یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مردم نصف اسفند سال قبل گوشت قرمز می‌خرند


• هر چه هم مسئولان دولتی و حکومتی قسم بخورند که تورم مهار شده است، اقتصاد مقاومتی پیروز شده است، برجام به نتیجه رسیده است و... اما واقعیت بازار چیز دیگری می گوید ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲۵ اسفند ۱٣۹۵ -  ۱۵ مارس ۲۰۱۷ هر چه هم مسئولان دولتی و حکومتی قسم بخورند که تورم مهار شده است، اقتصاد مقاومتی پیروز شده است، برجام به نتیجه رسیده است و... اما واقعیت بازار و نیازمندی های مردم چیز دیگری می گوید. به این گزارش میدانی ایلنا از خریدهای شب عید توجه کنید:

مرد مقابل مغازه ایستاده است و روی سیب های بی کیفیت دستمال می کشد، کمی آن طرف‌تر تابلوی تخفیف آجیل شب عید در مغازه خلوت آجیل فروشی خودنمایی می کند و درست مقابل آن مرد ماهی فروش قیمت ماهی ها را تغییر می دهد. بازار آرام است و از شلوغی و ازدحام شب عید در آن خبری نیست؛ اما قیمت ها بالا است و در ماه آخر سال نه با شیب تند؛ اما افزایش داشته است.

کیفیت پایین میوه های تنظیم بازاری
سیب و پرتقال تنظیم بازار عرضه شده است اما کیفیت مناسبی ندارد. سیب ها مناسب پذیرایی رسمی نیستند و پرتقال ها بیش از اندازه درشت و یا خشک هستند.
نرخ مصوب سیب تنظیم بازاری در میادین میوه و تره‌بار۳۵۰۰ تومان و سیب معمولی و غیرتنظیم بازار نیز ۳۸۰۰ تومان است؛ البته این قیمت در میادین میوه و تره بار است و در سطح شهر باید برای سیب با کیفیت تر بین ۶ تا ۸ هزار تومان پرداخت کنید؛ همچنین کیفیت دیگر میوه ها نسبت به ماه های دیگر سال تفاوتی ندارد و رشد قیمت نیز نداشته است.

کیفیت پایین و قیمت بالای انواع گوشت قرمز
به گفته فروشندگان بخش زیادی از گوشت گوسفندی موجود در بازار گوشت زابلی یا همان پاکستانی است که در مقایسه با دام ایرانی کیفیت مناسبی ندارد. نرخ گوشت قرمز در میادین میوه و تره‌بار مصوب است و نسبت به مغازه های سطح شهر پایین تر است.

توزیع گوشت داخلی مناسب نبوده است و برای تنظیم بازار اجازه واردات گوشت از کشورهای دیگر به‌ویژه پاکستان به‌صورت زنده را داده است؛ اما به گفته فروشندگان این محصولات کیفیت پایینی نسبت به مشابه ایرانی دارند و بدلیل قدرت خرید پایین مردم میزان خرید نسبت به اسفند سال گذشته به کمتر از نصف رسیده است.

افزایش قیمت هزار تومانی برنج داخلی
طبق گفته فروشندگان از ابتدای اسفندماه نرخ این محصول با افزایش قیمت هزار تومانی مواجه بوده است که نسبت به بالارفتن تقاضا قبل پیش بینی است. برنج خارجی نیز به دلیل نبود استقبال با قیمت‌های سابق عرضه می شود.

ماهی سفید کیلویی ۲۵ هزار تومان
پرمصرف ترین ماهی شب عید کیلویی ۲۵ هزار تومان عرضه می شود و طبق گفته فروشنده این محصول یک خانواده ۴ نفره در شب عید باید نزدیک به هشتاد هزار تومان برای خرید ماهی شب عید پرداخت کند؛ شاید به همین خاطر است که مردم بیشتر اقدام به خرید ماهی هایی با قیمت های پایین تر می کنند. با همه اینها طبق گفته فروشندگان خرید ماهی نسبت به سال گذشته با کاهش چشمگیری مواجه شده است.

آجیل های با کیفیت، مشتریان کم
آجیل نسبت به دیگر محصولات عرضه شده درمیادین کیفیت بالاتری دارد هرچند که قیمت آن همچون دیگر محصولات خرید را برای مصرف کنندگان محدود کرده است و خلوت ترین مغازه بعد از گوشت قرمز مربوط به آجیل است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست