یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

کمدی - تراژدی ثبت نام در انتخابات به پایان رسید


• هیچ یک از رهبران احزاب مخالف، رهبران جنبش کارگری، فعالین سندیکایی و جنبش های مدنی و نیز کوشندگان حقوق زنان، برای ثبت نام در ستاد انتخابات حضور نیافتند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۷ فروردين ۱٣۹۶ -  ۱۶ آوريل ۲۰۱۷مهلت ۵ روزه ی ثبت نام دوازدهمین دوره ی انتخابات ریاست جمهوری در ایران هم کمدی بود و هم تراژدی. به گزارش خبرگزاری ها این ثبت نام ها با با حاشیه های تاثرانگیز و صحنه های کمدی همراه بود. صحنه ها و حاشیه هایی که ناشی از قوانین ضد دموکراتیک در انتخابات از یک سو و ناقص بودن قوانین انتخاباتی از سوی دیگر است.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، ثبت نام نامزدهای دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، با صف های طولانی همراه بود که پیش از باز شدن درهای وزارت کشور، کشیده می شد. مردانی با اندام های ریز و درشت که هماوردی قوی می طلبیدند و زنانی که آمده بودند تا خود را در معرض انتخاب عمومی در این سطح قرار دهند نه این که تنها در شوهای تبلیغاتی دیده شوند.
«علی اصغر احمدی» رییس ستاد انتخابات وزارت کشور در آخرین روز ثبت نام، از نام نویسی بیش از یکهزار و ۶٣۶ نفر در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خبرداد و اعلام کرد: جوان ترین فرد ۱٨ سال و مسن ترین ۹۲ سال سن داشت.
ثبت نام فردی که می خواهد با ترامپ مسابقه شنا بدهد، زنی که مدعی است آمده تا مردان دیگر را خانه نشین کند، پیرمردی کفن‌پوش و نوجوانی که هنوز اندرخم گرفتن دیپلم مانده است از جمله لحظات کمدی ثبت نام ها بود.

تراژدی بزرگ این انتخابات، مثل سایر انتخابات در جمهوری اسلامی این بود، که هیچ یک از رهبران احزاب، شخصیت های سیاسی شناخته شده، رهبران کارگری، فعالان جنبش های مدنی و مبارزان حقوق زنان، طیف گسترده ای که بخش بسیار مهمی از مردم ایران و افکار عمومی را نمایندگی می کند، در ستاد انتخابات حاضر نشدند. آن ها به دلیل سرکوب، کشتار و قوانین ضددموکراتیک انتخابات، از حضور در این میدان رقابت حذف شده اند. «شخصیت ها»، چهره های تکراری متعلق به این و یا آن جناح حکومت بودند.

در پنجمین و آخرین روز ثبت‌نام داوطلبان شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری تعداد دیگری از نامزدان جریان اصول‌گرا، از جمله نامزدان فهرست جمنا و وزیران دولت‌ محمود احمدی‌نژاد نامزدی خود را اعلام کردند. معاون اول ریاست‌جمهوری نیز به عنوان کاندیدای “پوششی” نامزد شد. اصلاح‌طلبان نیز گفتند که با رهبر ایران جلسه‌ای درباره انتخابات و رفع حصر برگزار کرده‌اند.

در آخرین روز ثبت‌نام، تعداد داوطلبان به حدود ۱۴۰۰ تن رسید. صف‌های متقاضیان ثبت‌نام که از هشت صبح در ستاد انتخابات کشور آغاز شد، چنان طولانی بود که برخی از امکان تمدید مهلت ثبت‌نام سخن‌ می‌گفتند. با این حال، علی‌اصغر احمدی رئیس ستاد انتخابات کشور گفت که زمان ثبت‌نام ساعت ۱۸ به پایان می‌رسد و درها بسته خواهد شد و تنها افراد حاضر در داخل ستاد ثبت‌نام می‌شوند.
کاندیداهای اصول‌گرای فهرست «جمنا» و وزرای دولت سابق محمود احمدی‌نژاد مهم‌ترین نامزدها را تشکیل می‌دادند. همگی این نامزدهای مخالف دولت حسن روحانی یک‌صدا به انتقاد از «شرایط اقتصادی نامطلوب» پرداختند و نشان دادند که اقتصاد احتمالاً مهم‌ترین هدف حملات نامزدهای این جریان علیه حسن روحانی، رئیس‌جمهوری فعلی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم خواهد بود.
شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیز نامزد خود را به رقابت‌ها فرستاد. این کاندیدا محسن رهامی است.
محسن رهامی، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت که به عنوان «اصلاح‌طلب» آمده و «کاندیدای پوششی» نیست. رهامی گفته که برای ثبت‌نام در انتخابات با اعضا و مسئولین شورای عالی سیاست‌گذاری مشورت کرده‌است. رهامی شب گذشته، جمعه‌شب ۲۵ فروردین‌ماه با علی خامنه‌ای، رهبر ایران نیز دیدار کرده‌بود.
اسحاق جهانگیری، معاون‌اول فعلی حسن روحانی به عنوان نامزد انتخابات ثبت‌نام کرد. پیشتر حسین کمالی، عبدلواحد موسوی لاری و حسین مرعشی به نمایندگی از اصلاح‌طلبان صبح شنبه با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری دیدار کرده بودند و از او خواسته بودند تا اجازه ثبت‌نام جهانگیری به عنوان کاندیدای پوششی را بدهد. روحانی پیشتر کاندیدای پوششی را طرحی از جانب «دشمنان دولت» خود خوانده بود.
    حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش دولت احمدی‌نژاد و نماینده کنونی مجلس ایران به عنوان یکی از کاندیداهای «جبهه مردمی نیروهای انقلاب» (جمنا) ثبت‌نام کرد. درحالی‌که ابراهیم رئیسی نامزد اصلی جمنا دانسته می‌شود و دیگران به عنوان حامی او وارد انتخابات می‌شوند، حاجی‌بابایی به خبرنگاران گفت که «هر پنج کاندیدای جمنا کاندید اصلی هستند.» ابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، مهرداد بذرپاش،محمد باقر قالیباف و پرویز فتاح نامزدهای اعلام‌شده از سوی جمنا بودند، اما با کناره‌گیری فتاح، حاجی‌بابایی به جای او وارد لیست شد. او در عین حال توضیح داد که چهار نامزد جمنا به نفع کسی کنار می‌روند که دارای بیشترین رأی پس از مناظره‌ها باشد. او در پاسخ به پرسشی درباره حضور احمدی‌نژاد به این جمله اکتفا کرد که «ملاک و معیار در کشور سخن رهبری است.»
    محمدباقر قالیباف، شهردار تهران و یکی دیگر از نامزدهای فهرست «جمنا» نیز برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد. با این حال، قالیباف ۱۶ فروردین در نامه‌ای ضمن انتقاد از رئیس‌جمهوری فعلی نوشته بود که برای حمایت از نامزد مطلوب در انتخابات فعالیت خواهد کرد. پس از آن شایعاتی مبنی بر پیشنهادی معاون‌اولی رئیسی به او مطرح شد. او حین ثبت‌نام گفت که در صورت انتخاب‌شدن «پنج میلیون شغل ایجاد می‌کنم.»
    محمدمهدی زاهدی، وزیر علوم دولت نهم احمدی‌نژاد، صادق خلیلیان دیگر وزیر احمدی‌نژاد، محمد هاشمی، برادر علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی نیز نامزدی خود برای ریاست‌جمهوری اعلام کردند.
مجتبی هاشمی ثمره، کسی که نامزد اصلی جریان احمدی‌نژاد دانسته می‌شد، ثبت‌نام نکرد. همچنین خبرگزاری «تسنیم» پیش از پایان مهلت ثبت‌نام گزارش داده‌بود که تصمیم سعید جلیلی، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی برای عدم شرکت در انتخابات قطعی شده‌ است.
مهرداد بذرپاش، مدیرعامل سابق سایپا و ایران خودرو و نماینده فعلی مجلس، دیگر نامزد نهایی جمنا نیز با حضور در ستاد انتخابات کشور از کاندیداتوری انصراف داد.
او گفت که «به نفع جریان انقلاب انصراف می‌دهم». اشاره او به جمنا و نامزد اصلی آن، ابراهیم رئیسی است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست