یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مهرداد سیدعسگری
پلاسکو، احتمال انفجار و حلقه های امنیتی


• میتوان دو سناریو را برای سرانجام ساختمان پلاسکو متصور بود نخست سناریوی رایج مبتنی بر سهل انگاری توام با بیکفایتی در سطوح مختلف و سناریوی دوم امکان وقوع آتش سوزی به همراه بخش انفجار، که با توجه به نکات گفته شده نمی توان این حرکت را انجام داد مگر از دسترسی های خاص برای پنهان ماندن از لایه های مختلف امنیتی برخوردار بود ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۴ بهمن ۱٣۹۵ -  ۲٣ ژانويه ۲۰۱۷


در روز هایی بسر میبریم که بازار واقعیت تا شایعه در خصوص آنچه بر ساختمان پلاسکو رفته است مورد توجه همگان بوده و بسیاری در این خصوص سخن میگویند .
سخن امروز نگارنده مبتنی بر نکاتی است که کمتر گفته و کمتر شنیده شده است و زوایایی را بررسی میکند که به تحلیل مخاطب در فهم واقعیت کمک میکند و بدنبال اثبات سناریو خاصی نیست اما از زاویه ای خاص مطلب را بررسی میکند.

پلاسکو و اهمیت امنیتی آن
۱- موقعیت جغرافیایی خاص ساختمان پلاسکو به عنوان بلند ترین ساختمان مشرف به چندین سفارتخانه در اطراف آن از نکاتی است که کمتر بدان پرداخته شده است.
میتوان از این ساختمان برای کنترل و شنود یا دیگر مراقبتهای خاص امنیتی برای سفارتخانه ها استفاده کرد و از آن بهره برداری نمود اما آنروی سکه آن است که از این ساختمان میتوان برای عملیات مخفی یا تروریستی بر علیه سفارتخانه های اطراف نیز استفاده کرد پس قطعا این ساختمان مورد توجه لایه های مختلف امنیتی ایرانی و خارجی بوده است و کنترل این ساختمان قطعا در دستور کار نیروهای ایرانی و خارجی محافظ سفارتخانه ها بوده است و پس نمیتوان انجام هیچ حرکت تروریستی در این ابعاد را پذیرفت که از چشم این نیرو ها پوشیده مانده یا بماند.
۲- خیابان جمهوری در محدوده سرخ امنیتی حفاظت از بیت رهبری قرار دارد و باید دانست که فاصله هوایی این ساختمان تا بیت رهبری کمتر از دو کیلو متر است و ین بدان معناست که این ساختمان از بالاترین کنترل سطح امنیتی در بخشهای امنیت هوایی و مخابراتی برای محافظت از بیت رهبری قرار دارد و قطعا در سطوح دیگری از امنیت فیزیکی قرار دارد.
این امر از آنجا سهل تر میشود که این ساختمان تحت تملک بنیاد مستضعفان است و سطوح دسترسی و کنترل این ساختمان راحت تر است .
٣- ساختمان پلاسکو و آلومینیوم بدلایل فوق و بدلیل بلند مرتبه بودن همواره مورد توجه اداره اماکن نیروی انتظامی بوده و بصورت محسوس یا نامحسوس بنا بر مصلحت های مختلف مورد بازرسی در قالب پروژه کنترل حجاب کارکنان یا مواد مخدر یا موارد دیگر بوده است .
برای قبول کردن سناریوی انفجار به چه پیش نیاز دیگری باید مراجعه کرد؟
برای انجام یک حرکت تروریستی انفجاری در مقیاس ساختمان پلاسکو باید از دانش بالا در مهندسی تخریب بر خوردار بود و این امکان فقط در حیطه نیروهای نظامی و گرو های وابسته که از خدمات نیروهای نظامی در تمامی کشور ها استفاده میکنند میباشد.

نتیجه گیری
با توجه به نکات بالا میتوان دو سناریو را برای سرانجام ساختمان پلاسکو متصور بود نخست سناریوی رایج که مبتنی بر سهل انگاری توام با بیکفایتی در سطوح مختلف میباشد و سناریوی دوم امکان وقوع آتش سوزی به همراه بخش انفجار بوده است که با توجه به نکات گفته شده نمی توان این حرکت را انجام داد مگر از دسترسی های خاص برای پنهان ماندن از لایه های مختلف امنیتی برخوردار بود, امری که یکبار قبلا در پروژه قتلهای زنجیره ای انجام شده بود.
 
* شورایار پیشین شورای شهر تهران


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست