یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پنجاه سال گذشت


• اکثر ایرانیانی که سیاست کشورشان را دنبال می کنند، با نام بنو اونه زورگ آشنا نیستند. او پنجاه سال پیش در جریان تظاهرات اعتراضی به سفر شاه به آلمان با شلیک گلوله در برلین کشته شد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۱۲ خرداد ۱٣۹۶ -  ۲ ژوئن ۲۰۱۷اکثر ایرانیانی که سیاست کشورشان را دنبال می کنند، با نام بنو اونه زورگ آشنا نیستند. پنجاهمین سالگرد قتل او مناسبتی است برای یادآوری.
بنو اونه زورگ دانشجویی آلمانی بود که شامگاه دوم ژوئن ۱۹۶۷ برابر با ۱۲ خرداد ۱۳۴۶ به ضرب گلوله کارل - هاینتس کوراس یک مأمور لباس شخصی پلیس برلین غربی که به سر اونه زورگ اصابت کرد، کشته شد. شلیک گلوله از فاصله بسیار نزدیک و در حیاط پشت ساختمانی در «کرومه شتراسه» که یکی از خیابانهای فرعی بلوار عریض بیسمارک است صورت گرفت. شاهدان می گویند اونه زورگ پیش از شلیک گلوله ای که منجر به مرگ او شد خطاب به قاتل فریاد زده بود: «نه، خواهش می کنم شلیک نکنید.»
کوراس همراه با سایر افراد پلیس، شماری از دانشجویان را که هنگام حضور شاه ایران در اپرا در برابر ساختمان اپرا در بلوار بیسمارک دست به اعتراض زده بودند، مورد حمله قرار داد. کوراس از جمله مأمورانی بود که دست به تعقیب برخی از معترضان از جمله اونه زورگ زد. معترضان برای فرار به یک خیابان فرعی و در آن خیابان به داخل حیاط پشتی یک ساختمان پناه آوردند. چنین صحنه هایی برای جوانانی که در تظاهرات ۱۳۵۷ و تظاهرات جنبش سبز از خیابانهای اصلی به کوچه ها و در کوچه ها به حیاط برخی خانه ها پناه می بردند نا آشنا نیست.
پیش از ظهر همان روز یعنی دوم ژوئن، مأموران ساواک در پناه پلیس سوار و پیاده برلین غربی با چماق به معترضان حمله کرده بودند. صحنه های این حمله وحشیانه در نزدیکی ساختمان شهرداری شونه برگ که در آن زمان مقر شهردار برلین بود در فیلمها ضبط شده است:

 

ایران به تاریخ آلمان و اروپا گره خورده است. خشونت پلیس و همدستی آن با مأموران ساواک، خشم معترضان را که اکثرا آلمانی بودند برانگیخته بود. پلیس دستور داشت با خشونتی بی سابقه به تظاهرات حمله کند. اونه زورگ که تنها گناه او شرکت در تظاهراتی علیه یک دیکتاتور بود، قربانی خشونت سازمان یافته پلیس برلین غربی شد. همسر باردار او نیز همراه شوهرش در تظاهرات شرکت داشت و تنها اندکی پیش از شلیک آن گلوله مرگبار به خانه برگشته بود. لوکاس پسر بنو اونه زورگ که اینک ۴۹ سال دارد، هرگز پدرش را ندیده است. او می گوید کل خانواده اش و از جمله خود او تا امروز از آسیب پنجاه ساله رنج می برد.
این آسیب زمانی بزرگتر شد که قاتل در دادگاه تبرئه شد. دادگاه پذیرفت که او در دفاع از خود شلیک کرده است. دو دهه پس از سقوط نازیسم، در آلمان غربی و برلین غربی هنوز دادگستری و پلیس تحت کنترل کسانی بود که از زمان نازی ها بر سر کار بودند.
در اعتراض به این تداوم بود که جنبش اعتراضی ۶۸ شکل گرفت. قتل اونه زورگ و تبرئه قاتل او، جرقه اعتراضات بعدی شد. این اعتراضات بخشی از جنبشی بود که مهر خود را تا دهه ها بعد نیز بر سیاست اروپای غربی زد.
از این رو، دوم ژوئن ۱۳۶۷ روزی است که تاریخ معاصر ایران به تاریخ آلمان و اروپا گره خورده است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست