یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

۸ نامه از روحانی به ۸ مرد کلیدی دولت!


• در آستانه ی انتخابات و پایان کار دولت یازدهم، روحانی ۸ نامه به ۸ مرد کابینه اش نوشته و برنامه های زمان بندی شده ای برای آن ها تعیین کرده است! ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲٣ فروردين ۱٣۹۶ -  ۱۲ آوريل ۲۰۱۷روحانی نامه‌نگاری‌های گسترده‌ای را آغاز کرده است؛ پس از معاون‌اولش، نامه‌ای از ساختمان ریاست‌جمهوری، به وزارتخانه‌ صنعت، معدن و تجارت پیک شد و پس از آن نوشته‌ای به دست وزیر امور اقتصادی‌ و دارایی رسید؛ وزیر بعدی هم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود؛؛ وزیر امور خارجه هم یکی از مخاطبان آقای رئیس‌جمهوری بود؛ به او هم مانند همکارانش در کابینه نامه‌ای اقتصادی رسید. روسای سازمان‌های برنامه و بودجه، اداری و استخدامی و صندوق توسعه ملی هم یک نامه دستوری گرفتند.

یه گزارش شرق، روحانی در مجموع هشت نامه فرستاده است. گویی همه بدنه کابینه، بسیج می‌شوند و ستاد فرماندهی این بسیج عمومی، کل قوایش را به کار می‌گیرد.برخی منتقدان، این حرکت رئیس قوه مجریه را رفتاری نمایشی در آستانه انتخابات می‌دانند. عده ای هم می گویند این نامه ها خروج از فاز تئوریک اقتصاد مقاومتی و ورود به مرحله عملیاتی است، آما بعیدبه نظر می رسد که روحانی به «اقتصاد مقاومتی» اعتقاد قلبی داشته باشد.
نخستین ویژگی متفاوت‌ این نامه ها از دیگر نامه‌نگاری‌های مرسوم دولتی و نهادی، این است که در این نامه‌ها برای هر کرسی وزارت یک ضرب‌الاجل تعیین شده است. به هر وزیر به‌تناسب وظیفه‌ای که به او سپرده شده، زمانی برای پاسخ‌گویی اعلام شده است. این اعلام زمان را می‌توان به‌نوعی وجه تمایز نامه‌نگاری‌های دیگر دانست. گذشته از برجستگی تاریخ‌های الزام‌آور برای وزرا و روسای سازمان‌ها، قسم مشترک همه این نامه‌ها توجه به سرمایه‌گذاری و تولید صادرات‌محور و همچنین ضرورت پیوستن به زنجیره تولید جهانی است.
این نامه‌ها کوتاه و بی‌حاشیه‌اند و متن آنها را در زیر می خوانید:

این متن ابتدای همه نامه‌ها آمده است: «پیرو ابلاغ بخش‌نامه شماره ٤٢٤٣ مورخ ٢٠ فروردین ١٣٩٦ موضوع ارائه برنامه‌ها و بسته‌های اجرائی پیشنهادی آن وزارت برای تداوم و ارتقای کمی و کیفی فعالیت‌های مرتبط با سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید-اشتغال»، بدین‌وسیله فعالیت‌های ویژه دارای اولویت و مد نظر این‌جانب در حوزه وظایف آن وزارت را به شرح زیر ابلاغ می‌نماید. لازم است تدوین برنامه اجرائی این فعالیت‌ها با اولویت در دستور کار قرار گیرد و نتیجه را در زمان‌های تعیین‌شده به این‌جانب ارائه فرمایید».

نعمت‌زاده
«١- با توجه به نقش سرمایه‌گذاری و تولید صادرات‌محور در توسعه اقتصادی و ایجاد مشاغل جدید در مقیاس بزرگ بالاخص برای فارغ‌التحصیلان جوان و همچنین ضرورت پیوستن به زنجیره تولید جهانی، برنامه اجرائی مربوط به تحقق این موارد را با همکاری وزیر محترم امور خارجه و وزرای ذی‌ربط حداکثر ظرف مدت چهار ماه از تاریخ این ابلاغ.
٢- برنامه ایجاد دگرگونی در نظام توزیع و واسطه‌گری با هدف بهره‌گیری حداکثر از فعالیت‌های دانش‌بنیان به‌ویژه فناوری اطلاعات با همکاری وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاون محترم علمی و فناوری رئیس‌جمهور، ظرف مدت سه ماه از تاریخ این ابلاغ».

نوبخت
«١- ‌برنامه اجرائی قانون بودجه سال ١٣٩٦ با هدف ارائه مناسب خدمات و انجام سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی و حفظ توازن بودجه مبتنی‌بر ارقام قابل تحقق منابع و با اعلام اعتبارات قابل تخصیص به دستگاه‌های اجرائی، با همکاری وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل محترم بانک مرکزی و مشاور محترم رئیس‌جمهور در امور اقتصادی، ظرف مدت یک ماه از تاریخ این ابلاغ.
٢- برنامه جامع صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش چشمگیر آلودگی هوا به‌ویژه در کلان‌شهرها با محوریت ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی داخلی و سرمایه‌گذار خارجی در صرفه‌جویی انرژی، با همکاری وزرای محترم نفت، نیرو، امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل محترم بانک‌مرکزی و رئیس ‌محترم سازمان حفاظت محیط زیست، ظرف مدت چهار ماه از تاریخ این ابلاغ.
٣- برنامه اجرائی تولید و اشتغال در هریک از استان‌های کشور با تعیین مأموریت‌های محوری برای هریک از استان‌ها با همکاری وزیر محترم کشور و سایر وزرا، روسای سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرائی ذی‌ربط، ظرف مدت سه ماه از تاریخ این ابلاغ».

ظریف
«تدوین برنامه اجرائی نحوه شکل‌دهی دیپلماسی پایدار در حوزه اقتصاد با هدف توسعه تعامل با جهان و منطقه و در راستای جذب سرمایه، فناوری و گردشگر و گشایش بازارهای صادراتی برای محصولات ایرانی و خدمات فنی و مهندسی با همکاری وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی و سایر وزرا، روسای سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرائی ذی‌ربط حداکثر ظرف مدت چهار ماه از تاریخ این ابلاغ».

وزیر اقتصاد
«١- برنامه اصلاح نظام بنگاه‌داری صندوق‌های بازنشستگی و تأمین اجتماعی با هدف باثبات‌ترکردن ترکیب دارایی‌ها و کاهش سهم ‌بنگاه‌داری، با هماهنگی وزرا، روسای سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرائی ذی‌ربط، ظرف مدت سه ماه از تاریخ این ابلاغ.
٢-برنامه اجرائی برای رفع موانع حقوقی تولید و سرمایه‌گذاری به‌نحوی‌که متضمن به حداقل‌رسانیدن طرح دعاوی اقتصادی در محاکم قضائی باشد و با همکاری وزیر محترم دادگستری ظرف مدت چهار ماه از تاریخ این ابلاغ.»

انصاری
«تدوین طرح جامع ساماندهی نیروی انسانی دستگاه‌های دولتی و تربیت مدیران مستعد و جوان برای آینده کشور با هدف ارتقای بهره‌وری در دستگاه‌های اجرائی و ایجاد زمینه مناسب‌تر برای افزایش رشد اقتصادی و توسعه اشتغال با همکاری وزرا، روسای سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرائی ذی‌ربط حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ این ابلاغ».


دوست‌حسینی
«برنامه تأمین منابع مالی سرمایه‌گذاری با هدف ایفای نقش اهرمی صندوق توسعه ملی برای توسعه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی در چارچوب اساسنامه صندوق با همکاری وزرا، روسای سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرائی ذی‌ربط، حداکثر ظرف مدت دو ماه از تاریخ این ابلاغ».


ربیعی
«تدوین برنامه اجرائی افزایش اشتغال‌زایی فعالیت‌های تولیدی با همکاری وزرا، روسای سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرائی ذی‌ربط حداکثر ظرف مدت دو ماه از تاریخ این ابلاغ».


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست