یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

نیویورک تایمز: رویگردانی آمریکا از توافق هسته ای،
اروپا و روسیه را آشفته می کند


ایرج واحدی پور


• پوتین و خانم انجلا مرکل، هردو در نخستین تبریک های تلفنی به مناسبت انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا تاکید کردند که محافظت از توافق هسته ای ایران ضروری است. خانم فردریکا موگرینی وزیر خارجه اتحادیه اروپا بعد از اولین ملاقاتش با اقای تیلرسون در ماه فوریه، گفت که دولت ترامپ تعهد کرده است که توافق را در تمام وجوهش کاملا رعایت کند. با اینحال دولت جدید از نخستین روزها تصمیم گرفته ایران را زیر فشار قرار دهد. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ٣ ارديبهشت ۱٣۹۶ -  ۲٣ آوريل ۲۰۱۷


 مقاله ی نیویورک تایمز در مورد سیاست دولت ترامپ در قبال توافق هسته ای با این عنوان آغاز می شود که تیلرسون وزیر خارجه امریکا بعداز اینکه تائید می کند ایران مطابق تعهدات قرارداد اتمی عمل کرده است، لحن تندی نسبت به ایران اتخاذ می کند.

نیورک تایمز می نویسد: رکس تیلرسون،Rex Tillerson وزیر خارجه امریکا واقعه توافق اتمی با ایران را روز چهارشنته ساعاتی پس ار اینکه امریکا عملکرد ایران را در این زمینه پذیرفته بود، فاجعه اعلام کرد. ولی رییس دیپلماسی ایالات متحده فراتر از این نرفت که تهدید کند و بگوید قرارداد ۲۰۱۵ (۱۳۹۴) را که به وسیله قدرتهای جهانی تصویب شده بود را دور می اندازد و یا دولت ترامپ ایران را با تحریم های جدید تنبیه می کند.
این ضربه ای ناگهانی به جمهوری خواهان بود که در سطح جهانی تلاش کرده بودند توافق هسته ای را بی اعتبار کنند و در کنگره هم علیه ان رای داده بودند و نمی دانستند که با این پیش امد چگونه برخورد کنند. به هر حال سازمان دهندگان آن با احتیاط ابراز خوشبینی کردند که این قرارداد بر جای خواهد ماند.

اقای تیلرسون گفت : « توافق هسته ای نمی تواند به هدف اثبات ایران غیر هسته ای برسد. این توافق تنها می تواند رسیدن انها به هدف هسته ای را به تاخیر اندازد.»   
او گفت که ایران به تهدید کردن ایالات متحده و بقیه جهان ادامه داده و اظهار داشت که دولت ترامپ در حال بررسی راههایی است که با مخاطرات تهران مقابله کند.
این کوششی بود در روشن کردن تا ییدیه وزارت خارجه که قبل از نیمه شب سه شنبه (ضرب العجل تعیین شده برای اعلان نظرنسبت به همکاری ایران در جهت قرار داد هسته ای) صادر شده بود و حاکی از هم اهنگی ایران با محتوای قرارداد بود و تحریم های فلج کننده علیه اقتصاد جمهوری اسلامی را تسهیل می کرد. در جریان رقابت تبلیغاتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ پرزیدنت ترامپ با موافقت نامه هسته ای مخالفت می کرد و ان را « بدترین معامله ممکن» می نامید و اقای پنس معاون او قول می داد که ان را پاره می کند.

در جلسه کنفرانس خبری که روز چهارشنبه با عجله در وزارت خارجه تشکیل شد، اقای تیلرسون ایران را به کره شمالی که تسلیحات هسته ای وتکنولوژی موشکی مدرن ان از نظر دولت امریکا وخیم ترین تهدید علیه صلح و امنیت جهانی است، تشبیه کرد. اقای پنس معاون رئیس جمهور این هفته از سئول در کره جنوبی دیدن کرد که به انها بگوید که ایالات متحده با دوستانش وحدت دارد و تهدیدات کره شمالی را قطع خواهد کرد.
اقای تیلرسون به خبرنگاران گفت که توافق با ایران « همان شیوه مردودی است که در گذشته با کره شمالی صورت گرفت و ما را به این رودر روئی خطرناک کشاند.» وی افزود: «دولت ترامپ قصد ندارد مشکلات با ایران را به دولت بعدی محول کند. شواهد اشکار هستند:حرکات تحریک امیز ایران برای امریکا، منطقه و جهان تهدید امیز هستند.»
اقای تیلرسون می گوید زمانی که شوای امنیت ملی بررسی قرارداد هسته ای را تکمیل کند،« ما با مخاطراتی که ایران به وضوح ایجاد می کند مقابله می کنیم.»
ساعاتی قبل، اواخر سه شنبه شب، اقای تیلرسون با ارسال نامه ای کوتاه به سخنگوی مجلس از وی خواست که بررسی کند که آیا تعلیق زودتر تحریم ها علیه ایران، انچنانکه موافقت نامه هسته ای طلب می کند «با منافع حیاتی امنیت ملی ایالات متحده همخوانی دارد؟»

اقای تیلرسون که مختصر حرف می زند متوجه شده است که گاهی اظهارات کوتاه و بعضا رمزی او باعث ابهام در میان دوستان، متحدان وحتی مخالفان می شود. کمی زود تر روز چهارشنبه، اقای شان سپایسر، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید اطلاعات مختصری درمورد تاییدیه ایران اضافه کرد. او چیزی در این مورد که ایا دولت ترامپ با توافق هسته ای ایران نیز مانند موارد دیگر گیج کننده سیاست خارجی رفتار می کند و به جای پاره کردن ان را نگه میدارد و یا اینکه انطور که قول داده قرارداد را مورد بحث جدید قرار میدهد، نگفت.
اقای سپایسر گفت« من فکر می کنم بخشی از بررسی که در سازمانهای مختلف صورت می گیرد در این باره است که ایران در چه جاهایی توافق را رعایت کرده و بر ان اساس توصیه هایی به رییس جمهور برای اقدام در آینده می شود.
اظهارات مبهم، رهبران جمهوریخواهان را در کنگره گیج کرده است. سناتور تام کوتون، یک جمهوری خواه از ارکانزاس که مخالفت با توافق ایران را رهبری می کرد اظهار داشت که موافقت دولت با ایران «واقعا تکان دهنده است و به این معنی نیست اهداف پشت برنامه هسته ای ایران بی خطرند.»

سناتور جمهوریخواه تنسی،باب کورکر که رییس کمیته روابط خارجی است گفت که انتظار داشت ترامپ موضع سخت تری علیه ایران اتخاذ کند.
اقای کورکر روز چهارشنبه گفت «اقای وزیر خارجه روشن ساخت که جدا از عملکرد ایران در مورد توافق هسته ای،دولت امریکا ابهامی در باره خطرات از جانب تهران ندارد و اماده است که هم اهنگ با کنگره عمل و با خطرات مقابله کند.»
تاییدیه روز سه شنبه، رفع تحریم ها ی ایران را در برابر کوشش این کشور در اجرای توافق هسته ای گسترش میدهد. تحریم های امریکا، با تصویب کنگره برداشته نمی شوند بلکه تعلیق می شوند و با چرخش نوک قلم رییس جمهور دوباره بر قرار می شوند.
دولت ترامپ ۹۰ روز به خود وقت داده که بررسی خود را تکمیل کند، ولی درهفته های پیش رو اتخاذ یک سری تصمیما ت در مورد اینکه ایا به پشتیبانی از توافق هسته ای که که کشورهای انگلیس،چین، فرانسه، ا لمان و روسیه هم از ان حمایت کرده اند ادامه باید داد ضروری است. حکومت های مذکور همراه نمایندگان امریکا و ایران هفته اینده دروین ملاقات خواهند کرد تا پیشرفتهای توافق هسته ای را بررسی کنند.

کنگره به اقای ترامپ تا نیمه ی ماه مه فرصت داده که تصمیم بگیرد ایا می خواهد تحریم های ایران را تعلیق کند و یا نه. رو گرداندن از توافق هسته ای اشفتگی وسیعی در اروپا و در روسیه ایجاد خواهد کرد.
   
پرزیدنت پوتین و خانم انجلا مرکل در نخستین تبریک های تلفنی به مناسبت انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری، هردو تاکید کردند که محافظت از توافق هسته ای ایران ضروری است. خانم فردریکا موگرینی وزیر خارجه اتحادیه اروپا بعد از اولین ملاقاتش با اقای تیلرسون در ماه فوریه، گفت که دولت ترامپ تعهد کرده است که توافق را در تمام وجوهش کاملا رعایت کند.
تحلیل گران و مقامات دولت پیشین گفتند که غیر محتمل است که دولت ترامپ موافقت نامه ایران را انکار کند.
وندی شرمن معاون وزیر خارجه دولت اوباما که عمیقا در گفتگوهای توافق هسته ای شرکت داشته است گفت: «من خوشحالم که این توافق تاکنون خوب پیشرفته و امیدوارم که این حالت ادامه یابد.»
روبرت عاینهرن، یکی از مقامات بلندپایه ی موسسه بروکینگ که در دوران اوباما در سیاست های مریوط به ایران فعال بوده می گوید« این از قبل روشن بود که اقای ترامپ از موافقت نامه حمایت خواهد کرد.»
با اینحال دولت جدید از نخستین روزها تصمیم گرفته ایران را زیر فشار قرار دهد. در ماه ژانویه، مایکل فلین که در ان زمان مشاور امنیت ملی بود به دلیل ازمایش موشکی ایران وارد تالار خبری کاخ سفید شد و گفت که امریکابه ایران اخطار داده است.
دولت اقای ترامپ ایالات متحده را وارد روابط نزدیکتری با دوستان عرب سنتی در خاور میانه، شامل عربستان سعودی، ایالات متحده عربی و بحرین کرده است. بخشی از این نزدیکی حمایت از ساکنین انجاست که عمدتا سنی مذهب هستند و شدیدا با ایران شیعی رقابت دارند
بر خلاف این، اقای اوباما در حوالی پایان دوره دوم اختلافات سکتاریستی را با چشم یرقانی نگاه میکرد و باور داشت که ایالات متحده نباید خود را در اختلافات هزاران ساله مذهبی دخالت دهد.
روز چهارشنبه اقای تیلرسون در جلسه مشترک روسای اجرایی عربستان سعودی شرکت کرد و اظهار داشت:«خوشحالم که امروز در اینجا هستم و می توانم بر همکاری کامل بین ایالات متحده وپادشاهی عربستان سعودی تاکید مجدد داشته باشم.»
رییس اجرایی سازمان دفاع از ازادی ها، اقای مارک دویوویتس که برای شکست توافق هسته ای تلاش می کرد گفت که هنوز هم امکان اینکه دولت توافق را تایید نکند و یا دربررسی ها شرکت نکند وجود دارد. او اصرار داشت که«دولت متعهد نیست که توافق کنترل تسلیحاتی را که در ان تقلب می شود رعایت کند.»
و حتی خانم شرمن هم از اینکه پیشگویی کند که توافق برجا خواهد ماند فاصله گرفت و گفت «من به موقع، یک روز در این مورد سخن خواهم گفت.»


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست