یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

«جمهوری به پیش» برنده دور اوّل انتخابات پارلمانی فرانسه


• درانتخابات پارلمانی فرانسه، "جمهوری به پیش"، حزب تازه تاسیس رییس جمهور فرانسه از ۵۷۷ کرسی پارلمان احتمالا چهار صد کرسی کسب خواهد کرد. ۵۰ درصد دارندگان حق رای از شرکت در انتخابات امتناع کردند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۱ خرداد ۱٣۹۶ -  ۱۱ ژوئن ۲۰۱۷


 حزب تازه تاسیس امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه، روز یکشنبه نخستین دور انتخابات پارلمانی را با کسب پیروزی پشت سر گذاشت. بنابرگزارش خبرگزاری ها "جمهوری به پیش" ٣۲ درصد آرای شرکت کنندگان در انتخابات پارلمانی را به دست آورده است. این حزب با تکیه بر این پیروزی می کوشد در دور دوم انتخابات اکثریت مطلق کرسی های پارلمان فرانسه را تصاحب کند.
براساس نظر سنجی ها، این جریان از موقعیتی برخوردار است که بتواند بین ٣۹۰ تا ۴۴۰ کرسی از ۵۷۷ کرسی پارلمان را تسخیر کند و کنترل مجلس را به دست بگیرد. یکی از دلایل بالا بودن سهم حزب ماکرون از کرسی های نمایندگی پارلمان، نظام انتخاباتی فرانسه است.

انتخابات پارلمانی فرانسه دو مرحله‌ای است و مرحله دوم آن یک‌شنبه آینده برگزار می‌شود. کسانی که در دور اول کمتر از ۱۲.۵ درصد کل واجدان شرایط رای آورده باشند حذف خواهند شد و بقیه به دور دوم خواهند رفت. در دور دوم هر کسی که بیشترین رای داشته باشد نماینده پارلمان خواهد شد.

در دور اول انتخابات حزب راست میانه جمهوریخواهان ۲۰.۹، حزب راست افراطی جبهه ملی ۱۳.۱ و حزب سوسیالیست‌ و دیگر احزاب چپ نه درصد آرا را به دست آورده اند. اگر آرای حزب راست افراطی جبهه ملی مارین لوپن در همین سطح فعلی بماند، از امکان تشکیل فراکسیون برخوردار نخواهد شد. برای ایجاد فراکسیون کسب ۱۵ کرسی ضروری است.
جنبش «فرانسه‍ی نافرمان» برهبریِ ژان لوک ملانشون، که در انتخابات ریاست جمهوری در مقام چهارم قرار گرفته بود، در دور اوّلِ رای‌گیری برای گزینشِ اعضای مجلسِ ملّی نیز در همان رده، تنها١١ درصدِ آراء را بدست می‌آورد و می‌تواند همراه با حزب کمونیست ١٠ تا٢١ کرسی در مجلس کسب کند.

نتایج اولیه نشان می‌دهند که مشارکت مردم در انتخابات کم بوده است. حدود پنجاه درصد. این رقم کمترین میزان شرکت کننده در انتخابات از زمان تاسیس جمهوری پنجم فرانسه در سال ۱۹۵٨، می باشد. نصف جمعیت دارندگان حق رای در دور اوّل انتخابات پارلمانی از حضور در حوزه های رای‌گیری خودداری کردند. این میزان در تاریخ فرانسه بیسابقه است. در انتخابات پیشین در سال ۲۰۱۲، میزان شرکت کنندگان ۵۷،۲ صاحبان حق رای بود. شماری از رأی دهندگان به خبرگزاری فرانسه گفته اند که نتیجه این انتخابات که دور دوم آن یکشنبه آینده برگزار می شود، از قبل معلوم است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست