یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پیشنهاد اسرائیل به کشورهای عربی برای ائتلاف نظامی علیه ایران


• اسرائیل به کشورهای "میانه‌رو" عربی پیشنهاد کرده یک ائتلاف دفاعی نظیر ناتو علیه ایران تشکیل دهند. وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید کشورهای عربی دریافته‌اند که خطر اصلی از جانب ایران متوجه آنهاست ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱۰ اسفند ۱٣۹۵ -  ۲٨ فوريه ۲۰۱۷اسرائیل به کشورهای "میانه‌رو" عربی پیشنهاد کرده یک ائتلاف دفاعی نظیر ناتو علیه ایران تشکیل دهند. وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید کشورهای عربی دریافته‌اند که خطر اصلی از جانب ایران متوجه آنهاست.

پیش از این خبرها و شایعاتی درباره همکاری احتمالی اسرائیل و برخی کشورهای عربی منطقه، از جمله عربستان سعودی برای مقابله به آنچه خطر جمهوری اسلامی خوانده می‌شود منتشر شده بود.
به گزارش دویچه وله، روزنامه آلمانی "دی‌ولت" صبح سه‌شنبه (۲۸ فوریه/ ۱۰ اسفند) به نقل از آویگدور لیبرمن، دشمن مشترک اسرائیل و کشورهای عربی "میانه‌رو" منطقه را ایران معرفی کرده و خواستار ایجاد ائتلافی دفاعی مطابق الگوی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شده است.
وزیر دفاع اسرائیل تاکید کرده که اکنون زمان آن فرارسیده که همه‌ی کشورهای "میانه‌رو" خاورمیانه به شکل علنی یک "ائتلاف ضد ترور" تشکیل دهند.
لیبرمن می‌گوید کشورهای سنی‌مذهب "میانه‌رو" به این واقعیت پی برده‌اند که "خطر بزرگ" برای آنها نه اسرائیل بلکه جمهوری اسلامی ایران است. او افزود: «به باور من کشورهای میانه‌روی عربی برای بقا به اسرائیل بیشتر نیاز دارند تا اسرائیل به آنها.»

اتحاد نانوشته و ائتلاف آشکار
وزیر دفاع اسرائیل با بیان این که وجود یک "اتحاد نانوشته" کافی نیست تصریح کرد، وقتی یک "ائتلاف واقعی" شکل بگیرد، همه‌ی طرف‌ها تعهدات واقعی خواهند داشت.
پیمان آتلانتیک شمالی بر پایه این اصل شکل گرفته که هر کشور عضو در برابر خطرهای احتمالی از دیگر اعضا حفاظت می‌کند و از سوی آنها محافظت می‌شود.
به گفته‌ی لیبرمن، اسرائیل کشوری قدرتمند و قادر به حفاظت از خود است و این توانایی می‌تواند برای کشورهای عربی یک امتیاز باشد زیر آنها از ظرفیت و تجربه نظامی قابل قیاسی در مبارزه با تروریسم برخوردار نیستند.

انتقاد از کشورهای اروپایی
وزیر دفاع اسرائیل کشورهای اروپایی را متهم به طرفداری یک‌جانبه از فلسطین و داشتن رویکردی "بسیار غیرسازنده" در خاورمیانه کرده و می‌افزاید، بهترین نقشی که اروپا می‌تواند بر عهده بگیرد این است که "خیلی ساده، خاورمیانه را فراموش کند".
لیبرمن ابتدای بهمن ماه امسال نیز در دیدار با دیوید پترائوس، رییس سابق سیا، پیشنهاد شکل‌گیری یک "ائتلاف ضد ترور" با کشورهای "میانه‌رو" عربی را مطرح کرد و آن را راهی برای دستیابی به یک راه حل سیاسی برای حل مناقشه میان اسرائیل و فلسطین دانست.
به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، لیبرمن در این دیدار تنها راه پایان دادن به اختلاف میان اسرائیل و فلسطین را یک توافق منطقه‌ای و شکل‌گیری "ائتلاف ضد ترور" عنوان کرد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (٣)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست