یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بیست وسوم آوریل ۲۰۱۷
به امید دیدار شبحی که دوست میدارم


بهمن پارسا


• بیست و سوم آوریل ۲۰۱۷ روزی است که راقم این سطور با چشمانی گشاده از بام تا شام در آرزوی دیدار ِ شبحی خواهد بود که همواره دوست داشته و می دارد. اگر این بارهم دیدار دست ندهد نقلی نیست، هنوز هستند مادرانی که فرزندانی از نوع "ولادیمیر ایلیچ" به دنیا آورند، گیرم که من نباشم ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲۹ فروردين ۱٣۹۶ -  ۱٨ آوريل ۲۰۱۷


یکشنبه ی آینده، یعنی بیست و سوم آوریل ۲۰۱۷ سرنوشت فرانسه و شاید- اگر غلوّ نباشد - اروپا رقم خواهد خورد. البتّه آنچه مسلّم است این نه آغاز بازی است و نه پایان آن ولی میتواند شروعی باشد بر "جمهوری ششم" وشاید جمهوری مردم! حالا دیگر بسیار سالها هست که دیگر" شبحی در اروپا سرگردان نیست".
اینکه از چه رو و چگونه در هفته های اخیر به طرز ِ قابل توّجه و حتی شگفت انگیزی همه ِ گزارشها و آمار نمایانگر رشد بخت صعود ژان لوک مِلانشُن به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه می باشند، سخنی است که نیاز به بررسی دقیق و کارشناسانه ی امر دارد و از عهده ی یک مقاله ی محدود به چند پاراگراف بیرون است، ولی آنچه واقعیت خارجی دارد این است که، در بعضی گزارشها و نظر سنجی هابه ناگه ملانشُن دارد که نسبت به دو رقیب خود یعنی، لُپِن از راست افراطی، و مَکرُن از به اصطلاح "چپ میانه" در جای سوم قرار می گیرد، یعنی که فیون را هم عقب گذاشته! ملانشُن، کمونیستی که با کاپشن مدل مائو روزِ چهارشنبه ی گذشته در لیل میان هواداران خود ظاهر شد و در تمام طول ِ سخنرانی پر از هیجان دلپذیرش پشتیبانی حضار را به تمامی جلب و جذب کرد در بعضی موارد و موضع گیری ها یادآور این سخن بود که "گربه هم به اندازه ی پرنده از بسته بودن درِ قفس رنج می بَرَد"! او به شدّت خواهان هرچه بیشتر دوری گزیدن از اتحادیه اروپا و بیست و هشت کشوری است که در آن عضویت دارند. این همان اتحادیه یی است که وی به عنوان سناتور احتمالا در ساختمان آن دخالت داشته. این موضع گیریها و نظایر آن بیانگر نوعی افراط و تفریط سیاسی است میان لُپن، و ملانشُن که درواقع یعنی چون آن دو "هستند گرم زد وخورد" دزد سوم که مَکرُن باشد "خرشان را خواهد زد و بُرد".
ملانشُن در جمع طرفدارانش روز چهارشنبه ی گذشته به درستی یاد آور شد که "این مردم هستند که تاریخ را می سازند، یعنی شما، پس بیایید شجاعانه اینکار را انجام بدهیم". اگر چنین امری تحقق پذیرد میباید باور کرد که عمر ِ جمهوری پنجم که لباسی بود و هست دوخته بر قامت "ژنرال" به سر آمده و به قول ملانشُن نوبت "جمهوری ششم" است. جمهوری مردم، آنهم مردم فرودست. چنین تفّکر و باوری حتّی میان کسانیکه به روش فکری و انتخاباتی ملانشُن معتقد نیستند نیز دارای هواداران فروانی است. خروج فرانسه از ناتو یکی از این پیشنهادات است، پیشنهادی که مردم فرانسه یعنی کسانیکه گردش ِ چرخهای اقتصادی کشور بر دوش ایشان است از آن حمایت میکنند. وضع مالیات بر آمدهای بالای ۴۰۰,۰۰۰ یورو شعاری است که غالب مردمِ زحمتکش و کم درآمد فرانسه از ان استقبال میکند، وواقعیت این است که تغییر عمده با حضور و یا بدون حضور وی در راه است، تنها نگرانی مردم مسئول و اندیشمند، ونیروی مترقی در این است که گربه به هنگام باز شدن در قفس به پرنده دسترسی خواهد داشت!؟
اینک نشریات راستی و متمایل به راست در فرانسه دست به یک نوع بازی ریاکارانه و پر از تزویر زده اند که از این طریق بتوانند رای مردم ِ دور از شهرهای بزرگ و روستانشینان را که معمولا در سراسر جهان چنین مردمی به شدّت و بی منطق و فارغ از هرنوع دانش عمومی و آگاهی سیاسی "میهن پرستان" ی دوآتشه هستند به سمت مارین لُپِن هدایت کنند. اینان در کار تزریق این باور هستند که میان هدفهای این دو کاندیدا فرقی وجود ندارد، هردو خواهان خروج فرانسه از ناتو هستند، هردو به اقتدار فرانسه و فرانسوی معتقدند، هر دو برای مردم زحمتکش تلاش میکنند و … امّا لُپِن میهن پرستی خالص و فرانسوی است در حالی که ملانشُن کمونیستی است غیر قابل اعتماد! حقّه بازی مندرسی که با کمال تاسف هنوز نیز کاربردی موّثر دارد، حتّی در فرانسه.
بیست و سوم آوریل ۲۰۱۷ روزی است که راقم این سطور با چشمانی گشاده از بام تا شام در آرزوی دیدار ِ شبحی خواهد بود که همواره دوست داشته و می دارد. اگر این بارهم دیدار دست ندهد نقلی نیست، هنوز هستند مادرانی که فرزندانی از نوع "ولادیمیر ایلیچ" به دنیا آورند، گیرم که من نباشم.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست