یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

هدیه نوروزی استانداری کرمانشاه برای کارتون خواب‌هااخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱۰ اسفند ۱٣۹۵ -  ۲٨ فوريه ۲۰۱۷مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمانشاه با اشاره به نزدیکی عید نوروز گفت: همواره در این ایام با تشکیل کمیته سفرهای نوروزی دستگاه های مختلف وظایفی را برعهده می گیرند. مطابق هر سال معتادین متجاهر، کارتون خواب‌ها و متکدیان از سطح استان جمع آوری می‌شود. به همین منظور علاوه بر اماکن نگهداری موجود، تعدادی اماکن استیجاری نیز برای نگهداری این افراد در ایام نوروز در نظر گرفته شده و در نوروز امسال همانند سالهای گذشته این افراد در سطح شهر و استان مشاهده نخواهند شد.

مصاحبه خبرنگار ایرنا با یک کارتن خواب

در کنار زندگی روزمره اهالی محله ۲۲ بهمن کرمانشاه، مردی کارتن جمع می کند، کارتن می فروشد و در میان کارتن ها می خوابد.
حسن ۴۲ ساله در بوستان کنار اداره کل ورزش و جوانان کرمانشاه زندگی می کند و شب ها با کشیدن کیسه های پلاستیکی و کارتن ها بر روی خود در کنار سرویس بهداشتی این پارک می خوابد.

حسن که در روز یک وعده بیشتر غذا نمی خورد، می گوید: معمولا در هفته چند نفر از اهالی محل برایم غذای گرم می آورند و لباس های دور انداختنی خود را به من می دهند تا گرم شوم.
حسن غروب ها معمولا کنار یکی از فست فودهای اطراف محل می نشیند تا شاید کسی ته مانده پیتزا و ساندویچ خود را به او بدهد.
او می گوید: بعضی از شب ها غذایی کاسب می شوم اما بعضی از شب ها نیز صاحب مغازه به بهانه اینکه مشتری هایش از من می ترسند، به هر راهی که شده اجازه نمی دهد پیتزایی به من برسد.
مهمترین مشکل حسن برای زندگی در کنار خیابان گذراندن شبهای سرد است چرا که می گوید 'با شکم گرسنه می شود خوابید اما سرما اجازه خواب به آدم را نمی دهد'.
او می گوید: تابستان راحت می شود خوابید اما الان سرما خیلی اذیت می کند؛ تا نزدیک صبح از درد کلیه نمی خوابم و مجبورم هرچه در خیابان پیدا می کنم به خود بپیچم، از کیسه های زباله و کارتن گرفته تا تیکه های چوب و فلز.
حسن شبهای بارانی را سخترین شب های زندگی اش می داند و می گوید: مردم باران را دوست دارند اما من فقط به یک جای خشک برای خوابیدن فکر می کنم. دنیا هم از بی آبی خشک شود فرقی به حال من ندارد.

حسن می گوید که چند نفری در محله های اطراف مثل او زندگی و شب های سرد زمستان را در میان کارتن ها سپری می کنند.

مشکل کارتن خوابی نه تنها در کرمانشاه بلکه در بسیاری از شهرهای بزرگ ایران به چشم می خورد که به دلایل مختلف مجبورند کنار خیابان بخوابند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست