یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

انتقاد مجدد ترامپ از برجام در دیدار با نخست ‌وزیر عراق


• ترامپ روز دوشنبه ۲۰ مارس میزبان حیدر عبادی، نخست وزیر عراق بود. موضوع محوری این دیدار، مبارزه با داعش و تروریسم بود. ترامپ در عین حال، بار دیگر از توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱ فروردين ۱٣۹۶ -  ۲۱ مارس ۲۰۱۷


ترامپ روز دوشنبه ۲۰ مارس میزبان حیدر عبادی، نخست وزیر عراق بود. موضوع محوری این دیدار، مبارزه با داعش و تروریسم بود. ترامپ در عین حال، بار دیگر از توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرد.

به گزارش دویچه وله، از آغاز حضور نظامی آمریکا در عراق ۱۴ سال می‌گذرد. به همین مناسبت قرار است همایشی در روز ۲۲ مارس در واشنگتن برگزار شود. حیدر عبادی، نخست وزیر عراق که به منظور شرکت در این همایش به آمریکا سفر کرده است، روز دوشنبه با رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ در کاخ سفید دیدار و گفت‌وگو کرد.
نخست وزیر عراق در این دیدار خواستار حمایت بیشتر آمریکا در مبارزه با نیروهای وابسته به "دولت اسلامی" شد. عبادی پس از دیدار خود با ترامپ به خبرنگاران گفت: «به نظر من دولت جدید آمریکا در مبارزه با تروریسم قاطعانه‌تر عمل می‌کند.»
عبادی رویکرد دولت ترامپ نسبت به داعش را با عملکرد دولت اوباما مقایسه کرد و گفت که عراق امیدوار است که دولت ترامپ بیش از دولت اوباما از امر آزاد سازی موصل حمایت و پشتیبانی کند.
رئیس جمهور آمریکا ضمن تحسین نبرد دولت عراق با نیروهای "دولت اسلامی" اعلام کرد که باید «از شر داعش خلاص شد». این در حالی است که ترامپ توضیح بیشتری درباره کم و کیف حمایت آمریکا از دولت عراق نداد.
در بهمن ماه گذشته هم دونالد ترامپ در گفت‌وگویی تلفنی با حیدرعبادی عراق را متحد آمریکا نامید و از همکاری دو کشور در مبارزه با تروریسم سخن گفت. پس از این گفت‌وگوی تلفنی عبادی در تلویزیون عراق گفت که این کشور در مناقشه‌های منطقه‌ای و جهانی شرکت نخواهد کرد. خبرگزاری رویترز در تحلیلی که پس از این سخنان منتشر شد، نوشت، منظور عبادی، تنش میان ایران و آمریکاست.

انتقاد از برجام
رئیس جمهور آمریکا در دیدار خود با نخست وزیر عراق، بار دیگر از توافق هسته‌ای کشورهای پنج به اضافه یک با ایران انتقاد کرد. او گفت: «یکی از چیزهایی که برای من جای پرسش دارد، این است که چرا باراک اوباما این توافق را با ایران امضا کرد؟» ترامپ گفت تا کنون هیچ فردی نتوانسته به این پرسش پاسخی بدهد.
این نخستین باری نیست که ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران انتقاد می‌کند. او در کارزار انتخاباتی خود، توافق هسته‌ای را بدترین توافق تاریخ آمریکا نامیده بود و اعلام کرده بود که در صورت پیروزی در انتخابات، این توافقنامه را پاره خواهد کرد.
با وجود حمله‌های متعدد ترامپ به توافق اتمی با ایران، مقام‌های دولت او پیش‌تر تمایل آمریکا به لغو یک جانبه این توافق را تکذیب کرده بودند. رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، در بهمن ماه سال گذشته در واکنش به سخنان وزیر امور خارجه فرانسه که پیشتر گفته بود فکر می‌کند آمریکا خواستار لغو توافق اتمی با ایران است، تاکید کرد که نگفته است آمریکا موافق لغو توافق اتمی است.

مقام‌های ایران همواره تاکید کرده‌اند که توافق اتمی، توافقی میان تهران و واشنگتن نیست بلکه توافقی است چند جانبه.
دولت ترامپ کار بررسی توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران را آغاز کرده است. در همین رابطه یک کارگروه تشکیل شده است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست