر زنان علاقه‌مند به مسابقات ورزشی نیز در ورزشگاه‌ها فراهم شود."
سایت فرآرو، در جواب این سوال که زنان چگونه وارد ورزشگاه شدند، می نویسد:" یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور زنان در ورزشگاه آزادی در مسابقه والیبال تیم های ملی ایران و بلژیک گفت که از ۳۰۰ زن حاضر در ورزشگاه، تعداد کمی از طریق سایت بلیط خریده بودند و مابقی مدعوین بودند." به گزارش فرآرو، طیبه سیاوشی، باز هم با تایید این موضوع، گفت:" درست است در وهله اول خانم‌هایی که در بازی روز گذشته ایران و بلژیک حضور داشتند تعداد کمی بلیط خریده بودند و مابقی مدعوین بودند اما این قدم اول اتفاق خوبی بود و تلاش ما این است که امکان حضور زنان در ورزشگاه ها فراهم شود."
از فحوای مطالب بالا باید به این نتیجه قطعی رسید که حضور زنان در ورزشگاه ناشی از فشار فدراسیون بین المللی والیبال بوده که عدم حضور زنان در ورزشگاه را مترادف با از دست دادن میزبانی ایران قلمداد کرده است. مسئولان ورزشی جمهوری اسلامی با تمهیداتی، افرادی گزینش شده را به صورت دعوتی وارد ورزشگاه کرده تا از محرومیت میزبانی جلوگیری کنند. با اینکه روزنامه های طرفدار اعتدال واقف هستند که ورود زنان به ورزشگاه به معنی تغییر سیاست ها نیست، اما مشخص نسیت چرا باز هم در این باره به تبلیغ برای دولت حسن روحانی پرداخته اند؟ در روزها و ماه های آینده ما شاهد مسابقات ورزشی دیگر هم هستیم که این ادعا را می تواند ثابت بکند. به عنوان مثال قرار است مسابقه فوتبال بین ایران و ازبکستان برگزار شود. چنانچه این ادعاها صحیح باشد باید اثرات آن را در مسابقات پیش رو مشاهده کرد. رژیم اسلامی در نزدیک به چهار دهه، ابتدایی ترین حقوق زنان را به رسمیت نشناخته است و تاکنون تغییر برجسته ای هم مشاهده نشده است. هواداران حسن روحانی در هنگامه انتخابات ریاست جمهوری، وعده ها و امیدواری هایی را به وجود آوردند. با اینکه روزنامه جهان صنعت، بی پرده و صریح خبرسازی اخیر را به شدت رد می کند و آن را توهین به زنان قلمداد کرده است اما روزنامه های اعتدالی با بزرگ کردن خبرهایی که واقعیت ندارند، شیوه های غیر معمول را همچنان ادامه می دهند. مبارزه برای حقوق زنان باید بر بسترهایی مبتنی باشد که نتایج آن قابل لمس باشد. دولت های تاکنونی در جمهوری اسلامی که شعار حمایت از زنان را داده، تاکنون نتوانسته اند این مهم را به اثبات برسانند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست