یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

فریبرز رئیس دانا، نمادی مهم از چپ ایران


حمید آصفی


• دکتر فریبرز رئیس دانا! فریبرز و عمو فریبرز از ته دل و با تمام وجود کل کائنات و انرژی های مثبت هستی را به یاری میطلبیم که سریع بهبود یابی چرا که ایران به شدت به تو، امثال تو سخت نیازمند است و همچنان میتوانی با درس و مشق و حرارت و گرمابخشی ات یاور ایران و مردم ایران باشی، پس برخیز! ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۱۷ دی ۱٣۹۵ -  ۶ ژانويه ۲۰۱۷


فریبرزهمان نامی که خودش همیشه دوست دارد با آن صدایش بزنند، با بیماری سخت که خصم حیات است در جنگ و مبارزه است. دوستان و همه کسانی که با آثار و تحقیقات و کتب و مقالات بیشمارش آشنا هستند، دل نگرانند و این پرسش را از خود میکنند آیا فریبرز یا عمو فریبرز بر این خصم حیات و زندگی پیروز میشود؟ پزشکان و دوستان همه اعتقاد دارند که بله عمو فریبرز از این نبرد سخت هم پیروز بیرون می آید. هر چند خودش چه در دوران سلامت و چه حال که در نبرد با خصم حیات است همواره خود را برای سخترین مرحله آماده نگه داشته و گویی صلیب مرگ خود را در تمام دوران عمر آگاهانه اش بر دوش میکشد.
همه کسانی که از دانش و مشرب و رزمندگی ایشان جرعه ای نوشیده و نیز صدها دانشجو و دانش پژوه که دل در گرو آزادی و عدالت دارند و مجهز به نظریات اقتصادی –اجتماعی-سیاسی ایشان شده اند ایران را بدون فریبرز نمیتوانند تصور کنند. اینان ایران را بدون فریبرز با آن آرمان ها و آرزوهای بزرگ و خصلت های جوانمردی و مشدی گری و خشم اش که لرزه بر اندام ستمکاران می اندازد نمیتوانند تصور نمایند. فریبرز با چهره عبوس و دلاورانه اش. همه و هر کس با اولین برخورد با ایشان آن محبت پنهان و در اغلب موارد واضح که در رفتارش موج میزند، دلها را می رباید و این هم از عجایب خصلت های این مرد بزرگ است و لذا دوستداران ایشان هرگز به آن لحظه حساس غلبه خصم هرگز باور نداشته و ندارند و چنین مباد.
فریبرز یک خان زاده ای است که تمام زمین های کشاورزی پدرش که میلیاردها تومان میارزند در میان دهقانان تهیدست تقسیم و صاحب زمینشان کرد و در عمل جان و روح خود را از بند قانون کور طبیعت رهانیده و در این زمینه یک انسان طراز نوین از خود بخوبی نمایان کرده است. فریبرز بعنوان یکی ازبرجسته ترین اقتصاددادن چپ ایران تمام دارایی ها و ثروت خود را که از تدریس و پژوهش های بزرک کسب نمود در راه انسان های محتاج و دردمند بخشیده و بنا بر توصیف دکتر شریعتی برای بروز و ظهور انسانیت خود دو بال نخواستن و نداشتن را در خود و زندگی اش اجرا کرده است و در این بعد به اخلاص کامل رسیده و این خصلت را همه دوستان و رقیبان و دشمنانش در ایشان دیده اند.
اخلاص به چاک پیراهن نیست
اینجا دل پاره می پسندد                                    

فریبرز دو خصلت بارز دیگر دارد در دو نقش: یکی نقش میتنگی است که زمانی میخواهد شور و امید در مخاطبین بدمد البته با پشتوانه دانش بیکران خود و احساس شاعرانگی اش و رقیبی دراین عرصه ندارد. با اینکه به مرز هفتاد سالگی اش رسیده اما چون جوانی تنومند و پرشور و آرمان خواه نبض و فضای مخاطبین را بدست گرفته و مخاطبین تصور نمیکنندکه دانشمندی هفتاد ساله دارد سخن میگوید و اینجاست که انگار شاعر چند سده پیش حسن عتابی برای فریبرز می سراید:
مرابه دلق مرقع نبین و خوار مدار
که باده نشئه دهد گر چه در سفال بود

نقش دوم فریبرز نقش معلمی و استادی است که دراین نقش دانشجو و پژوهشگر باید در برابر ایشان زانو بزند و پیچیده ترین و فنی ترین مباحث اقتصادی را از ایشان با زبانی و تکنیکی خاص به راحتی فرا گیرند.خیلی ها این نقش فریبرز را دوست دارند اما همه اینها هر گاه افسرده و سرخورده از جور روزگار میشوند نقش دوم فریبرز چون برق و طوفان همه را از ناامیدی و افسردگی روحی خلاص میکند. فریبرز زنده یاد مهندس عزت الله سحابی را فخر ایران میداند و بسیار دوست داشته و به نیکی از او یاد میکند و دوره ای از همکاری سیاسی و مطبوعاتی و پژوهشی را در کارنامه خود با زنده یاد دارد. در آخرین باری که به تقاضای ایشان به دیدار آقای بسته نگار از مبارزان دیرپای ایران و همرزم مهندس سحابی که در بستر بیماری مهلک افتاده است رفتیم در موقع خداحافظی با چشمانی پر از اشک با ایشان وداع کرد و بسته عزیز نیز اشک ریخت. در دیدار دیگر با دکتر علیرضا رجایی که به اتفاق برخی ازدوستان جهت عیادت و احوالپرسی ایشان که به سرطان مبتلا شده و خوشبختانه به درمان نیز جواب داده بود رفتیم در آغاز دیدار به شوخی گفت علیرضا تو خدا را داری و خدا دوستت دارد و خوب میشوی و ماچپ چپولها!! هم از ته دل دعا میکنیم که خداوند کمک کند و بهبود یابی.

چوعکس رخ ساقی افتد به می
توان دید نور الهی ز می
می آتشین شمع بزم بقاست
صراحی می آب آتش نماست

دکتر فریبرز رئیس دانا! فریبرز و عمو فریبرز از ته دل و با تمام وجود کل کائنات و انرژی های مثبت هستی را به یاری میطلبیم که سریع بهبود یابی چرا که ایران به شدت به تو، امثال تو سخت نیازمند است و همچنان میتوانی با درس و مشق و حرارت و گرمابخشی ات یاور ایران و مردم ایران باشی، پس برخیز!


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست