یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

شورای عالی انتخابات ترکیه، درخواست ابطال همه‌پرسی را رد کرد


• شورای عالی نظارت بر روند همه‌پرسی در ترکیه، پس از رسیدگی به شکایات احزاب در مورد مخدوش بودن شمارش آرای همه‌پرسی، درخواست ابطال نتایج همه‌پرسی را رد کرد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ٣۱ فروردين ۱٣۹۶ -  ۲۰ آوريل ۲۰۱۷شورای عالی نظارت بر روند همه‌پرسی در ترکیه، پس از رسیدگی به شکایات احزاب در مورد مخدوش بودن شمارش آرای همه‌پرسی، درخواست ابطال نتایج همه‌پرسی را رد کرد. به گزارش منابع خبری، از میان ١١ عضو این شورا، ١٠ تن به پذیرش نتایج همه‌پرسی و یک تن رأی به ابطال آن دادند. اپوزیسیون ترکیه که درخواست ابطال نتایج همه‌پرسی را کرده بود بلافاصله بار دیگر به تصمیم شورای عالی نظارت بر همه‌پرسی اعتراض کرد.

دو حزب "جمهوری خلق" اتاتورکیست‌ها، و "جمهوری دموکراتیک خلق" نزدیک به محافل کرد ترکیه، روز گذشته (سه‌شنبه ۲۹ فروردین/ ١٨ آوریل) با اعلام مخدوش بودن نحوه شمارش آرا و دستکاری در میزان آرای داده شده، خواستار ابطال نتایج همه‌پرسی شده بودند.

اتحادیه اروپا نیز ساعاتی پس از اعلام نتایج، ضمن اعلام نگرانی‌های ناظران بین‌المللی نسبت به سلامت روند همه‌پرسی از مقامات دولت آنکارا خواسته بود امکانات تحقیق درمورد سلامت انتخابات روز یکشنبه را فراهم آورد.
یک ناظر بین‌المللی از اطریش که به ترکیه سفر کرده بود گفته است، احتمالاً درهمه‌پرسی روز ١۶ آوریل، ٢٫۵ میلیون رأی دستکاری شده است.

اپوزیسیون ترکیه اعلام داشته است که چنانچه شورای عالی انتخابات به شکایات اپوزیسیون رسیدگی نکند، آنها به دادگاه عالی اروپا مراجعه خواهند کرد.
درهمین حال از ساعات پایان همه پرسی و مخالفت اپوزیسیون با نتایج اعلام شده ازسوی دولت اردوغان، گروه‌هایی از معترضان درخیابان‌های شهرهای بزرگ ترکیه دست به تظاهرات خیابانی زدند.
"بینالی یلدریم" نخست وزیر ترکیه، امروز چهارشنبه ١٩ آوریل، دعوت اپوزیسیون به ادامه تظاهرات اعتراضی را غیرقابل قبول توصیف کرد و خواستار پایان آن شد.  


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست