یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ترجمه: پروین ملک
در مقابل تبعیض علیه سالمندان مقاومت کنید


• گرچه سالمندان همچون همه افراد بشر از حقوق و آزادی های انسانی برخوردار هستند اما این حقوق بطور دائم از طرف خانواده، فامیل و اجتماع نادیده گرفته میشود. با رشد جمعیت جهانی این تبعیض هم افزایش یافته و همه گیر شده است. ما نسبت به نسل های گذشته عمر طولانی تری میکنیم. ولی آیا در سنین پیری زندگی خوب و انسانی داریم؟ ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲۲ بهمن ۱٣۹۵ -  ۱۰ فوريه ۲۰۱۷گرچه سالمندان همچون همه افراد بشر از حقوق و آزادی های انسانی برخوردار هستند اما این حقوق بطور دائم از طرف خانواده، فامیل و اجتماع نادیده گرفته میشود. با رشد جمعیت جهانی این تبعیض هم افزایش یافته و همه گیر شده است. ما نسبت به نسل های گذشته عمر طولانی تری میکنیم. ولی آیا در سنین پیری زندگی خوب و انسانی داریم؟ متاسفانه سالمندان بعلت ضعف جسمانی و روحی در زندگی با موانعی مواجه میشوند که حقوق اولیه شان پایمال میشود.

افراد سالمند یک گروه بندی جهانی است که به هیچ نژاد و یا طبقه ای خاصی تعلق ندارد. اگر در جوانی مرگ به سراغتان نیاید ، همه ما میانسال و بعد پیر میشویم. حقوق بشر متعلق به تمام افراد بشر است ولی در واقعیت امروزی وقتی کمی سن بالا میرود حقوق افراد از لحاظ استخدام، سلامتی، بهداشت، تعلیم و تربیت و حتی تصمیم گیری پایمال می شود. سن، تنها عامل تبعیضی است که از لحاظ سیاسی و قوانین دولتی پذیرفته شده است.

تبعیض سنی مسئله ایست که سالمندان در طول زندگیشان با آن مواجه میشوند. افراد مسن بعضی از رسیدگی های پزشکی را دریافت نمیکنند. حقوق بازنشستگی شان به اندازه کافی نیست و گاهی حتی حقوق بازنشسته گی دریافت نمیکنند. دراکثر کشورها، در طبقه متوسط جامعه از هر چهار نفر فقط به یک نفر در سنین بالای 65 سال حقوق بازنشستگی تعلق میگیرد.

انزوای اجتماعی، بی توجهی، محدودیت های فیزیکی، بی احترامی برای حق انتخاب، محرومیت از تصمیم گیری های روزانه، محرومیت از آزادی و یا داشتن حریم خصوصی، طرز مراقبت از آنها در منزل و یا خانه سالمندان، آزارهائی است که افراد مسن روزانه با آن روبرو هستند. آزاررسانی معمولا در خفا و سکوت انجام میشود و هیچ قانون و کنترلی برای حمایت آنها نیست و کسانی هم که از افراد مسن مواظبت میکنند اغلب آموزش کافی ندیده اند.

معاهده جهانی حقوق بشر برای همه انسان ها است ولی کمتر به افراد مسن پرداخته است. از طرف مجمع عمومی در سال 2010، سازمانی مستقل برای حمایت از افراد مسن تشکیل شد که وظیفه اش حمایت از حقوق انسانی سالمندان است. در شش جلسه ای که این گروه داشتند افراد به دو نظریه تقسیم شدند . یک گروه عقیده داشت که باید قراردادهای تازه ای برای حقوق افراد مسن وضع شود و گروه دیگر کاملا مخالف دستور العمل های جدید بود.

مسئول کمیته غیر انتفاعی سالمندان در سازمان ملل - ژنو اعتقاد دارد که باید بصورت مشخص تری به حقوق افراد مسن پرداخته شود. با سازمانها و افراد مختلف باید کار کرد و آنها را حول محور حقوق افراد مسن سازمان داد. مسئول کمیته اظهار داشته است که جدا از سازمان های غیر انتفاعی بین المللی ما با سازمان های دیگری هم که در زمینه حقوق بشر فعال هستند همکاری میکنیم. سازمان هائی مانند سازمان زنان، تیمارستان ها، محیط زیست، تعلیم و تربیت، سازمانهای مذهبی و حتی سازمانها جوانان. ما با تمام انجمن ها و سازمانها در تماس و ارتباط هستیم چون زمانی که از حقوق سالمندان دفاع میکنیم از حقوق تمام اجتماع دفاع کرده ایم. بخش قابل ملاحظه ای از فعالین حقوق مدنی و اجتماعی که داوطلبانه در نهاد های مختلف سازمان ملل از حقوق اجتماعی و مدنی مردم دفاع می کنند را سالمندان تشکیل میدهند و بر ماست که متقابلا از حقوق سالمندان دفاع کنیم.

منبع:
www.unspecial.org


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست