یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

نزاع فراکسیون های مجلس در انتخاب هیات رئیسه


• هر چند فراکسیون امید «خط قرمز» خود را حفظ مطهری و پزشکیان در صندلی نایب رئسی مجلس اعلام کرده، اما نتیجه ی انتخابات هیات رئیسه در روز چهارشنبه هنوز نامعلوم است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ٨ خرداد ۱٣۹۶ -  ۲۹ می ۲۰۱۷


دیدار: قرار است روز چهارشنبه انتخاب هیئت رئیسه مجلس دوباره برگزار شود. هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بوسیله رای مستقیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای یک دوره یک ساله انتخاب می‌شود و با توجه به آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تکرار اعضای هیئت رئیسه مجلس منع قانونی ندارد.

در چند روز اخیر اخبار انتشار یافته نشان می دهد تکیه جناح اعتدال برای نزدیکی به آن چیزی که آنها اصوالگرایان معتدل نام گذاری کرده اند و در راس آنها علی لاریجانی قرار دارد، با دشواری های جدی مواجه شده است و این در زمانی اتفاق می افتد که جناح اعتدال با همکاری اصلاح طلبان مماشت طلب بر این توهم دامن می زدند که در میان اصولگرایان نیروهایی وجود دارند که با مشی اعتدال هماهنگی دارد و نسبت به واقعیت های سیاسی و اجتماعی عاقلانه تر برخورد می کند.

سایت فرآرو، ۶ خرداد، گزارشی دارد که مربوط به انتخاب هیئت رئیسه مجلس می باشد و در آن به خبرهای جسته و گریخته ای اشاره می کند که قرار است علی مطهری از هیئت رئیسه مجلس حذف شود. فرآرو در این گزارش آورده است: "برخی اخبار حاکی از این است که تلاش هایی برای کنار گذاشتن علی مطهری از ترکیب هیات رئیسه مجلس مطرح شده است. خبر از یک معامله تازه است. معامله ای میان نمایندگان نزدیک به علی لاریجانی و نمایندگان اصولگرا و نزدیک به جبهه پایداری. گفته می شود این معامله برای کاهش قدرت اصلاح طلبان در هیات رئیسه مجلس صورت پذیرفته است."

اولین نکته در این گزارش مربوط به همگرایی طرفداران لاریجانی و جبهه پایداری می باشد. چند سال پیش در جریان سخنرانی لاریجانی در قم، وی با کفش مورد حمله قرار گرفت که بعدا معلوم شد کفش اندازان از طرف جبهه پایداری سازمان دهی شده بودند. اینکه از پس این حوادث این دو گروه به همدیگر نزدیک شده اند به روشنی نشان می دهد که موضوع تعیین کننده در جهت گیری های این جناح ها، منافع جناحی می باشد و نه تمکین به خواست ها و مطالبات مردم.

فرآرو در ادامه به همکاری یکی از وزاری دولت روحانی در این رابطه اشاره دارد و می نویسد: "در کنار انتشار گزارش هایی از معامله دو طیف مهم در مجلس برخی گزارش ها از همکاری یکی از وزرای دولت حسن روحانی دراین ماجرا حکایت می کرد." فرآرو در ادامه به افرادی که به نام اصلاح طلبی و اعتدالی با مخالفان این جناح همکاری می کنند، می نویسد: "...گفته می شود محمود واعظی وزیر ارتباطات، محمد رضا تابش عضو فراکسیون امید و از اصلاح طلبان باسابقه نیز از طرفداران معامله صورت گرفته اند."

محمود صادقی نماینده تهران هم در این‌باره در توئیتی به دولت هشدار داده است: «تکرار تعامل با فرصت‌طلبانِ عهدشکن درانتخاب هیأت‌رئیسه مجلس، به مناسبات فراکسیون امید با دولت دوازدهم آسیب می‌زند.» از طرف دیگر کاظم جلالی رییس فراکسیون مستقلین ولایی در گفت و گویی به شکل غیرمستقیم مسئله معامله را رد کرده است. او گفت: «رویکرد کلی مجلس نسبت به عملکرد و نایب رئیسی آقایان پزشکیان و مطهری مثبت بوده و احتمالاً این دو فرد برای کرسی نایب رئیسی رأی می‌آورند.»
خبرآنلاین، ۶ خرداد، به نقل از مهدی فرشادان، نایب رئیس فراکسیون مستقلین نوشت: "اظهارنظرها درباره اقدامات بعضی برای حذف علی مطهری یا پزشکیان از هیات رئیسه مجلس، بیشتر از آن که اظهاراتی فراکسیون باشد، شخصی است. وقتی هنوز هیچ اجماع نظری درباره تصمیمات فراکسیونی گرفته نشده است نمی شود به اظهارنظرهای شخصی اعتنا کرد. ما حتی خیلی بیشتر از این حرف ها درباره حذف مطهری از هیات رئیسه مجلس شنیدیم اما هیچ کدام از این اظهارات جمعی و کارشناسی شده نیست." خبرآنلاین، ۶ خرداد، در گزارشی دیگر اظهارات صادق زیبا کلام را آورده که به شدت از فراکسیون امید انتقاد می کند و می گوید: "اگر این شایعه واقعیت داشته باشد که برخی از سران اصولگرای مجلس و شماری از نمایندگان نزدیک به دولت به همراه جبهه پایداری می خواهند تبانی کنند که علی مطهری را از نایب رئیسی بردارند، باید بگویم این اتفاق بد و نابخشودنی است. البته ما از جبهه پایداری توقعی نداریم، طبیعی است که اینها نخواهند مطهری نائب رئیس بماند، همینطور از اصولگرایان هم انتظار نداریم که پشت مطهری بایستند. انتظار ما از امیدی ها و طرفداران دولت است که از مطهری حمایت کنند. ... تاسف بار است که برخی از نمایندگان فراکسیون امید در صورت صحت اخبار، با همکاری برخی دیگر دست در دست هم، علی مطهری یا پزشکیان را از نائب رئیسی مجلس بردارند. این در حقیقت یک گام بلند به عقب خواهد بود."

به نظر می رسد مقابله جویی طرفداران لاریجانی و تعدادی از اعضای فراکسیون امید مربوط به دیدار اعضای فراکسیون امید با محمد خاتمی بوده است.
روزنامه شرق، ۷ خرداد، در این باره می نویسد: "کار کمیته تعامل نیمه‌کاره ماند. در میانه گفت‌وگوها یکباره خبر آمد که طیف نزدیک به علی لاریجانی، در حال رایزنی با فراکسیون اصولگرایان است و زمزمه‌هایی از تلاش برای جایگزینی حاجی‌بابایی با مطهری در صندلی نایب‌رئیسی سر زبان‌ها افتاد. در دقیقه ٩٠ تعیینن تکلیف هیئت‌رئیسه مجلس یکباره فرمان از اعتدال، به سمت تک‌روی چرخید." همین روزنامه در ۶ خرداد، نیز نوشت:" اصلاح‌طلبان خرسند از پیروزی پیاپی در انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها، یکباره با لابی‌هایی در جهت تغییر هیئت‌رئیسه به نفع اصولگرایان مواجه شده‌اند. تیر و ترکش دیدار جمعی از نمایندگان مجلس با رئیس دولت اصلاحات حالا در انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس به ظهور رسیده است؛ جایی که فراکسیون «مستقلان ولایی»، حامی علی لاریجانی، پس از آخرین نشست‌شان با فراکسیون اصولگرایان نزدیک به جبهه پایداری از ارائه فهرست مشترک خبر می‌دهند. آن‌هم در شرایطی که تا همین چند روز پیش توافق شده بود تا شکل و شمایل هیئت‌رئیسه کنونی حفظ شده و نهایت برای ورود زنان به هیئت‌رئیسه چانه‌زنی شود."

روزنامه اعتماد، ۷ خرداد، در مطلبی با عنوان،"خط قرمزی به نام مطهری"، به تشریح حوادثی که منجر به این وضعیت شده پرداخته و می نویسد:" تلاش حامیان لاریجانی و طیف نمایندگان جبهه پایداری برای حذف نواب رییس که هر دو از گزینه‌های لیست امید هستند از دو ماه پیش آغاز شده بود. البته طیف جبهه پایداری به صورت علنی و حامیان لاریجانی در خفا و پشت پرده. این تلاش‌ها به ویژه بعد از دیدار اعضای فراکسیون امید با سیدمحمد خاتمی، رییس دولت اصلاحات به اوج خودش رسید. به گفته الیاس حضرتی در آن دیدار اگرچه ٥ نفر از اعضای هیات‌رییسه حضور داشتند اما تمرکز نمایندگان جبهه پایداری و امثال کریمی قدوسی تنها بر دو نفر از اعضای هیات‌رییسه یعنی علی مطهری و محمدعلی وکیلی بود. نمایندگان جبهه پایداری علاوه بر نطق‌های تند و تیز علیه آنها شکایتی را هم به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان داده بودند. شکایتی که البته به جایی نرسید و این هیات دیدار این دو نماینده را خارج از چارچوب وظایف نمایندگی تشخیص نداد. اما همزمان با تلاش پایداری ‌ها در روی صحنه، برخی از اصولگرایان معتدل در پس پرده به دنبال حذف نواب رییس بودند. شاهد این مدعا هم جلسه دو ماه قبل عده‌ای از آنها با برخی از اعضای فراکسیون امید است. به گفته الیاس حضرتی حدود یک ماه بعد از دیدار نمایندگان با سیدمحمدخاتمی، این عده‌ از اصولگرایان معتدل در محفلی اعلام کردند که ما می‌خواهیم آقایان پزشکیان و مطهری را از نایب‌رییسی حذف کنیم و به جای آنها دو نفر دیگر را بگذاریم."

گزارش اعتماد چندین موضوع را پیش روی ما می گذارد. اول اینکه برخلاف گزافه گویی های طرفداران جناح اعتدال، انتخابات مجلس دوازدهم منجر به پیروزی اصلاح طلبان نشد. در همین گزارش اعتماد چندین بار با ذکر نام فراکسیون مستقلین در داخل پرانتز از آنها با نام طرفداران لاریجانی نام برده است. نتیجه اینکه در واقع امر فراکسیون مستقلی در مجلس وجود ندارد و با مهندسی و دست چینی مهره ها، کنترل آن را با نام اعتدال و اصلاح به نفع سرکوب گران حاکم در اختیار دارند. دوم اینکه هراس و نگرانی جناح اعتدال در مجلس به روشنی نشان می دهد نه تنها این فراکسیون در مجلس از قدرت بالایی برخوردار نیست بلکه تعدادی از اعضای این فراکسیون نفوذی جریان های دیگر هستند. موضوع دیگر اینکه بر خلاف ادعاها، مبنی براین توهم که لاریجانی و طرفداران وی اصولگرایی معتدل هستند، اختلاف بر سر تعیین هیئت رئیسه مجلس که بعد از ملاقات نمایندگان اعتدالی با محمد خاتمی بروز پیدا کرده است به روشنی نشان می دهد که دشمنی با جریانی که کوچکترین زاویه با ساختارهای حکومتی داشته باشند، به شدت از طرف این "معتدلین" سرکوب می شود.

ایلنا، ۷ خرداد، به نقل از قاسم میرزایی، عضو شورای فراکسیون امید مجلس، می نویسد: "نمایندگان در اغلب حوزه ها سال گذشته، زیر پرچم اصلاحات و اعتدال با نام "لیست امید" و صد البته با شعار تدبیر و امید به مجلس راه یافتند، در حالی که معلوم نیست به کدام عهد پای بند هستند."

در جریان انتخابات مجلس دوازدهم، تعداد زیادی از کاندیداها توسط شورای نگهبان قلع و قمع شدند و تحت نظارت استصوابی صلاحیت آنها رد شد. جناح اعتدال و اصلاح طلبان مماشت طلب که در طول این سال ها صدمات زیان باری را به جنبش مردم وارد کردند در برابر این حذف های گسترده تصمیم به ارایه لیست هایی گرفت که افراد حاضر در آن هیچگونه قرابتی نه تنها با خواست های مردمی نداشت بلکه با جناح اعتدال هم زوایه داشته و دارند.

در هر صورت به نظر می رسد انتخاب هیئت رئیسه مجلس در روز چهارشنبه، سمت و سویش به طرف اعتدال و امید نمی رود. خبرآنلاین، ۷ خرداد، می نویسد:" علی رغم ادعای مستقلین مجلس مبنی براینکه به دنبال رسیدن به یک مدل جمعی هستند اما انتقادات صریح کاظم جلالی نسبت به فراکسیون امید نشان از آن دارد که این جریان بیش از آنکه به دنبال ائتلاف با اصلاح طلبان باشد تمایل دارد با اصولگرایان مجلس وارد تعامل شود. گویی آنکه مدل پیشنهاد شده از سوی ولایی های مجلس که در آن سهمی برابر بین خود و مستقلین درنظر گرفته اند اغواکننده تر از پیشنهادات فراکسیون امید برای مستقلین بوده است."
روزنامه ایران، ۷ خرداد هم در این باره می نویسد: "هنوز تا روز چهارشنبه، یعنی زمان برگزاری انتخابات داخلی مجلس فاصله‌ای سه روزه وجود دارد. فراکسیون‌های امید و مستقلین قرار است در این مدت هر کدام یک جلسه دیگر تشکیل دهند. اما دیروز هم فراکسیون امید با ۹۰ نماینده تشکیل جلسه داد که خروجی غیرقابل پیش‌بینی از آن بیرون آمد؛ اعلام نامزدی مسعود پزشکیان برای ریاست مجلس."
به نظر می رسد که فراکسیون امید تقریبا به این نتیجه رسیده است که انتخاب مجدد علی مطهری منتفی است.

اینکه در روز چهارشنبه چه کسانی برای هیئت رئیسه مجلس انتخاب خواهد شد دغدغه جنبش مردمی نیست. آن چیزی که در مجلس در جریان است نزاع جناح های رژیم برای چپاول هر چه بیشتر منابع ملی به قیمت فقر و تنگدستی میلیون ها نفر از هم میهنمان می باشد. موضوع مهم اما در این میان این است که وقوع و بروز چنین درگیری ها در بین جناح های حکومتی این فرصت را در اختیار نیروهای طرفدار مردم قرار می دهد که به روشنگری در رابطه با زد و بندهای پشت پرده بین حکومتیان بپردازد. هم اکنون که انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری برگزار شده، سوای وازده های سیاسی در طیف چپ و راست، هستند نیروها و افرادی که با اسیر شدن در جو حاکم، به این توهم می رسند که پدیده انتخابات در ایران امکان حضور مردم را فراهم کرده است. نکته ای که باید بر آن تاکید کرد با اینکه جنبش های اجتماعی توانستند در انتخابات سال های قبل از ٨٨، و مجلس ششم تاثیر گذاری داشته باشند اما روندهای پس از آن جریانات را به سمت و سویی سوق داد که جنبش های اجتماعی تاثیر گذاری خود را از دست دادند. انتخابات چند دوره گذشته کاملا مهندسی شده و کاملا برنامه ریزی شده بوده و خواست های حداقلی و حداکثری مردم در آن به نتیجه نرسیده است. انتخابات هیئت رئیسه مجلس نمونه ای زنده از این ادعا است. دعوای جناح حاکم در مجلس بر سر مطالبات مردم نیست بلکه بر سر منافع جناح هایی است که نزدیک به چهل سال به غارت منابع ملی و سرکوب مردم مشغول هستند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست