یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آمریکا در افغانستان از بزرگترین بمب غیر اتمی استفاده کرد


• بمب عظیم الجثه ده تنی که روز پنجشنبه سیزدهم آوریل در افغانستان استفاده شد، بزرگترین بمبی است که ایالات متحده در عملیات نظامی بکار برده است. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۲۴ فروردين ۱٣۹۶ -  ۱٣ آوريل ۲۰۱۷


به گفته وزارت دفاع آمریکا، ارتش این کشور در عملیات اخیر خود علیه مواضع گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در افغانستان از بزرگترین بمب غیر اتمی خود استفاده کرده است.

به گفته سخنگوی پنتاگون این بمب برای اولین بار در عملیات نظامی استفاده شد و از یک هواپیمای ام سی ۱۳۰ بر روی مواضع این گروه در وسوالی (شهرستان) اچین در ولایت ننگرهار انداخته شد.

آمریکا می‌گوید این بمب، با ۹ متر طول و حدود ۱۰ تن وزن، برای آن طراحی شده که منطقه وسیعی از اهداف دشمن را تخریب کند و اثر روانی وحشتناکی بر نیروهای دشمن بگذارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا این بمباران را "یک واقعه موفقیت آمیز دیگر" خواند و گفت:«ما بهترین ارتش جهان را داریم و آنها مثل همیشه خوب عمل می کنند. برای همین ما به آنها اختیار عمل کامل دادیم و بسیار رک و پوست کنده بگویم که همین موضوع دلیل موفقیتهای اخیر ما بوده است.»

بمب معروف به «مادر همه بمب ها» که پنجشنبه در خاک افغانستان برای نخستین بار از آن استفاده شد، در پایگاه هوایی فلوریدا در سال ۲۰۰۳ آزمایش شد اما تا کنون از آن در میدان نبرد استفاده نشده بود.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید در اینباره گفت: «بمب GBU-۴۳ سلاحی، قدرتمند، دقیق و بزرگ است. ما مجموعه ای از تونلها و زیرزمین های داعش را که برای حرکت آزادانه به اطراف از آنها استفاده می شد، نشانه گرفتیم. این تونلها به آنها اجازه می داد که نیروهای ارتش آمریکا را راحت تر هدف قرار دهند. و نیروهای ارتش ما و افغانستان در این منطقه بودند.»

حامد کرزی، رئیس جمهوری سابق افغانستان، در واکنش به انداختن این بمب در افغانستان، قویا اقدام آمریکا را محکوم کرد و در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: "این جنگ علیه تروریسم نیست بلکه استفاده غیرانسانی و بی‌رحمانه از کشور ما برای آزمایش تسلیحات جدید خطرناک است."


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۲)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست