یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بزرگداشت روز جهانی زن در تهران


• روز هیجدهم اسفند ۹۵ مراسمی به مناسبت ۸ مارس با همکاری انجمن آزاد روزنامه نگاران، در سرای محله ایوانک واقع در ضلع شمال غربی شهرک غرب در تهران برگذار گردید ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱۹ اسفند ۱٣۹۵ -  ۹ مارس ۲۰۱۷اخبار روز - گزارش دریافتی: روز هیجدهم اسفند ۹۵ مراسمی به مناسبت ۸ مارس در سرای محله ایوانک واقع در ضلع شمال غربی شهرک غرب در تهران برگذار گردید. این مراسم بنابه اطلاع رسانی قبلی قرار بود روز چهارشنبه ۱۷ اسفند در ساعت ۴ بعداز ظهر در دانشگاه علامه برگذار گردد ولی بدلیل مخالفت عوامل موثر مدیریتی دانشگاه علامه، از برگزاری آن جلوگیری شد. www.akhbar-rooz.com و نهایتا روز پنج شنبه ۱۸ اسفند با همکاری انجمن آزاد روزنامه نگاران تهران در سرای محله ایوانک بر گذار گردید چنانچه از قبل اعلام شده بود سخنرانان مراسم دکتر فریبرز رئیس دانا، محمد مالجو و خانم نجم عراقی بودند.

مجریان مراسم قبل از شروع در یک فرصت کوتاه با شیرینی و چایی از حاضرین پذیرایی و بعد آنان را به سالن مراسم هدایت کردند. با شروع مراسم؛ مجری برنامه ضمن پوزش از عدم حضور دکتر رئیس دانا به دلیل کسالت ایشان و با توضیح کوتاه در مورد علت تغییر محل و زمان مراسم؛ از آقای مالجو دعوت کردند تا به عنوان اولین سخنران، رشته سخن را بدست بگیرند   
آقای مالجو بی مقدمه با نقد دولت طبقاتی و دولت جنسیتی و تاثیر تبعیض مضاعف آن ها بر زندگی زنان ایران سخن خود را آغاز کرد. وی گفت: سیطره طبقات بالادست بر دولت از طریق مالکیت دولتی، مالکیت اوقافی و مالکیت خصوصی با سازو کارهای مختلف از جمله کالایی کردن خدمات دانشگاهی، بهداشت و درمان... ایجاد رانت در ساختارهای دولتی و فروش امکانات دولتی به بخش خصوصی به نفع بالادستان و به ضرر فرودستان از جمله دانشجویان و زنان فاصله طبقاتی را تعمیق دادند و به دلیل حضور درصد بالای مردان در طبقات بالا دست تبیعض جنسیتی افزایش یافت، بطوریکه نسبت حضور زنان در حوزه های قانون گذاری ۱ به ۵ به نفع مردان و اشتغال زنان ۱۳ درصد در مقابل اشتعال ۶۵ درصدی مردان است.
در انتهای صحبتهای آقای مالجو خانم الهام باباخانی از انجمن آزاد روزنامه نگاران بعد از صحبت کوتاه در مورد مراسم با دعوت از خانم نجم عراقی تریبون مراسم را به وی سپرد.

خانم عراقی با گریز کوتاه به مناسبت روز جهانی زن و سیر تحولات اجتماعی در یک قرن بعد از اعلام ۸ مارس به عنوان روزجهانی زن دست آوردهای جنبش زنان را ملموس و غیرقابل انکار ارزیابی کرد.
نجم عراقی نگاه کالایی به زنان را به نقد کشید و تقاضای کالایی از زنان، عدم برابر حقوق زنان با مردان، عدم تامین اجتماعی زنان خانه دار و نبود تعریف مشخص از حقوق زنان خانه دار علیرغم وجود ما به ازای بیرونی آن را از معضلات مهم حقوق زنان دانست.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست