یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

۸مارس و جنبش زنان
تهمینه خسروی–کارگر بازنشسته کارخانه ریسندگی بافندگی وطن


• بزرگداشت چنین روزی احترام به نیمی از جمعیت جهان است که بحران سرمایه داری موقعیت فردی و اجتماعی آنان را در شرایط خطیرتر و وخیم تری قرار داده است. ۸ مارس فرصتی است برای انعکاس پیشرفتها و دستاوردهای بدست آمده، کنشهای شجاعانه و نیز عزم راسخ زنان برای بیان تبعیض ها و نابرابریهای اعمال شده در مورد زن ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱۶ اسفند ۱٣۹۵ -  ۶ مارس ۲۰۱۷


انتخاب ٨ مارس بعنوان روز زن بخاطر مبارزه زنان کارگر کارخانه نساجی کتان در سال۱٨۵۷میلادی در شهر نیو یورک آمریکا بر میگردد.

شرایط کاری سخت و غیر انسانی با دستمزد کم کارگران زن در اوایل قرن بیستم که همراه با مردان

در کشورهای صنعتی وارد کارخانه ها و بازار کار شده بودند،آنان را وادار به مبارزه علیه این بی عدالتی به شکل سازمان یافته و منظم نمود.

کارگران زن کارخانه نساجی کتان در شهر نیویورک به منظور احیای خاطره اعتصاب در این روز را که تبعیض،محرومیت و فشار کار و حقوق بسیار کم زنان را بیاد می آورد،دست به اعتصاب زدند،صاحب این کارخانه به همراه نگهبانان بخاطرجلوگیری از همبستگی کارگران بخشهای دیگربا اعتصابگران این زنان را در محل کارشان محبوس ساخت و بعدا بدلایل نامعلوم کارخانه آتش گرفت و تعداد ۱۲۹نفراز زنان کارگر در آتش سوختند و تعدادکمی نجات یافتند.

به همین دلیل روز٨ مارس بطور سنتی به نام روزمبارزه زنان علیه بی عدالتی و فشار علیه زنان در خاطره ها باقی ماند.

در ۲۷ آگوست ۱۹۱۰میلادی درکپنهاک پایتخت دانمارک روز ٨ مارس به عنوان روز زن وروز همبستگی بخاطر دفاع از حقوق زنان و مبارزه در مقابل تبعیض های گوناگون برگزیده شد.

روز جهانی زنان که در گذشته روز جهانی زنان کارگر نامیده میشد،بزرگداشتی است که هر ساله در ٨ مارس برای برگزاری جشنی برای دستاوردهای مبارزات زنان و اعتراض علیه نابرابریهای موجود انجام میشود.

بزرگداشت چنین روزی احترام به نیمی از جمعیت جهان است که بحران سرمایه داری موقعیت فردی و اجتماعی آنان را در شرایط خطیرتر و وخیم تری قرار داده است. ٨ مارس فرصتی است برای انعکاس پیشرفتها و دستاوردهای بدست آمده، کنشهای شجاعانه و نیز عزم راسخ زنان برای بیان تبعیض ها و نابرابریهای اعمال شده در مورد زن،بویژه زنان ایرانی که در قرن ۲۱ زیر یوغ تبعیض آمیزترین قوانین، در حال به پیش بردن مبارزه ای سخت برای رهایی از ستم و نابرابری هستند.

٨مارس روز جهانی زن را به تمام زنان زحمت کش و تحت ستم جهان تبریک عرض میکنم.

تهمینه خسروی –کارگر بازنشسته کارخانه ریسندگی بافندگی وطن

۱۶ اسفند ۹۵


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست