یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

شبی با پری زنگنه در کافه لیت پاریس
یک یادداشت


عاطفه گرگین


• در روز دوم ماهِ ژوئن خانم پری زنگنه به دعوت کافه لیت پاریس در نشتی به معرفی آخرین کتابش با عنوانِ "آواز پری ها" شرکت داشت. کافه لیت در پاریس توسط تنی چند از جوانان علاقمند به هنر و فرهنگ ایران اداره می شود . ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲۰ خرداد ۱٣۹۶ -  ۱۰ ژوئن ۲۰۱۷


 روز دوم ماهِ ژوئن خانم پری زنگنه به دعوت کافه لیت پاریس در نشتی به معرفی آخرین کتابش بنام آواز پری ها شرکت داشت .کافه لیت در پاریس توسط تنی چند از جوانان علاقمند به هنر و فرهنگ ایران اداره می شود .
این نشست توسط خانم چکامه بزرگمهر به سبک تازه ای اداره شد، بدین گونه که پس از معرفی کوتاهی از مهمان
هنرمند, برنامه را با پرسش از مهمان خود آغاز نمود, در واقع هنرمند دعوت شده به پرسش هایی پاسخ می داد که خود نگارند آن در کتابش بود.

خانم پری زنگنه مرتب با احترام از بزرگان فرهنگ و هنر ایران چه آنانی که هنوز زندگی می کنند و چه آنانی که در میان ما نیستند, اما در ذهن فرهنگی ما جای ویژه ای دارند، سخن می گفت و یاد می کرد. خانم پری زنگنه یکی از هنر مندان بنام اپرا و آواز های فولکلور ایران می باشد. از معروف ترین اجرا های این هنرمند , اجرای سنفونی نهم بتهون با ارکستر سنفونیک فلوریدا است پری زنگنه در اجرای آهنگهای محلی در غالب مدرن هم شهرت بسیاری دا رد.

.......

از میان هنرمندان و نویسندگانی که در این برنامه توسط خانم پری زنگنه نامشان به میان آمد، این قلم ضمن ادای احترام به همه آنان، یاد غزاله علی زاده را بزرگ می دارد و از بزرگانی چون ثمین و اولین باغچه بان یادی دارد.


کاری از ثمین باغچه بان با اجرای ارکستر گروه کر:

درخت سرو بودم , کنج بیشه

تراشیدن مرا با ضرب تیشه

تراشیدن مرا قلیون بسازن

که آتیش بر سرم باشه همیشه

فکر می کنم یکی از شب های آبان ماه سال ۱٣۴٨ بود , اما چه شبی؟ بیاد نمی آورم. ارکستر سنفونیک تهران به رهبری حشمت سنجری در تالار رودکی برنامه ای را همراهی میکرد که تا امروز همچنان نه تنها در یاد من, بلکه بطور حتم در یاد بسیاری از هنر دوستان آن سالها جایی خوش دارد .

آنشب داستان عشق افسانه ای زال و رودابه با الهام از شاهنامه فردوسی از ثمین باغچه بان به صحنه رفت. خواننده سولیست این اپرا اولین باغچه بان بود. نام این دو هنرمند تاثیر گذار همیشه یاد آور آنشب و این افسانه برای من است. خصوصا اینکه ثمین در محافل دوستانه , گاهی به فردوسی اشاره ای داشت و بیتی را میخواند که فردوسی رابطه میان زال و رودابه را تصویر نموده است.

دو رخساره چون لاله اندر سمن
سر جعد زلفش شکن بر شکن

همان زال با فر شاهنشهی
نشسته بر ماه بر فرهی

حمایل یکی دشنه اندر برش
ز یاقوت سرخ افسری بر سرش

همی بود بوس و کنار و نبید
مگر شیر کو گور را نشکرید
...
و من از او می خواستم که آنرا معنی کند چرا که فهم آن در آن دوران نو جوانی برایم آسان نبود . و خسرو بلند می خندید و اولین به او می گفت باز تو شیطانی می کنی , و خودش تعریفی از این بیت ارائه می داد , ـــ یعنی کارشان از بوسه ای و باده ای جلو تر نرفت و شیر نتوانست او را شکار کند ــ .و...

بهر روی نام این دو هنرمند ماندگار , اولین و ثمین باغچه بان برای من همیشه یاد آور زال و رودابه است.

در ضمن فراموش نکنم , بنویسم که سلمی دختر غزاله علی زاده یکی از شاگردان خانم زنگنه در این برنامه به درخواست معلم خود گوشه هایی از ترانه شب های تهران را اجرا کرد و خانم پری زنگنه نیز گوشه هایی از برخی اجراهای خود را خواند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست