یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

احمد منتظری بازداشت شد


• خانواده ی آیت اله منتظری از بازداشت فرزند وی احمد منتظری خبر داده است. بنابر اطلاعیه ای که از سوی «بیت آیت اله منتطری» منتشر شده است، احمد منتظری صبح روز چهارشنبه بازداشت شده است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۴ اسفند ۱٣۹۵ -  ۲۲ فوريه ۲۰۱۷خانواده ی آیت اله منتظری از بازداشت فرزند وی احمد منتظری خبر داده است. بنابر اطلاعیه ای که از سوی «بیت آیت اله منتطری» منتشر شده است، احمد منتظری که صبح روز چهارشنبه برای ابلاغ حکم دادگاه تجدیدنظر فراخوانده شد، پس از ساعتی اطلاع داد که: «ماندگار شده ام».
«بیت آیت اله منتظری» در بیانیه ای که به این مناسبت منتشر کرده نوشته است:
گویی مظلومیت و حق گویی منتظری هم ودیعه و ارثی است که دوستداران و علاقه مندان آن بزرگوار و خانواده ایشان بایستی آن را پاس داشته و به عوارض آن مبتلا گردند؛ و علی رغم همه دشمنی ها و سختی ها و نیش زبان ها برای بازگویی حقایق و امر به معروف و نهی از منکر، لحظه ای از پای ننشینند.
به دنبال انتشار فایل صوتی مربوط به دیدار آیت الله منتظری با هیأتی که عهده دار اعدامهای تابستان ۱۳۶٧ بودند و برخوردهای غیرمنصفانه و شانتاژهای رسانه ای و مغلطه گری حتی کسانی که بسیاری از مردم به آنها دل بسته بودند، امروز صبح حجه الاسلام والمسلمین احمد منتظری بدون هیچ گونه احضاریه رسمی به دادگاه ویژه روحانیت فراخوانده شد و پس از ساعتی اطلاع داد که: "ماندگار شده ام".
این دادگاه فراقانونی که به فرموده پیر روشن ضمیری که خود را منتسب به ایشان می دانیم به ابزاری در دست مقامات برای انجام خواسته های آنها بدل شده است، و اساس تاسیس آن برای مطامع سیاسی باب طبع قدرتمداران بوده است، به هیچ وجه صلاحیت قضاوت و دخالت در اموری را که خود متصدیان آن از متهمان این قضایا می باشند ندارد.
"وَ تَوَکَّلْ عَلَی اللَّهِ وَ کَفی بِاللَّهِ وَکیلاً"
ما امیدمان فقط به لطف خداوند قادر متعال است و از مردم عزیزمان ملتمس دعای خیر هستیم.
٤ اسفند ١٣٩٥
بیت آیت الله العظمی منتظری

احمد منتظری، فرزند آیت‌الله منتظری به اتهام انتشار فایل صوتی پدرش درباره قتل عام زندانیان سیاسی در دادگاه ویژه روحانیت به ۲۱ سال زندان و سه سال خلع لباس محکوم شده بود. این حکم دی‌ سال جاری به دادگاه تجدیدنظر رفت اما نتیجه آن اعلام نشد. محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور و رئیس دادگاه ویژه روحانیت گفته بود این حکم تأیید و نهایی خواهد شد.
سایت رسمی آیت‌الله حسین‌علی منتظری ۱۹ مردادماه یک فایل صوتی را برای اولین بار منتشر کرد که در آن آیت‌الله منتظری درباره اعدام‌های سال ۶۷ صحبت و انتقاد می‌کند. این فایل مربوط به دیدار آیت‌الله منتظری با حسین‌علی نیری (حاکم شرع)، مرتضی اشراقی (دادستان)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ است. از این سه نفر به‌عنوان اعضای «هیأت مرگ» در کشتار تابستان ۶۷ یاد می‌کنند.
یک روز پس از انتشار این فایل صوتی احمد منتظری به خواست وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، آن را از سایت آیت‌الله منتظری و کانال تلگرامی خود حذف کرد و برای نخستین بار در ارتباط با این فایل به دادگاه ویژه روحانیت احضار شد. او بارها تحت بازجویی قرار گرفت تا اینکه سرانجام دادگاه ویژه روحانیت حکم او را صادر کرد.
به گزارش خبرگزاری ها، در پی انتشار فایل صوتی آیت‌الله منظری، برای نخستین بار بسیاری از مقامات حکومتی ایران مجبور شدند درباره کشتار گسترده زندانیان سیاسی در سال ۶۷، اگرچه بسیار محدود، اظهارنظر کنند. این اظهارنظرها بیش از آن‌که روشنگر جزئیات ماجرا باشد حمله به آیت‌الله منتظری و دفاع از این اعدام‌ها بود.
حکومت جمهوری اسلامی ایران در تابستان سال ۶۷، چند هزار تن از مخالفان سیاسی خود را در مدت دو ماه اعدام کرد. اجساد تعدادی از این زندانیان در کانال‌های جمعی و در عمق کمی از خاک در گورستان خاوران، واقع در جنوب شرق تهران دفن شد و نشانه‌ای از آن‌ها باقی نماند.
این زندانیان سیاسی بر اساس فتوایی از آیت‌الله روح‌الله خمینی رهبر انقلاب ایران، در حالی‌که پیش از آن محاکمه شده و بسیاری از آن‌ها حکم زندان گرفته بودند، در دادگاه‌هایی چند دقیقه‌ای با حضور «هیأت مرگ» بدون هیچ‌گونه حقوق قضایی از جمله داشتن وکیل، بار دیگر محاکمه و اعدام شدند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست