یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ناگفته‌های تهمینه میلانی از موانع ساخت فیلم فتح خرمشهر


• تهمینه میلانی می گوید قصد داشتم فیلمی با موضوع فتح خرمشهر بسازم و در آن به نقش زنان در روزهای اول جنگ بپردازم اما یک نهاد نظامی از من شکایت کرد و با عقب نشینی سازمان سینمایی نگذاشتند این فیلم را بسازم ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۷ خرداد ۱٣۹۶ -  ۲٨ می ۲۰۱۷تهمینه میلانی  در گفت‌وگو با ایسنا در باره جلوگیری از ساخت فیلم «تنهایی پرهیاهو» گفت:‌ متأسفانه فیلمی که قصد داشتم با موضوع فتح خرمشهر بسازم، قربانی جناح‌بندی‌های سیاسی شد و با وجود داشتن مجوز، از ساخت آن جلوگیری به عمل آمد.

این فیلمساز که به تازگی جدیدترین ساخته‌اش با نام «مَلی و راه‌های نرفته‌اش» را رونمایی کرد و چند سالی است، قصد ساخت فیلمی جنگی با نام «تنهایی پرهیاهو» را دارد، همزمان با سوم خرداد و سالگرد آزادسازی خرمشهر در گفت‌وگویی با ایسنا درباره سرانجام این پروژه سینمایی اظهار کرد: متأسفانه برخی دستگاه‌ها نگذاشتند این فیلم را بسازم چون به نوعی جنگ را میراث خود می‌دانند و عنوان می‌کنند که من شایستگی ساخت فیلم جنگی را ندارم.

میلانی با اشاره به اینکه چند سال قبل مجوز ساخت «تنهایی پرهیاهو» توسط سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است، ادامه داد: سال‌های 91-92 بود که 6 ماه برای پیش تولید این فیلم زمان صرف و بودجه لازم هم سرمایه‌گذاری شد، اما در نهایت با وجود اینکه رئیس وقت سازمان سینمایی هم می‌گفت که یکی از بهترین داستان‌های جنگی است که تاکنون خوانده است، نتوانستم فیلم را کلید بزنم. این در حالی است که حتی با برخی عوامل قرارداد بسته شده بود و به همراه محمود کلاری لوکیشن‌های فیلم را هم در شهرهای آبادان و اهواز و خرمشهر انتخاب کرده بودیم.

کارگردان فیلم‌های «دو زن»، «نیمه پنهان» و «واکنش پنجم» در پاسخ به اینکه اگر مجوز ساخت فیلم صادر شده بود چطور امکان فیلمبرداری آن فراهم نشده است؟ گفت: انجمن دفاع مقدس به‌عنوان متولی، موافق ساخت فیلم نبود و با ایجاد موانع بسیار مانع ساخت فیلم شد و در نهایت با شکایتی که از سوی یک نهاد نظامی از من صورت گرفت و یک سال و نیم در دادگاه در حال رفت و آمد بودم سازمان سینمایی هم عقب‌نشینی کرد و دیگر امکان ساخت فیلم از بین رفت.

وی در این‌باره توضیح داد:‌ در آن شکایت یکی از موارد مورد پرسش این بود که چرا می‌خواهم فیلم جنگی بسازم؟! این در شرایطی است که با هک شدن کامپیوتر شخصی من، به عکس‌های شخصی‌ام دسترسی پیدا کرده بودند و آن‌ها دستاویزی شده بودند تا مانع از فیلمسازی‌ام شوند، به همین دلیل در طول آن یک سال و نیم مرا بسیار اذیت کردند و شرایطی بوجود آوردند که حتی مدتی طولانی از تهران بیرون رفتم. هرچند که با این همه آزار در نهایت در دادگاه انقلاب تبرئه شدم؛ اما انچه ازبین رفت عمر من بود و آنچه صدمه دید، روح من و ساخته نشدن فیلمی که می‌توانست یکی از بهترین فیلم‌های جنگی باشد.

میلانی خاطرنشان کرد: پس از آن دوران سخت، سراغ ساخت فیلم «مَلی و راه‌های نرفته‌اش» رفتم که فکر می‌کنم یک فیلم مهم است و مسائلی را مطرح می‌کند که ناشی از احساس مسئولیتی است که در این جامعه بر گردن خود احساس می‌کنم چون معتقدم همه ما باید برای بهتر شدن جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم باید تلاش کنیم.

وی درباره داستان فیلم‌«تنهایی پرهیاهو» که نهاد نظامی برای جلوگیری از ساختن آن مداخله کرد، گفت: قهرمان این فیلم یک دختر 18 ساله است. در واقع برای اولین بار داستان زنان در اولین روز جنگ روایت می‌شود که درگیر جنگ شده‌اند. در این فیلم قرار بود ببینیم که در روزهای اول جنگ بر زنان ما چه گذشت، چون زندگی مردان و آنچه بر آنها گذشت را بارها دیده‌ایم. من برای این فیلم سال‌ها تحقیق کردم و ساعت‌ها مصاحبه‌های طولانی انجام دادم، آن هم با زنانی که خودشان قهرمان جنگ هستند.

تهمینه میلانی با تاکید براینکه «در فیلم «تنهایی پرهیاهو»جبهه و جنگ کمتر دیده می‌شود و بیشتر فضای شهری و روابط انسانی روایت می‌شود» در پایان اظهار کرد: من دوست دارم جامعه‌ام رشد کند و برای خود وظایفی قائل هستم. فیلم «تنهایی پرهیاهو» درباره ارزش سرزمین و خاک بود و امیدوارم پس از آنچه بر من گذشته بتوانم مجددا تجدید قوا کنم و با حمایت دولت جدید آن را بسازم. دولتی که یک بار با مداخله نهاد نظامی مورد اشاره از تصمیم خود و مجوزی که برای ساخت فیلم صادر کرده بود، عقب نشسته است.

به گزارش ایسنا، فیلم «ملی و راه‌های نرفته‌اش» به عنوان آخرین ساخته تهمینه میلانی در جشنواره فجر هم نمایش داده شد که به گفته این فیلمساز دست‌اندرکاران جشنواره تمایل به حضور آن در بخش مسابقه داشتند ولی میلانی با این قضیه موافقت نکرد. با این حال پروانه نمایش فیلم حدود یک ماه قبل صادر شده و با اصلاحیه‌هایی که در آن انجام شده، فیلم آماده نمایش است.

عقب نشینی دولت در چهار سال گذشته برابر فشارهایی که برای لغو مجوز برنامه های هنری و کنسرت موسیقی در شهرهای مختلف اعمال شد به جایی رسید امام جمعه مشهد این شهر را منطقه ممنوعه برای اهالی هنر اعلام کرد و دولت ضمن تمکین به اقدام ، روز دوشنبه ۱۴ مهر ماه وزارت فرهنگ و اردشاد در موضعی رسمی اعلام کرد، برگزاری کنسرت در مشهد و همچنین در قم ممنوع است. در پی کوتاه آمدن دولت از و عده هایی که به هنرمندان داده بود، برخی امامان جمعه شهرهای دیگر چون شیراز، ارومیه، رامسر و سیرجان نیز خواستار لغو کنسرت در شهرشان شدند.
در همان زمان اگرچه روحانی گفت که نباید به فشارها تن داد ولی سخنگوی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت روحانی تاکید کرد: «سیاست این دولت نیز همانند دولت‌های گذشته، بر مبنای عدم برگزاری کنسرت موسیقی در این دو شهر بوده و این سیاست تداوم خواهد داشت. شهر مقدس قم نیز به عنوان پایگاه ترویج دین و انقلاب محسوب می‌شود و در هیچ زمانی کنسرت موسیقی در آن برگزار نشده و نخواهد شد.»

به تهمینه میلانی هم علیرغم داشتن مجوز رسمی، همین خط قرمز و حوزه ممنوعه را آن نهاد نظامی یادآوری کرده و گفته اند اجازه ی ساخت فیلم در باره فتح خرمشهر با موضوع زنان را ندارد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست