یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

همه ی «نظام» مخالف است
واکنش ها به «آمدن» احمدی نژاد!


• اعلام کاندیداتوری احمدی نژاد به مهم ترین واقعه ی انتخابات ۹۶ تبدیل شد. اصلاح طلبان و اصولگرایان علیه این اقدام او موضع گرفته اند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲٣ فروردين ۱٣۹۶ -  ۱۲ آوريل ۲۰۱۷رئیس دولت‌های نهم و دهم دیروز در عین ناباوری به همراه یاران خود وارد ستاد انتخابات وزارت کشور شد و ثبت‌نام کرد، درحالی‌که بعد از اعلام مخالفت خامنه ای بارها گفته و حتی در نامه‌ای نوشته بود که قصدی برای نامزدی در انتخابات ندارد. ورود احمدی نژاد به کارزار انتخابات به مهم ترین واقعه ی روز دوم ثبت نام ها تبدیل شد. ثبت نام او به یک رودرویی آشکار با آیت اله خامنه ای رهبر حکومت تبدیل شده است. اصلاح طلبان و اصولگرایان به طور مشترک به حضور او در انتخابات واکنش منفی نشان داده اند.

به گزارش شرق، رسانه‌های اصولگرا یا از پوشش خبر کاملا خودداری کردند یا با تأخیر به آن پرداختند. مشخص است که اصولگرایان مانده‌اند که با احمدی‌نژاد چه کنند. مثلا نشست خبری چند روز پیش او را کاملا نادیده گرفتند. دیروز هم بخش‌هایی از خبر ثبت‌نام احمدی‌نژاد را شبکه خبر پخش کرد اما ثبت‌نام بقائی را سانسور کرد. مابین همین قطع‌ووصل‌شدن‌های تصاویر ارسالی، تصویر و صوت خبرنگار صداوسیما از ستاد انتخابات وزارت کشور منتشر شده است که می‌گوید «بقائی را نگم؟» به نظر می‌رسد که اصولگرایان مانده‌اند که با این پدیده چه کنند؟
امیرمحبیان تحلیلگر و روزنامه‌نگار اصولگرا پیش از این پیش‌بینی کرده بود: «فکر می‌کنم احمدی‌نژاد با موتور روشن‌شده فعلی‌اش (اگر نیمه راه خاموشش نکنند) فرصتی به رئیسی برای خودنمایی نخواهد داد. پدیده این دوره انتخابات بر حسب وضعیت کنونی احمدی‌نژاد است... . با شناختی که از او دارم، او در هر هفته تا انتخابات یک فیل خبری هوا خواهد کرد. او گردوخاکی به پا خواهد کرد که رئیسی در آن دیده نشود. فراموش نکنید که در هر بازی دوقطبی که رخ دهد و احمدی‌نژاد در میدان باشد، حتما یک قطب اوست. این انتخابات با حضور تیم احمدی‌نژاد به فیلمی اکشن تبدیل شده که نمی‌دانم در پایان کمدی خواهد شد یا تراژدی!...»
معصومه ابتکار گفت: «کارنامه اعمال برخی از اشخاص برای مردم و دستگاه‌های نظارتی مشخص است».
دادستان کل کشور هم گفت: «قطعا و مسلما پرونده‌های قضائی داوطلبان در بررسی صلاحیت آنها موثر است». درحالی‌که احمدی‌نژاد و بقایی هم پرونده‌های گشوده‌ای در دستگاه قضائی دارند، دادستان کل کشور گفته است: «قطعا و مسلما نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها اگر پرونده‌ای داشته باشند، آن پرونده‌ها به مراکز نظارتی و اجرائی ابلاغ می‌شود و در روند بررسی صلاحیت‌ها تأثیر می‌گذارد».
محمد غرضی، کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، هم گفته است: «من از یک سال پیش هم گفته بودم که امیدوارم ایشان در انتخابات ریاست‌جمهوری نام‌نویسی کنند تا مشخص شود وزن سیاسی‌شان چقدر است. ایشان یک‌سری اولویت‌ها و دیدگاه‌ها دارد که لازم است وزن سیاسی او مشخص شود».
یاسر هاشمی هم در واکنش به ثبت‌نام محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری گفته است: «این سند بصیرت آیت‌الله هاشمی است».
واکنش صالحی به خبر کاندیداتوری احمدی‌نژاد هم این بوده است: «باید مطابق نظر رهبری عمل کرد».
مهدی فضائلی که برای نخستین‌بار ماجرای نهی احمدی‌نژاد را از آمدن به صحنه انتخابات رسانه‌ای کرد، روز گذشته در یادداشتی که گفته آن را چند روز پیش نوشته؛ اما بعد از اعلام نامزدی احمدی‌نژاد منتشر کرده، آورده است: در اظهارات رهبر انقلاب اسلامی که من نامش را «نهی صریح» اما محترمانه آقای احمدی‌نژاد از ورود به انتخابات می‌گذارم، یک دلیل روشن‌تر از بقیه است و آن‌هم اینکه «... شما اگر در این مقوله وارد شدید، این دوقطبی در کشور ایجاد می‌شود. دوقطبی در کشور مضر است».
نظر رهبر انقلاب، دقیق و ناشی از اشراف کامل ایشان به اوضاع کشور از سویی و ویژگی‌های مخاطب از سوی دیگر بود؛ نظری که عده‌ای ناشیانه تلاش می‌کنند آن را مشمول اقتضائات زمانی کنند!. آقای احمدی‌نژاد متوجه این حقیقت باشد که نه‌تنها تحرکات هفته‌های اخیرش با نداشتن برنامه برای رقابت‌های انتخاباتی سال جاری همخوانی ندارد، بلکه آزمون ولایت‌مداری‌اش با نامه شش مهر ٩٥ به رهبر انقلاب و گفتن اینکه «...در عمل به منویات رهبر بزرگوار انقلاب، برنامه‌ای برای حضور در عرصه رقابت‌های انتخاباتی سال آینده ندارم...»، تمام نشده است. احمدی‌نژاد که در پایان‌نامه‌اش، خود را سرباز انقلاب خوانده است، در این آزمون نشان خواهد داد در کدام جبهه ایستاده است!
غلامعلی رجایی، مشاور آیت‌الله هاشمی، هم در کانال تلگرامی خود نوشت: «با انتشار این خبر و جلسه، طیف احمدی‌نژاد و خود وی به افکار عمومی چنین القا کردند نهی‌ای در کار نیست والّا اگر چنین اتفاقی افتاده، چرا چنین خبری از سوی رهبری یا دفترشان علنی نمی‌شود؟ اعتقاد من این است وی با ارتحال آیت‌الله هاشمی که سعی در دوقطبی‌کردن جو بین ایشان و خود داشت، اکنون این دوقطبی را بی‌نتیجه دانسته و دنبال دوقطبی‌کردن بین خود و رهبری در افکار عمومی است».
الیاس نادران در توییتی در واکنش به اعلام کاندیداتوری و ثبت‌نام محمود احمدی‌نژاد، نوشت: «پایان احمدی‌نژاد/ علی برکت‌الله».
مهدی کوچک‌زاده هم که پیش‌تر و قبل از علنی‌شدن نهی احمدی‌نژاد از آمدن، گفته بود: «همان‌قدر نهی رهبری از کاندیداتوری احمدی‌نژاد را محتمل می‌دانم که ایشان به روحانی فرموده باشند کفایت ریاست‌جمهوری را ندارند!»، روز گذشته در اینستاگرام خود از باور پیشین خود به احمدی‌نژاد گفت و خطاب به او نوشت: «امروز با این حرکت و برخلاف صلاحدید امام محرومان و مستضعفان و مجاهدان، این باور شکسته شد.».
سعید لیلاز، تحلیلگر مسائل سیاسی و اقتصادی، هم به ایلنا گفته است: «از این خبر متعجب نیستم؛ این تصمیم قابل پیش‌بینی بود. مخاطب آقای احمدی‌نژاد اصلاحات و روحانی نیست؛ بلکه مخاطب او کل نظام است. وی احتمالا تبدیل به بوریس یلتسین ایران می‌شود. من این مسئله را در سال ۸۵ نیز مطرح کرده‌ام و باز هم تکرار می‌کنم که آقای احمدی‌نژاد می‌تواند این کار را بکند». او در رابطه با احتمال تأیید یا ردصلاحیت محمود احمدی‌نژاد هم گفت: «به احتمال بسیار زیاد صلاحیت او تأیید نخواهد شد؛ اما اگر تأیید شود، بهتر است؛ چراکه اگر با سه گرایش رئیسی، روحانی واحمدی‌نژاد وارد انتخابات ۹۶ شویم، بهترین انتخابات ریاست‌جمهوری رقم خواهد خورد؛ چون عیار هر کدام از کاندیداها سنجیده خواهد شد و مشخص می‌شود هر کدام چه میزان طرفدار دارند. اگر با این سه گرایش وارد انتخابات شویم، مشخص می‌شود چه گرایشی در کشور طرفداران بیشتری دارد».
احمد شیرزاد، نماینده اصلاح طلب مجلس ششم، هم گفته است: «مسئله دیگری که احمدی‌نژاد و اطرافیانش را دچار اشتباهات محاسباتی کرده، این است که گمان کرده‌اند اگر با وجود منع صریح رهبری وارد انتخابات شوند، می‌توانند برای خود محبوبیت و رأی دست‌وپا کنند؛ اما این‌گونه نیست. مردم به افرادی رأی نمی‌دهند که مخالف نظام هستند، بلکه برایشان برنامه‌های این افراد هم اهمیت دارد. دیگر نمی‌توانند با چند شعار قشنگ رأی مردم را به سمت خود بکشانند. اگر ایشان در انتخابات حضور داشته باشند، قطعا شکست سنگینی می‌خورند؛ زیرا دیگر اوضاع مثل گذشته نیست که آدم ناشناخته‌ای باشند و یک‌دفعه از یک گوشه یا پشتی به وسط میدان بپرند، اما اتفاق دیگری که قطعا رخ خواهد داد این است که انتخابات پرتنشی خواهیم داشت و فحاشی‌های وی فضای کشور را تلخ خواهد کرد و یک فضای مسموم ایجاد می‌شود. شاید به‌همین‌دلیل هم بود که مقام معظم رهبری تمایلی برای حضور ایشان ندارند».
محمدرضا نعمت‌زاده هم در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در واکنش به ثبت‌نام احمدی‌نژاد گفت: «من درست خبر ندارم، اما در مسیری که می‌آمدم، یکی از دوستان این خبر را دادند. تصمیم نهایی در این خصوص با مردم و نظام است».
محسن غرویان، استاد حوزه علمیه قم هم که خودش در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرده، درباره اقدام دیروز محمود احمدی‌نژاد گفت: «اخلاق سیاسی من این‌گونه نیست که راجع به رقبای دیگری که ثبت‌نام کردند اظهارنظر کنم، ولی این جریان، تمرد از نظر رهبری کرده که به نظر من خیلی مهم است. حرکتی که احمدی‌نژاد انجام داد، رویداد خطرناکی است که باید مسئولان به آن بپردازند. به نظر من این خیلی راه را برای سرکشی‌های بیشتر باز خواهد کرد. دیدم بعضی از طرفداران ایشان اعلام برائت کردند. کار بسیار درستی است و توقع می‌رود که بزرگ‌ترها هم اعلام برائت کنند؛ چون آنهایی که ادعای بصیرت و ذوب در ولایت می‌کنند و کفن‌پوش می‌شدند الان باید واکنش نشان دهند».
حسین کنعانی‌مقدم، عضو جبهه ایستادگی، هم با اشاره به ثبت‌نام محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: «این یک عمل انتحاری است و ایشان یک کمربند انفجاری به دور خودش بسته و وارد میدان شده است. پیام این اقدام احمدی‌نژاد به ضدانقلاب این است که شما بخوابید ما بیداریم. با توجه به صراحت توصیه رهبری، نباید ثبت‌نام می‌کردند و این نوعی نافرمانی است».
حسن غفوری‌فرد، عضو شورای مرکزی موتلفه، هم گفته است: «صحبت‌های اخیری که از آقای احمدی‌نژاد نقل می‌شود حالت خوبی ندارد. خدا کند اشتباه باشد یا منظورشان چیز دیگری باشد. اینکه آقای احمدی‌نژاد گفته ٨٠‌میلیون نفر یک چیز می‌گویند و یک نفر چیز دیگری می‌گوید. اگر اصلاح نکند یا شفاف صحبت نکند بالاخره این تصور عمومی پیش می‌آید که احمدی‌نژاد دارد به سمت ساختارشکنی نسبت به رأس هرم کشور پیش می‌رود. معتقدم این کار خطرناکی است».
عباس عبدی گفته است: به نظرم آقای احمدی‌نژاد به سیم آخر زده است و به‌صورت انتحاری عمل می‌کند؛ مانند داعشی‌هایی که بمب به خودشان می‌بندند و خود را منفجر می‌کنند. او هشت ‌سال مملکت را همین‌طور ویران کرد و مرز شجاعت و نادانی را زایل کرده است. بدترین جمله‌اش همان است که گفت تعهد اخلاقی دادم که نیایم. کاش اخلاق را به مذبح نبرده بودند و می‌گفت تعهد اجباری دادم. این در حالی است که احمدی‌نژاد هیچ‌چیزی جز حمایت نظام نداشت که بخواهد به آن تکیه کند. تجربه احمدی‌نژاد یک ‌بار دیگر از سوی اصولگرایان به نحو دیگری در حال تکرار است. مقصر این وضع احمدی‌نژاد نیست، حامیان اصولگرای او هستند که در برابر اقدامات خلاف قانونش سکوت کردند و به گروگان اعمال احمدی‌نژاد درآمدند.
غلامحسین کرباسچی گفته است: با توجه به توصیه رهبری مبنی‌بر مصلحت‌نبودن حضور احمدی‌نژاد در انتخابات این دوره، ادعایی را که در ششم مهر سال گذشته در نامه‌ای عنوان کرده بودند، خود رد کرده و این رفتاری خلاف نظر رهبری محسوب می‌شود و می‌توان برداشت‌ها را از این کار عناد با نظام و رهبری دانست. این موضوع آن‌قدر اهمیت ندارد که بخواهد درباره آن صحبت شود، ضمن آنکه موضوع تأیید یا رد صلاحیت به نظر و بررسی‌های شورای نگهبان بستگی دارد و مرجع عالی رسیدگی به صلاحیت‌ها شورای نگهبان است. استراتژی‌ای که آقای احمدی‌نژاد و اطرافیان او دارند، صرفا جنبه ترفند تبلیغاتی دارد تا بتوانند در ذهن‌ها بمانند تا بر خود مسجل کنند که ممکن است کسانی به آنها توجه کنند و بنده معتقدم چنین رفتارهایی نتیجه عملی نخواهد داشت.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۲)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست