یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

لشکرکشی نظامی آمریکا به اروپا


• ده ها تانک و خودروی زرهی آمریکا وارد بندر برمرهافن آلمان شده‌اند تا در مرزهای شرقی ناتو با روسیه مستقر شوند. این بزرگ‌ترین میزان ارسال نیرو به اروپا از زمان سقوط شوروی سابق و پایان جنگ سرد است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۱٨ دی ۱٣۹۵ -  ۷ ژانويه ۲۰۱۷ده ها تانک و خودروی زرهی آمریکا وارد بندر برمرهافن آلمان شده‌اند تا در مرزهای شرقی ناتو با روسیه مستقر شوند. ۳۵۰۰ سرباز آمریکایی نیز به همراه این تجهیزات نظامی اعزام شده‌اند. این بزرگ‌ترین میزان ارسال نیرو و تجهیزات آمریکایی به اروپا از زمان سقوط شوروی سابق و پایان جنگ سرد خوانده شده است. به گزارش خبرگزاری ها، آمریکا برای انجام این عملیات که "برنامه‌ی بازپشتیبانی از اروپا ERI" نام دارد، برای سال ۲۰۱۷ بیش از ۳ میلیارد و ۲ میلیون یورو بودجه در نظر گرفته است. این رقم ۴ برابر بودجه‌ی سال ۲۰۱۶ این کشور در این بخش بوده است.

به گزارش بی بی سی آمریکا مدعی است این لشکرکشی نظامی در پاسخ به اقدام‌های روسیه در اوکراین و نگرانی کشورهای اروپای شرقی صورت می‌گیرد. اما شماری از سیاستمداران آلمان از اعزام این نیروها و تجهیزات انتقاد کرده و گفته‌اند چنین کاری باعث افزایش تنش‌ها با روسیه خواهد شد.
قرار است این تانک‌ها در مناطق مختلف آلمان، لهستان و جمهوری‌های بالتیک مستقر شوند. لیتوانی، لتونی و استونی، سه جمهوری بالتیک قبلا عضو شوروی سابق بودند اما پس از استقلال در سال ۱۹۹۱، به تدریج به عضویت اتحادیه اروپا و پیمان ناتو در آمدند.
نزدیکی لیتوانی به کالینینگراد باعث شده تا مقام‌های این کشور اعلام کنند نگران دخالت احتمالی روسیه هستند. کالینینگراد منطقه‌ای جدا از خاک روسیه واقع در ساحل دریای بالتیک و در میان لهستان و لیتوانی است. روسیه در این منطقه، موشک‌های بالستیک 'اسکندر-ام'، با قابلیت حمل کلاهک‌ هسته‌ای، مستقر کرده است.
ژنرال تیم مک‌گوایر، معاون فرماندهی اروپایی ارتش ایالات متحده گفته است اعزام نیروهای نظامی به اروپا، تعهد آمریکا به ناتو را نشان می‌دهد. او گفته است آمریکا در کنار شرکای خود در پیمان ناتو ایستاده است.
نیروهای جدید آمریکا ابتدا در لهستان مستقر خواهند شد و سپس به کشورهایی مانند استونی، بلغارستان و رومانی خواهند رفت. به غیر از آمریکا، سایر کشورهای ناتو نیز در حال تقویت حضور خود در اروپای شرقی هستند. بریتانیا جنگنده‌های خود را به مناطق اطراف دریای سیاه فرستاده و قرار است تانک و نیرو در بهار امسال در استونی مستقر کند. نیروهای فرانسوی و دانمارکی نیز در این کشور مستقر خواهند شد. آلمان هم قرار است نیرو و تجهیزات نظامی به لیتوانی بفرستد. 

گسیل نیروهای نظامی آمریکا به اروپا و از جمله آلمان، اعتراض نهادها و انجمن‌های مستقل در آلمان را برانگیخته است. بنا به گزارش خبرگزاری‌ها قرار است مخالفان روز شنبه (۷ ژانویه) با شعار "نه به قدرت‌نمایی، استقرار واحدها را متوقف کنید." در بندر "برمرهافن" دست به تظاهرات بزنند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست