یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

رایش چهارم و گرمایش جهانی


بهمن پارسا


• روز سه شنبه ی گذشته -۲۸ مارس ۲۰۱۷- رییس جمهور ناخردمند آمریکا با یک حرکت قلم تمام آن تعهدات و اقدامات را کان لم یکن اعلام کرد. ناخردمندی که بارها گفته و باور دارد که میتواند صنعت ذغال سنگ را آنهم زیر عنوان "ذغال سنگ پاکیزه" احیا کند! صنعتی که صاحبان عمده و منفعت طلب آن به پایان دوره این منبع انرژی اذعان دارند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۱۱ فروردين ۱٣۹۶ -  ٣۱ مارس ۲۰۱۷موضوع گرمایش روبه فزونی آب وهوای کره ی زمین که امروزه به معضلی ظاهرا لاینحل می ماند خود بحثی است علمی که نیازمند دانش لازم ومطالعات علمی و تخصّصی است و کارشناسان ِ ویژه در سراسر جهان مسئولانه در کار تحقیق برای یافتن راه کارهای مبارزه جهت بهبود شرایط میباشند. ولی آنچه در عمل قابل ملاحظه و فهم ِ هر انسان خردمند و فرزانه یی است این است که درمقام مقایسه سالهای زندگی سه نسل گذشته شرایط ِ آب و هوایی به نحوه ملموس و قابل ملاحظه یی به سمت وخیم شدن رفته است. فهم ِ این نکته امری تخصّصی نیست و نیاز به کارشناسی خاص هم ندارد، یعنی که، بکارگیری و مصرف دایمی و رو به تزاید سوخت های معروف به فسیلی - fossil fuels- باعث تولید و انتشار گازهایی میگردد که جاذب و نگهدارنده ی گرما و حرارت هستند، در اثر این روند مخرّب که طی دهه ها - بخصوص پس از صنعتی شدن زندگی- ادامه داشته و دارد، لایه ی ضخیمی اتمسفر زمین را چون بالا پوشی در برگرفته. این قشر ضخیم و نگهدارنده ی گرما با توّجه به نوع مصرف سوختهای فسیلی باعث هرچه بیشتر شدن گرمایش و دیگر تغییرات مضّر و خطرناک جوّی خواهد شد. این تصویری است بسیار ساده از گرمایش جهانی ،که هر ذهن سلیمی آنرا در مییابد و نیاز به مدارک دانشگاهی نیست تا فهمیده شود. آنچه از همین منظر به دید دانشمندان میرسد و همواره نیز گزارش میکنند و خواهان توّجه ویژه ی دولتمردان و گردانندگان دوّل ِ مختلف برای جلوگیری از فاجعه هستند بعضا به این قرار است، امواج هوای گرم وگرمتر ناهنگام، آب وهوای غیر قابل پیش بینی و به شدّت متغیّر، از بین رفتن سریع منابع و مناظر طبیعی، رشد غیرقابل کنترل و رو به رشد انواع حشرات آفت زا، سیل، بالا آمدن دریاها، پیدایش و شیوع بیماری های مرگ زا، ذوب لایه های عظیم یخ های قطبی و…. شمارِ بسیار دیگری از این آفات و بلایای طبیعی ناشی از عملکردهای لاابالی گرانه ی انسان.
در این وانفسا کشورهای پیشرفته ی صنعتی و عمدتا آمریکا، چین، روسیه، انگلیس، آلمان، و فرانسه نقشی بس اساسی و مخرّب دارند و هر کدام نیز موافق منافع لگام گیسخته سرمایه داری به طرق مختلف سعی در ساده کردن موضوع نموده و همواره در راه ایجاد و وضع مقررات و قوانین محدود کننده ی استفاده از شیوه های تولید کننده ی گازهای گلخانه یی موانع عملی و اجرایی به وجود آورند. ولی اخیرا و ظرف دو دهه ی گذشته با آگاه شدن اقشار مختلف مردم در جوامع بین المللی وهشیاری و توّجه نیروی های مردمی وغیر انتفاعی طرفداران حفاظت و پالایش محیط زیست طبیعی/انسانی، دولتها در همه جا با مقاومت هایی روبرو هستند و از سال ۲۰۱۵ و نشست پاریس این هشیاری بیشتر محسوس و مملوس است. در همان نشست آمریکا و دولت اباما یک رشته سیاستها و مقررات بین المللی پیشنهاد کرد و خود را نیز ملزّم ِ به اجرای آن نمود و دیگر کشورهای شرکت کننده نیز در راستای همان مقررات ضمانت هایی را تقبّل نمودند، که شاید بتوان با توّسل به آن روشها و موازین از رشد دی اکسید کربن تا سال های معّینی در آینده چنان جلوگیری شود که به حداکثر ۲درصد سالهای صنعتی شدن جهان برسد.
این مربوط بود به زمان ریاست جمهوری اُباما و دولت وی، یعنی در آنروزگار برنامه ی مدوّنی وجود داشت و سیاستهای وضع شده و ضمانت اجرایی تا بلکه قدمی مثبت در جهت بهبود شرایط آب و هوای برداشته شده باشد. ولی روز سه شنبه ی گذشته -۲٨ مارس ۲۰۱۷- رییس جمهور ناخردمند آمریکا با یک حرکت قلم تمام آن تعهدات و اقدامات را کان لم یکن اعلام کرد. ناخردمندی که بارها گفته و باور دارد که میتواند صنعت ذغال سنگ را آنهم زیر عنوان "ذغال سنگ پاکیزه" احیا کند! صنعتی که صاحبان عمده و منفعت طلب آن به پایان دوره این منبع انرژی اذعان دارند. وی اعلام داشت "طرح نیروی پاکیزه" اعلام شده از طرف اُباما فاقد ارزشهای واقع بینانه و مفید فایده است که بخش عمده یی از آن منسوخ و دیگر موارد را در صورت لزوم مورد بازنگری قرار خواهد داد. برنامه اُباما عبارت بود از اجرای مقررات شدید در کارخانه برای محدود کردن گازهای گلخانه یی، مقررات و قوانین کنترل کننده در استخراج ذغال سنگ، و هرچه پالوده تر کردن شرایط به کارگیری سوختهای فسیلی. حالا نه تنها آن مقررات ملغی است بلکه دست تولید کنندگان آمریکایی و آنها که برای محصولات آمریکایی در کشورهای دارای نیروی کار ارزان مشغول به کار هستند دیگر مقررات دست و پاگیر وجود نخواهد داشت. این محصول ذهن کسی است که باور دارد چیزی به نام" گرمایش جهانی"، فریبی بیش نیست. از همین روست که سرپرست آژانس حفاظت از محیط زیست که منصوب ترامپ است، یعنی SCOT PRUITT پیش از انتصاب به این سمت باور داشت و اعلام کرده که به وجود چنین دم و دستگاهی نیازی نیست و باید بساطش را برچید! یعنی که گلّه را سپرده اند دست گرگ. ظاهرا اینها روزهای خوب آمریکا است، چرا که هنوز دو ماه و چند روز از حضور این بی خرد در صحنه ی سیاست "بلبشوی" آمریکا میگذرد، و اگر باور کنیم که "سالی که نکوست از بهارش پیداست" باید باور کرد ایکاش زمستان تمام نمی شد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست