یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

۶ سال حبس برای یک پناهنده اهوازی در کشور هلند بعد از بازگشت به اهوازاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱۲ اسفند ۱٣۹۵ -  ۲ مارس ۲۰۱۷


ضیاء سواری ۲۴ ساله از اهالی کوی علوی (حی الثوره) که در مارس ۲۰۱۶ از هلند به اهواز برگشته بود در ۱۴/۰۴/۲۰۱۶ توسط قرارگاه امنیتی سپاه ابوالفضل العباس دستگیر و به اتهام عضویت در جنبش آزادی بخش الأحواز و فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران محاکمه و به استناد مواد ۵۰۰ و ۴۹۹ ناظر به ماده ۵ قانون مجازات اسلامی به ۶ سال حبس تعزیری توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اسلامی اهواز محکوم شد.

حکم اولیه بعد از درخواست تجدید نظر در شعبه ۱۶ (قاضی سعید کوشا) بررسی و ضمن رد اعتراض تجدید نظر خواه رأی شعبه ۲ دادسرای انقلاب را تایید و اخیراً به ضیاء سواری ابلاغ گردید.

بنا به حکم صادره، ضیاء سواری در ۱۹/۰۵/۲۰۱۵ بدلیل شرکت در حوادث بعد از بازی الهلال سعودی و فولاد اهواز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و با قید وثیقه آزاد و همراه یک خواننده عرب اهوازی بنام عماد عبیات به کشور هلند پناهنده شده بود. در جزئیات حکم صادره وبنا به گزارش قرارگاه امنیتی سپاه حضرت ابوالفضل العباس ضیاء سواری با یکی از بستگانش و فعال عرب بنام عیسی سواری در ارتباط بوده و در فضای مجازی فعالیت زیادی داشته است و در تظاهرات مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در هلند شرکت کرده بود.

ضیاء سواری بدلیل فشار دادگاه انقلاب اهواز بر خانواده او در مورد وثیقه سپرده شده مبنی بر مصادره ملک آنها و همچنین نداشتن اوراق پناهندگی و پشتیبانی مالی و سهل انگاری اداره مهاجرت کشور هلند و وضعیت وخیم پناهندگی در آن کشور در مارس ۲۰۱۶ به اهواز برگشته بود و در آوریل ۲۰۱۶ توسط قرارگاه امنیتی سپاه حضرت ابوالفضل العباس اهواز دستگیر می شود.

عیسی سواری پناهنده و فعال عرب در هلند می گوید: ضیاء سواری چند روزی نزد من بود و با هیچکدام از تشکیلات یا سازمانهای سیاسی ارتباط نداشته است و بدلیل روشن نشدن وضعیت پناهندگیش در هیچ فعالیتی شرکت نکرده و حتی زمانی که ضیاء سواری در هلند بود، تظاهراتی در مقابل سفارت ایران نداشتیم.

گزارش از: کریم دحیمی


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست