یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پنجمین روز از بازی‌های کشورهای اسلامی
نوروزیان و سبقت‌الهی طلا، باقری و حدادی نقره گرفتنداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲۶ ارديبهشت ۱٣۹۶ -  ۱۶ می ۲۰۱۷* برنز ۴ تکواندوکار قطعی شد/ کسب مدال نقره و برنز در پرتاب وزنه معلولان+ اسامی مدال‌آوران

پنجمین روز از بازی‌های کشورهای اسلامی امروز آغاز شد.
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری تسنیم از باکو، در پنجمین روز از بازی‌های کشورهای اسلامی ورزشکاران ایران در چند رشته به میدان می‌روند.

وزنه‌برداری:
رضا زارعی در دسته ۷۷ کیلوگرم مسابقات نخستین حرکت خود را با وزنه ۱۴۰ کیلوگرم آغاز کرد و آن را به راحتی بالای سر برد. زارعی در حرکت دوم و سوم وزنه ۱۴۵ و ۱۴۶ کیلوگرم را نتوانست بالای سر ببرد و با این رکورد در جدول حرکت یکضرب ششم شد. در پایان حرکت یکضرب در جدول محمد محمود از مصر با ۱۵٨ کیلوگرم اول شد، سلیل اردوغدو از ترکیه با ۱۴۶ کیلوگرم دوم و ولکینسون پیوجی از مالزی با ۱۴۱ کیلوگرم سوم شدند. در حرکت دوضرب رضا زارعی با ۱۶۹ کیلوگرم شروع کرد و آن را به راحتی بالای سر برد اما در حرکت دوم و سوم در مهار وزنه ۱۷۵ کیلو ناموفق بود تا در نهایت با ۱۶۹ کیلوگرم و مجموع ٣۰۹ کیلوگرم به کار خود پایان داده و دستش از مدال کوتاه بماند. رضا زارعی در نهایت با مجموع ٣۰۹ کیلوگرم چهارم شد. در جدول حرکت دوضرب محمد محمود از مصر با ۱۹۰ کیلوگرم اول شد، احمد الحسین از عراق با ۱۷۹ کیلوگرم دوم و سلیل اردوغدو با ۱۷٣ کیلوگرم سوم شدند.در پایان این مسابقات دسته ۷۷ کیلوگرم محمد محمود از مصر با ٣۴٨ کیلوگرم مجموع قهرمان شد و مدال طلا را بر گردن آویخت؛ احمد الحسین از عراق با ٣۲۰ کیلوگرم در جایگاه دوم ایستاد و نقره گرفت و سلیل اردوغدو از ترکیه با ٣۱۹ کیلوگرم سوم و مدال برنز را از آن خود کرد.

والیبال:
تیم ملی والیبال ایران در سومین دیدار خود در بازی‌های کشورهای اسلامی با نتیجه ٣ بر صفر مقابل مراکش به برتری رسید. بازیکنان جوان عطایی ست اول این بازی را با نتیجه ۲۵بر ۱۵ به پیروزی رسیدند و ست‌های دوم و سوم را هم با نتایج ۲۵ بر ۲٣ و ۲۵ و ۱۱ به سود خود خاتمه دادند و به نیمه‌نهایی صعود کردند. ایران در صورت کسب پیروزی در آخرین دیدار خود مقابل الجزایر، صدرنشین گروه دوم خواهد شد. شاگردان عطایی بعد از یک روز استراحت، ۲۷ اردیبهشت در آخرین دیدار خود در مرحله گروهی به مصاف الجزایر می رود.

دو و میدانی:
رقابت های پرتاب دیسک با حضور ٨ ورزشکار برگزار شد. هر یک از پرتابگران ۶ پرتاب انجام دادند تا بر اساس رکوردهای ثبت شده، رده بندی نهایی آنها مشخص شود.احسان حدادی که حضور در المپیک لندن و ریو را تجربه کرده است، در پرتاب های اول و دوم خود به ترتیب ٥٩.٩٦ و ٥٩.٩٨ متر را ثبت کرد. وی سومین پرتاب خود را به میزان ۶۰.٣۷ متر نجام داد. وی بعد از ثبت رکورد ۶۰.۵۴ متر در پرتاب چهارم، پرتاب پنجمش را با خطا انجام داد. ششمین و آخرین پرتاب وی هم با ثبت رکورد ۵٨.۷۰ همراه شد.بدین ترتیب با توجه به رکوردهای ثبت شده توسط دیگر شرکت کنندگان، احسان حدادی با رکورد ثبت شده در پرتاب چهارمش، عنوان نایب قهرمانی را از آن خود کرد. پرتابگر عراقی با ۶۰.٨۹ به مقام قهرمانی رسید.
-حسن تفتیان نماینده ایران در دوی ۱۰۰ متر با رکورد ۱۰ ثانیه و ٥٢ صدم ثانیه متر در رده چهارم قرار گرفت و به مرحله نیمه نهایی راه یافت.
- در رقابت های ۱۰۰ متر بانوان، فرزانه فصیحی با رکورد ١٢ ثانیه و ١٤ صدم ثانیه در گروه خود سوم شد و به مرحله نیمه نهایی صعود کرد.

دو و میدانی معلولان:
رقابت‌های پرتاب وزنه معلولان صبح امروز در ورزشگاه المپیک باکو برگزار شد. در این رقابت جاوید احسانی شکیب با رکورد ۱٣ متر و ۷۴ سانتیمتر در رده دوم ایستاد و صاحب مدال نقره شد. جواد دلاکه با رکورد ۱٣ متر و ۶ سانتیمتر به مقام سوم دست یافت و صاحب مدال برنز شد. در این رقابت نماینده میزبان قهرمان شد.

تیراندازی:
-دور مقدماتی رقابت های تیراندازی در رشته ۱۰ تپانجه بادی مردان برگزار شد.در این رقابت ۲۹ تیرانداز از کشورهای ایران، آذریایجان، عربستان، پاکستان، ترکیه، قطر، تاجیکستان، عمان، قرقیزستان، اردن، بنگلادش، عراق، اندونزی و الجزایر حضور داشتند که وحید گل خندانی و محمد احمدی نمایندگان کشورمان بودند.در پایان این مرحله محمد احمدی با کسب ۵۷٣ امتیاز در رده هفتم قرار گرفت و مجوز حضور در فینال را به دست آورد اما وحید گل خندانی با ۵۷۲ امتیاز به جایگاهی بهتر از نهم نرسید و از راهیابی به فینال بازماند.احمدی در فینال با ۱۱۵ امتیاز در رده هشتم قرار گرفت.در این رقابت تیراندازانی از آذربایجان، ترکیه و پاکستان به ترتیب اول تا سوم شدند.
- تیم کشورمان در ۱۰ متر تپانچه بادی ٣ نماینده به نام های بهناز غلامی، گلنوش سبقت الهی و هانیه رستمیان داشت که به مصاف ۱۴ تیرانداز از کشورهای ترکیه، سنگال، الجزایر، تونس، مصر، عمان، عراق، قطر، اردن و آذربایجان رفتند که در نهایت هر سه تیرانداز کشورمان به فینال راه یافتند. در رقابت‌های انجام شده به ترتیب گلنوش سبقت الهی، هانیه رستمیان و بهناز غلامی امتیازات ٣۷۹، ٣۷۷و ٣۷۴ را به دست آوردند و فینالیست شدند.رقابت های فینال با حضور ٨ تیرانداز از کشورهای ایران، قطر، آذربایجان، مصر و تونس برگزار شد که در نهایت گلنوش سبقت الهی از ایران با کسب ۲٣۹ امتیاز به مدال طلا دست یافت.بعد از سبقت الهی، تیراندازان مصر و آذربایجان در رده های دوم و سوم قرار گرفتند.
ایران در فینال دو فینالیست دیگر هم داشت که هانیه رستمیان با ۱۹۱ امتیاز و بهناز غلامی با ۱٣۱ امتیاز به ترتیب چهارم و هفتم شدند.
- تیم کشورمان در ماده ۵۰ متر سه وضعیت ٣ نماینده به نام های مهدی احمدی، حسین باقری و پوریا نوروزیان داشت که به مصاف ۱۴ تیرانداز از کشورهای ترکیه، مالدیو، پاکستان، عمان، قطر، اردن، عربستان و آذربایجان رفتند که در نهایت هر سه تیرانداز کشورمان به فینال راه یافتند. در بخش مقدماتی حسین باقری ۱۱۵۷ امتیاز کسب کرد. پوریا نوروزیان ۱۱۵۵ امتیاز به دست آورد و مهدی احمدی به امتیاز ۱۱۲۵ رسید. در فینال و در نهایت پوریا نوروزیان با کسب ۴۵۴ امتیاز به مدال طلا دست یافت. پس از نوروزیان، حسین باقری از کشورمان با ۴۵۱ امتیاز در جایگاه دوم قرار گرفت و مدال نقره را به گردن آویخت.تیرانداز عمانی با ۴۴۰ امتیاز به مدال برنز رسید.مهدی احمدی، دیگر فینالیست ایران، با ۴۰۹ امتیاز جایگاهی بهتر از پنجم به دست نیاورد.

ــ تکواندو
- در ادامه چهارمین دوره بازی های کشور های اسلامی هوگوپوشان مرد ایران با ترکیب مهدی اسحاقی و صادق دهقانی به مصاف رقبایشان رفتند که مهدی اسحاقی هوگوپوش وزن ۵۴- کیلوگرم، قهرمان المپیک نوجوانان دور نخست با «اسکندر اوسمونو» از قرقیزستان با نتیجه ٢٤بر٤ حریف را مغلوب کرده بود ،در مبارزه دوم مقابل عربستان با نتیجه ٣٥بر١١برنزش را قطعی کرد. وی عصر امروز در مبازره سوم خود برابر نماینده کشور سنگال به روی شیاپچانگ می رود که در صورت برد راهی فینال رقابت ها می شود.
-ناهید کیانی در وزن ۵٣- کیلوگرم دارنده مدال برنز قهرمانی آسیا ۲۰۱۶ در اولین مبارزه به مصاف «تالین هامیدی» از اردن دارنده دو مدال برنز قهرمانی آسیا رفت و با نتیجه ١٢بر٢برنز خود را قطعی کرد. وی هم عصر امروز در دیدار بعدی رو در روی «رهما بن علی» تکواندوکار تونسی که ٣ مدال نقره قهرمانی آفریقا و یک برنز قهرمانی جهان نوجوانان را در کارنامه دارد، قرار می‌گیرد و با پیروزی مقابل این هوگوپوش می‌تواند به مرحله فینال راه یابد.

-محمدصادق دهقانی دیگر هوگوپوش ایران ابتدا در وزن ۵٨- کیلوگرم برابر، «محمد روزیف» از ترکمنستان به روی شیاپچانگ رفت و با نتیجه ٢١بر٣ پیروز شد وی در دور دوم با «هدی نفاتی» تکواندوکار تونسی که مدال برنز قهرمانی اروپا ۲۰۱۶ را در کارنامه دارد وارد مبارزه شد و در نهایت با نتیجه ۲۰ بر٣به حریف واگذار کرد و از دور رقابت ها حذف شد.
-طیبه پارسا تکواندوکار وزن ۵۷- کیلوگرم کشورمان دومین بانوی مبارز در اولین پیکار خود برابرزریا کاسیموا» از ازبکستان به روی شیاپچانگ رفت و در راند اول ٤بر٢جلو افتاد و در راند دوم با نتیجه ٤بر٤ مساوی شد که در نهایت راند سوم همین نتیجه را حفظ کرد وی در راند طلایی دو بر صفر حریف را مغلوب کرد پارسا در دومین بازی عصر خود مقابل حریف اذربایجانی قرار می گیرد که در صورت برد به فینال راه می یابد.

-فاطمه مداحی تکواندوکار وزن ۴۶- کیلوگرم کشورمان در استراحت قراردارد که عصر امروز در دور نخست با «روکیه ایلدیرم» از ترکیه دیدار می‌کند، تکواندوکاری که در کارنامه ورزشی او برنز قهرمانی جهان، برنز گرندپری، طلا و برنز قهرمانی اروپا به چشم می‌خورد. وی که برنزش قطعی است در صورت پیروزی برابر نماینده ترکیه با یکی از نمایندگان تونس، اندونزی و مراکش به روی شیاپچانگ می رود.

- شنا
-جمال چاوشی فر در مرحله مقدماتی ۵۰ متر کرال پشت به آب زد و توانست با ثبت رکورد ۲۷ ثانیه و ٣۹ صدم ثانیه به عنوان نفر هفتم به نیمه نهایی این ماده راه پیدا کند. وی روز گذشته در فینال ماده ۱۰۰ متر کرال پشت هشتم شد.
-در مرحله مقدماتی شنای ۱۰۰ متر کرال بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی سینا غلامپور با زمان ۵۱ ثانیه و ۹٣ صدم ثانیه به عنوان نفر اول و بنیامین قره حسنلو با زمان ۵۴ ثانیه و ۱۰ صدم ثانیه به عنوان نفر سیزدهم به نیمه نهایی این ماده راه پیدا کردند.

تنیس:
-حمید نداف دومین نماینده تیم ملی کشورمان به مصاف سیف اداس از اردن رفت و توانست این حریف را که قهرمان شماره یک اردن می باشد با نتیجه دو بر صفر (٦ بر ٤ و ٦ بر ٢)از پیش رو بردارد.
-در اولین دیدار از مسابقات تنیس بازی‌های کشورهای اسلامی امیر والا معدنچی به مصاف حریف موسی آلکاتوف اردنی رفت و این حریف را دو بر صفر شکست داد. معدنچی در این دیدار نفس گیر با نتیجه ۲ بر صفر (٧بر ٥ و ٦ بر ٣) این حریف اردنی را از پیش‌رو برداشت. وی پس فردا برای حضور بین هشت نفر برتر به مصاف حریف مراکشی خواهد رفت.

مدال‌های ایران در این دوره از مسابقات تا این لحظه به شرح زیر است:
مدال طلا
نرجس امام قلی نژاد (تفنگ بادی ۱۰ متر)، نسرین دوستی (وزن ۵۰کیلوگرم کاراته)، سعید مولایی (طلای ٨١- کیلوگرم جودو)، سجاد گنج زاده (کاراته)، نجمه خدمتی (تفنگ سه وضعیت ۵۰ متر)، گلنوش سبقت الهی(۱۰ متر تفنگ بادی)، پوریا نوروزیان( ۵۰ متر سه وضعیت)
مدال نقره
الهه احمدی (تفنگ بادی۱۰ متر بانوان) رزیتا علیپور (وزن -٦٢ کیلوگرم کاراته)، تیم میکس ۱۰ متر تفنگ بادی (پوریا نوروزیان و نجمه خدمتی)، هانیه رستمیان (٢٥ متر تپانچه بادی)، محمد علی شنانی ( جودو نابینایان)، الهه احمدی (تفنگ سه وضعیت ۵۰ متر)، مجید عسگری(وزنه برداری)، علیرضا کیخا(ژیمناستیک)، احسان حدادی(پرتاب دیسک)، جاوید احسانی شکیب(پرتاب وزنه معلولان)، حسین باقری(۵۰ متر ٣ وضعیت مردان)
مدال برنز
امیر مهدی زاده (وزن -۶۰ کیلوگرم کاراته)، طراوت خاکسار (وزن -۵۵ کیلوگرم کاراته)، علیرضا خجسته (وزن ٦٦- کیلوگرم جودو)، تیم شنا چهار در صد متر، تیم ملی ژیمناستیک، ابوالفضل شهرجردی (برنز کاتا)، مهسا افسانه (برنز کاتا)، محدثه آقایی(کاراته)، محمد احمدی (۵۰ متر تپانچه مردان)، هادی خناری نژاد(ژیمناستیک دارحلقه)، مه لقا جام بزرگ (تفنگ سه وضعیت ۵۰ متر)، جواد دلاکه( پرتاب وزنه معلولان)

ورزشکاران کشورمان امروز در رشته‌های زیر به میدان می‌روند.
ــ تیراندازی
ــ وزنه‌برداری
ــ والیبال: ایران و مراکش
ــ واترپلو: ایران و اندونزی
ــ تنیس: انفرادی و میکس
ــ تکواندو
ــ شنا
ــ دو و میدانی
ــ دو و میدانی معلولین


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست