یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پیام فمینیستی بازیکن تیم ملی سوئد برای دختران ایرانیاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱۷ اسفند ۱٣۹۵ -  ۷ مارس ۲۰۱۷بازیکنان فوتبال بانوان سوئد در روز جهانی زن (٨ مارس) پشت پیراهن‌هایشان پیام‌هایی را با مضمون توانمندسازی زنان در سراسر جهان را درج کرده‌اند و ماگدالنا اریکسون بازیکن شماره ۶ این تیم بر پشت پیراهن خود پیامی برای دختران ایرانی نوشته است.

در ورزش بازیکنان لباس‌هایی که روی آن شماره و نام شناسایی‌شان نوشته می‌شود و گه‌گاهی این شماره‌ها با معانی عمیق شخصی آمیخته می‌شوند. اما این‌بار در حرکتی جدید، لباس تیم زنان فوتبال سوئد با شماره و نام‌هایی نوشته شده که بسیار معنادار هستند.

این لباس‌ها که توسط شرکت آدیداس و ادلمان دپورتیو برای بازیکنان به صورت مخصوصی طراحی شده، خصیصه الهام بخشی دارد و هدف از این طرح رساندن صدای رسا و دل‌گرمی دادن به زنانی است که عاشق ورزش هستند و با محدودیت‌هایی درگیر هستند.

آن‌ها در هشتگ خود بیان می‌کنند به نام شما و با دیگر زنان، ما می‌خواهیم این پیام ها را شرح دهیم و زنان را تشویق کنیم که آن ها می توانند هر چیزی را که فکر می‌کنند انجام دهند.

لوتا شلین کاپیتان تیم سوئد و بنیان‌گذار حزب ابتکار فمنیستی بر روی لباس خود نوشته است؛ هرگز به کسی نگاهی از پائین نداشته باشید مگر اینکه بخواهید به بالا آمدن او کمک کنید.

ماگدالنا اریکسون روی پیراهنش پیامی برای دختران فوتبال ایران با این مضمون درج کرده است: من برای دخترانم در ایران بازی میکنم.


پیام‌های دیگر بازیکنان تیم به شرح زیر است:

زار لارسون: خودت را باور کن

لیزا دالخویست: من متمایل به ریاست مآبی نیستم، من رئیس هستم.

فریدالینا رولفو: من معتقدم زنان هر آن چه که تصمیم می‌گیرند را انجام می‌دهند.

اولیویا از دیگر بازیکنان این تیم بر پیراهن خود درج کرده است، هر کسی که ملاقات می کنید برای یک نبرد مبارزه می‌کند که شما در مورد آن چیزی نمیدانید. همیشه مهربان باشید.

گفتنی است،سوئد یکی از کشورهای مترقی در جهان است که به نمایندگی سیاسی و بسیاری از اقدامات هماهنگی جنسیتی فعالیت داشته و به گزارش سایت رسمی سوئد، ۴٣ درصد از کرسی های پارلمانی این کشور توسط زنان پس از انتخابات ۲۰۱۴ اداره می‌شود.

زنان فوتبالیست ایران و سوئد نیمه اکتبر سال گذشته در شهرگوتنبرگ رودروی هم قرار گرفتند. این بازی با نتیجه ی ۷-۰ به سود سوئد خاتمه یافت. بلافاصله بعد از بازگشت تیم به ایران، رسانه ها نوشتند اساسا تیم ملی فوتبال زنان ایران وجود خارجی ندارد و تیمی که به سوئد اعزام شد ترکیبی از دوتیم بم و سیرجان بود. در واقع با برکناری سرمربی تیم ملی، عملا امکان تشکیل تیم و آمادگی برای دیدارهای ورزشی را از بین بردند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست