یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

رئیس سازمان سیا: اقدام آمریکا در سوریه هشدار به ایران است


• مایک پومپئو رئیس سازمان اطلاعاتی آمریکا با طرح موضوع تاسیسات هسته ای اعلام شده و اعلام نشده ی جمهوری اسلامی گفت: ایرانی ها اقدام هفته گذشته ما در سوریه را باید مشاهده کرده باشند! ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲۵ فروردين ۱٣۹۶ -  ۱۴ آوريل ۲۰۱۷مایک پومپئو رئیس سازمان سیا در یک سخنرانی عمومی که در مرکز تحقیقات استراتژیک بین‌المللی ایراد شد، حمله موشکی آمریکا به سوریه را هشداری به ایران دانست و به طور ضمنی بر این نکته تاکید کرد که آمریکا رفتار جمهوری اسلامی را زیر نظر دارد و در صورت لزوم به زور و اقدام نظامی متوسل خواهد شد.

رئیس سازمان اطلاعاتی آمریکا - C.I.A گفت: هلال شیعی درشرف شکل گرفتن است و این به نفع آمریکا نیست که اجازه چنین کاری را بدهد. بهار نیوز به اشاره به این سخنان مایک پومپئو، به نقل از وی نوشت:

رئیس سازمان سیا در اظهاراتی در مرکز مطالعات راهبردی و بین الملل آمریکا گفت: ما باید اول و مهمتر از همه بدانیم که سازمان های اطلاعاتی فقط مشغول جاسوسی خارجی می شوند. ما اطلاعات سری را از دشمنان خارجی ، نهادهای متخاصم و سازمان های تروریستی سرقت می کنیم و به این مسئله افتخار می کنیم! ما این اطلاعات را تحلیل می کنیم تا دولت ما بتواند درک بهتری از دشمنانمان که در این دنیای چالش برانگیز و خطرناک با آنها روبرو هستیم داشته باشد. ما ازاین بابت پیشمان نیستیم ، این کار دشواراست و ما سخت آن را دنبال می کنیم. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی ای) وقتی که موضوع، به تهدیدات خارجی مربوط شود در تعقیب و جستجو برای کسب اطلاعات، روش تهاجمی را دنبال می کند تا امنیت کشور را تامین کند. ما از جعبه ابزار خود به طور کامل استفاده می کنیم.

مایک پومپئو در ادامه اظهارات خود گفت: من در چند هفته ای که رئیس سی آی ای بوده ام متوجه شدم که مفهوم ماموریت ما خیلی ساده است اما اجرا کردن آن بسیار دشوار است. ما تلاش می کنیم بهترین اطلاعات را در اختیار رئیس جمهور و دولت او قرار دهیم تا وی بتواند منافع ملی ما راپیش ببرد و از کشور محافظت کند. سی آی ای سالها است که ماموریت خود را بی سر و صدا و به طریقی موثر انجام داده است. دستاوردهای ما اغلب محرمانه و مخفی می ماند اما معدودی از این دستاوردهای خاص برای دنیا مشخص می شوند.

پومپئو افزود: ما به فروپاشی شبکه جهانی قاچاق هسته ای کمک کردیم که عبدالقدیر خان از آن استفاده می کرد، به افشای تاسیسات مخفی هسته ای در سوریه کمک کردیم و با کمک شرکای خود اطلاعاتی جمع آوری کردیم که لیبی را ترغیب کرد تا برنامه هسته ای اش را کنار بگذارد.

ما همچنین در خط مقدم نوآوری های فنی در تاریخ مان قرار داشته ایم، تلاش های انجام شده با هدایت سی . آی . ای باعث تولید هواپیماهای یو -۲   و ماهواره ها شد ، این تلاش ها به ما اجازه داد تا فعالیت های کشورهای دشمن را زیر نظر بگیریم.

وی در ادامه گفت که افشاگری های ادوارد اسنودن باعث شد که حفظ امنیت آمریکایی ها برای اطلاعات آمریکا دشوار تر شود.
وی افزود: درحالیکه ما تلاش می کنیم بی سر و صدا از کسانی اطلاعات جمع آوری کنیم که تهدیدی برای کشور ما هستند، افرادی مثل جولیان آسانژ و ادوارد اسنودن تلاش می کنند از این اطلاعات برای کسب شهرت استفاده کنند. ویکی لیکس همانند یک سرویس اطلاعاتی دشمن عمل می کند و مواضع آن نیز همانند یک سرویس اطلاعاتی دشمن است. ویکی لیکس یک « سرویس اطلاعاتی متخاصم غیر کشوری » است که اغلب مورد حمایت و یاری بازیگران کشوری مثل روسیه قرار می گیرد، در ژانویه امسال، جامعه اطلاعاتی ما دریافت که اطلاعات ارتش روسیه از ویکی لیکس استفاده کرد تا اطلاعات قربانیان آمریکایی(در هک اطلاعاتی) را منتشر کند که اطلاعات ارتش روسیه از طریق عملیات سایبری برضد کنگره ملی دمکرات ها ، بدست آورده بود. گزارش همچنین نشان می دهد که رسانه ی تبلیغاتی روسیه یعنی راشا تودی(RT) فعالانه با ویکی لیکس همکاری کرد. جولیان آسانژ هیچ چیزی از آمریکا و ایده آل های آن نمی داند.

رئیس سی آی ای ضمن آنکه اقدام نظامی آمریکا در سوریه را پیامی برای ایران دانست ، گفت: هلال شیعی درشرف شکل گرفتن است و این به نفع آمریکا نیست که اجازه چنین کاری را بدهد. مایک پومپئو در ادامه اظهارات خود در مرکز مطالعات راهبردی و بین الملل این پرسش را مطرح کرد که سی. آی. ای و جامعه اطلاعاتی آمریکا و همپیمانان آمریکا باید در مقابل چالش بی سابقه ناشی از آژانس های اطلاعاتی متخاصم و غیرکشوری(مثل ویکی لیکس) چه باید بکنند؟ وی افزود: هرچند درمان سریع وجود ندارد اما گام هایی هست که ما می توانیم برداریم تا خطر را کاهش دهیم.

پومپئو در ادامه به پرسش های مطرح شده در جلسه مرکز مطالعات راهبردی و بین الملل پاسخ داد.

مجری جلسه پرسش و پاسخ خطاب به مایک پومپئو گفت: آیا شما نگران کار ضد اطلاعات و اطلاعات هستید و نگرانی دارید که روس ها همچنان از ویکی لیکس بهره برداری کنند. آیا شما نگران هستید که سایر دشمنان مثل ایرانی ها یا کره شمالی به این مدل به عنوان مدلی موثر نگاه کنند. چرا به این مدل توجه می کنید؟
رئیس سازمان جاسوسی آمریکا در پاسخ گفت: من اکنون این فرصت را دارم تا تهدید ناشی از این سازمان های اطلاعاتی متخاصم و غیرکشوری را مشاهده کنم. من می خواهم اطمینان یابم که مردم آمریکا تهدید ناشی از آنها را درک کرده اند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره آینده نبرد با داعش گفت: تهدید ناشی از تروریسم یک تهدید واقعی است و همچنان ادامه دارد و قطعا تا زمانی که من در این سمت هستم ادامه خواهد یافت. ما تلاش های زیادی در عراق کردیم تا بخش زیادی از خلافت (داعش) را بازپس بگیریم. ما تلاش های زیادی در سوریه می کنیم اما این تهدید همچنان تغییر می کند.

خبرنگاری از مایک پومپئو پرسید چرا نخستین سفر خارجی اش به ترکیه و کشورهای خلیج(فارس) بود؟
مایک پومپئو در پاسخ گفت: ما شرکای اطلاعاتی مهم در آنجا داریم که هر روز به آمریکا کمک می کنند تا ایمن بماند. من می خواهم که از این بابت از این کشورها تشکر کنم. من از این افراد انتظارات بیشتری دارم.
وی افزود: من نگران ترکیه هستم چون این کشور همپیمان ناتو است. پومپئو افزود: ما در مدت زمان کوتاه توانستیم به رئیس جمهور مان با اعتماد بالا بگوئیم و ارزیابی کنیم که در واقع این رژیم سوریه بود که در ادلب برضد مردم خودش حمله شیمیایی کرد. وی در پاسخ به این پرسش که آیا روس ها از حمله شیمیایی در سوریه اطلاع داشتند یا خیر گفت: من چیز زیادی برای گفتن ندارم، کاخ سفید بیانیه ای منتشر کرد .

مجری گفت: واضح است که ایران بازیگری در سوریه است و به صورت گسترده تر نگرانی برای آمریکا است. وقتی که شما عضو کنگره بودید، در جریان جلسات استماع ، منتقدانه درباره برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) صحبت کردید و این پرسش را مطرح کردید که آیا ایران از شروط توافقنامه هسته ای پیروی می کند یا خیر؟ برداشت شما چیست؟ آیا ایران از شروط توافقنامه هسته ای پیروی می کند؟ نظر شما درباره تهدید ایران در منطقه و جهان چیست؟

پومپئو در پاسخ گفت: من نمی خواهم صحبت های زیادی درباره پیروی شان از توافقنامه داشته باشم ترجیح می دهم این موضوع را به رئیس جمهور اطلاع دهم. ما فعالانه مشغول کارهای زیادی هستیم تا به رئیس جمهور کمک کنیم و اطمینان حاصل کنیم که او درک می کند ایرانی ها در چه جایی پیروی می کنند و در چه جایی پیروی نمی کنند. با توجه به آنچه در سوریه رخ داد، باید مراقب باشیم و برجام را بار دیگر مطالعه کنیم و ببینیم که کجا صحبت از « تاسیسات اعلام شده» می کند و کجا صحبت از تاسیسات اعلام نشده می کند؟ باید ببیینیم که آژانس بین المللی انرژی اتمی چه میزان دسترسی را به هر یک از این دو گروه متمایز (تاسیسات اعلام شده و نشده) خواهد داشت؟ در مورد ایرانی ها باید بگویم که آنها درحال پیشرفت هستند چه این پیشرفت در توانایی شان برای پرتاب سیستم های موشکی به اسرائیل از (طرف) حزب الله باشد، افزایش قدرت شان در موصل از طریق شبه نظامیان شیعه باشد، حمایت از شبه نظامیان حوثی(انصارلله) برای شلیک کردن موشک علیه سعودی ها باشد. فهرست تجاوزات ایران ، از روز امضای برجام شاهد افزایش چشمگیر بوده است.

مجری گفت: آیا به نظر شما ایرانی ها تلاش می کنند از گروههای نیابتی غیرکشوری به عنوان نیرویی برای نفوذ استفاده کنند؟پومپئو پاسخ داد:حتما قطعا همین طور است. در تک تک این مکان ها همین است. هلال شیعی درشرف شکل گرفتن است و این به نفع آمریکا نیست که اجازه چنین کاری را بدهد.

مجری گفت آمریکا برای مقابله چه کاری می تواند بکند؟ مایک پومپئو گفت: من همیشه می خواهم اطمینان حاصل کنم که ما شریک داریم که در این مسیر به ما کمک کنند ، چه کار اماراتی ها باشد، چه کارهایی که اسرائیل بتواند به ما کمک کند و مکان هایی که سایر کشورهای خلیج (فارس) بتوانند کمک کنند. منظورم همیشه کمک ها از طریق تحرکات و مستقر کردن چند گردان در میدان نبرد نیست. این کشورها ثروت ها و توانایی های زیادی دارند تا به مکان هایی بروند که آمریکا نمی تواند برود. ما همچنین همپیمانان دیگری را در اروپا داریم که تهدید ایران برای آنها زیاد است و من اطمینان دارم که آنها می توانند به ما کمک کنند. وی گفت: استدلال من این است که ایرانی ها اقدامی مثل اقدام هفته گذشته ما در سوریه را باید مشاهده کرده باشند!


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست