یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اکبر هاشمی رفسنجانی درگذشت


• اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت و از کلیدی ترین شخصیت های نظام اسلامی، غروب روز یکشنبه به دلیل عارضه قلبی درگذشت ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۹ دی ۱٣۹۵ -  ٨ ژانويه ۲۰۱۷اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام غروب روز یکشنبه به دلیل عارضه قلبی درگذشت. به گزارش خبرگزاری های داخلی هاشمی رفسنجانی از ساعاتی پیش در بیمارستان شهدای تجریش بستری شده بود.

محمد هاشمی برادر آیت‌الله هاشمی دقایقی قبل از درگذشت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته بود: آقای هاشمی امروز به علت عارضه‌ای که برای ایشان ایجاد شد در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شدند.
هاشمی در سن ۸۲ سالگی درگذشت. وی از مهم ترین شخصیت های نظام اسلامی ایران بود و در پست های کلیدی نظیر شورای انقلاب، ریاست جمهوری، ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس خبرگان و چندین دوره به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی حضور داشت.

هاشمی رفسنجانی در دوران سی و هشت ساله ی جمهوری اسلامی دوبار مواضع خود را به طور اساسی تغییر داد. یک بار در زمانی که از «جناح خط امام» به جبهه ی محافظه کاران پیوست. دوران ریاست جمهوری هشت ساله ی او در این زمان، جزو تاریکترین دوران نظام جمهوری اسلامی است. قتل عام گسترده ی مخالفین از جمله ده ها نفر در داخل و خارج ایران که به دوران ترورهای سیاه مشهور بود، و سرکوب ملایم ترین حرکات انتقادی علیه حکومت، یادگاری از زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی است. هاشمی رفسنجانی در اواخر دوران اصلاحات و به ویژه در زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد، بار دیگر از یاران سابق خود جدا شد و خود را به جریان اعتدال و اصلاحات نزدیک کرد.
علیرغم این، هاشمی رفسنجانی همواره یکی از کلیدی ترین شخصیت های حکومت اسلامی باقی ماند. بسیاری او را محزن اسرار نظام سی و هشت ساله ی اسلامی می دانستند. رفسنجانی با نوشتن چند جلد کتاب خاطرات، بخشی از این اسرار را مکتوب کرد، با این حال اما بسیاری از دانسته های او هرگز گفته نشد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست