یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

هولناک‌ترین بحران انسانی ظرف ۷۲ سال اخیر


• رئیس کمک‌های اضطراری و انسان‌دوستانه سازمان ملل، درباره سخت‌ترین فاجعه انسانی در چهار کشور سومالی، سودان جنوبی، یمن و نیجریه از سال ۱۹۴۵ میلادی تاکنون هشدار داده است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲۱ اسفند ۱٣۹۵ -  ۱۱ مارس ۲۰۱۷رئیس کمک‌های اضطراری و انسان‌دوستانه سازمان ملل، درباره سخت‌ترین فاجعه انسانی در چهار کشور سومالی، سودان جنوبی، یمن و نیجریه از سال ۱۹۴۵ میلادی تاکنون هشدار داده است. او خواستار کمک فوری به میلیون‌ها انسان شده است.

به گفته استیون اوبراین، رئیس کمک‌های اضطراری و انسان‌دوستانه سازمان ملل ۲۰ میلیون نفر در در خطر قحطی و گرسنگی قرار دارند. او به اعضای شورای امنیت گفته است که سازمان ملل در برابر بزرگ‌ترین چالش از زمان شکل ‌گیری خود قرار گرفته و جامعه جهانی را فراخواند که تلاش بیشتری برای کمک به مردم چهار کشور سومالی، سودان جنوبی، یمن و نیجریه بکنند.

ضرورت کمک‌‌رسانی در ابعاد بسیار بزرگ
رئیس کمک‌های اضطراری و انسان‌دوستانه سازمان ملل که از مناطق جنگ‌زده در سودان جنوبی، یمن، سومالی و نیجریه دیدن کرده، وضع انسان‌ها در این مناطق را هولناک توصیف کرده و گفته است که اگر اقدام برای کمک‌رسانی در ابعادی گسترده صورت نگیرد، بحران انسانی از این هم بدتر خواهد شد. به گفته او «بیش از هفت میلیون انسان نمی‌دانند چگونه به وعده غذای بعدی خود دست پیدا کنند.»

استیون اوبراین هم‌چنین گفته است: «همه این چهار کشور یک وجه اشتراک دارند و آن هم اینست که درگیر منازعه‌اند. و معنای این سخن آن است که ما (سازمان ملل) این امکان را داریم که از درد و رنج بیشتر انسان‌ها جلوگیری کنیم». او خواستار کمک فوری و حمایت مالی لازم شده و گفته است که هنوز این امکان جلوگیری از فاجعه وجود دارد «وگرنه انسان‌ها به سادگی بر اثر گرسنگی می‌میرند».
به گفته او، تا ماه ژوئیه به ۴،۴ میلیارد دلار کمک مالی نیاز است.


۸۰۰ میلیون نفر در جهان گرسنه‌اند
نه فقط در این چهار کشور، که در بسیاری از نقاط جهان، گرسنگی انسان ها را تهدید می کند. موسسه آلمانی کمک به گرسنگان جهان گزارش داده است که در مبارزه با گرسنگی پیشرفت‌هایی حاصل شده، با این همه در بسیاری از کشورها وضعیت هم‌چنان تهدید‌آمیز است. جنگ به یکی از مهم‌ترین عوامل گرسنگی و سوءتغذیه تبدیل شده است.
سازمان کمک به گرسنگان جهان می‌گوید که علیرغم گام‌های چشمگیر در مبارزه با گرسنگی، هنوز ۷۹۵ میلیون نفر در دنیا گرسنه‌اند. اطلس ۲۰۱۶ در مورد گرسنگی در سطح جهان نشان می‌دهد که جنگ در یمن، سودان جنوبی و یا سوریه عمدتا علت اصلی سوء تغذیه یا گرسنگی به شمار می‌رود.
بر اساس فهرستی که در این اطلس دیده می‌شود، جمعیت گرسنگان جهان نسبت به سال ۲۰۰۰ نزدیک به ۲۹ درصد کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که بر جمعیت جهان اضافه شده است. دو سال پیش ۸۴۲ میلیون نفر از گرسنگی دائمی رنج می‌بردند.
بربل دیکمن، رئیس این سازمان می‌گوید «آنچه مایه ناامیدی می‌شود این است که بخش بزرگی از پیشرفت‌هایی که در مبارزه با گرسنگی می‌کنیم با وضعیتی که جنگ برای دنیا به وجود آورده، ما را دوباره به عقب برمی‌گرداند و مردمی را که به شرایط بهتری رسیده بودند، باز به دامان گرسنگی می‌اندازد.»


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست