یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

برگزاری مسابقات شطرنج جهانی زنان در ایران
تحریم فعال یا مشارکت؟


شمس الدین امانتی


• ضروری است که زنان و مردان آزادیخواه و تشکل های مستقل زنان در کمپینی اعتراضی و سازمان یافته، صدای نارضایتی خود را به هر وسیله ممکن، علیه تصمیم آگاهانه، نادرست و سودجویانه فدراسیون جهانی شطرنج زنان، که به رعایت پوشش حجاب اجباری در جریان این مسابقات در ایران تن داده اند، به گوش جهانیان برسانند. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۱۷ دی ۱٣۹۵ -  ۶ ژانويه ۲۰۱۷            نمایی از نفرات برتر بخش زنان مسابقات شطرنج قهرمانی قاره آسیا در سال ۲۰۱۵
    حجازی پور با کسب عنوان قهرمانی به مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان ۲۰۱۶ راه یافت


طبق تصمیم فدراسیون بین‌المللی شطرنج «فیده» میزبانی رقابت های قهرمانی زنان جهان در سال ۱۳۹۵به ایران رسید؛ این رقابت ها با حضور۶۴شطرنج بازجهان از۲۲بهمن ماه سال جاری در تهران آغاز و تا ۱۵ اسفند ادامه خواهد داشت، بنا به گفته رئیس فدراسیون شطرنج ایران «این مسابقه بزرگترین میزبانی ایران در ورزش بانوان خواهد بود که حداقل ۲میلیارد تومان برای فدراسیون هزینه دارد.»

بر طبق موازین«فیده»حضور هریک از این بازیکنان در رقابت های تهران زمانی قطعی خواهد شد که قرارداد تنظیم شده فدراسیون توسط آنها امضاء شود در ضمن۴۵۰، هزار دلارجایزه نقدی این رقابت ها است. میترا حجازی پور، آتوسا پورکاشیان و سارا سادات شطرنج بازان ایران هستند که در این مسابقه حضورخواهند داشت. مشروط کردن حضور زنان شطرنج باز به داشتن حجاب مورد نظر جمهوری اسلامی واکنش‌های متعددی را در میان شرکت کنندگان و در شبکه های اجتماعی در پی داشته است.

میترا حجازی پور استاد بزرگ شطرنج ایران و قهرمان مسابقات قاره آسیا در سال ۲۰۱۵، مخالف تحریم مسابقات است و آن را به ضرر وضعیت ورزش زنان در ایران می داند.
او در گفتگویی با روزنامه گاردین گفته تحریم احتمالی این مسابقات باعث آسیب زدن به وضعیت رو به رشد ورزش زنان در ایران می‌شود. وی می گوید:« این مسابقات بزرگترین رویداد ورزشی زنان در تاریخ ایران است. ما هیچ وقت نتوانستیم میزبانی مسابقات قهرمانی جهان در دیگر رشته های ورزش زنان را در ایران داشته باشیم و این فرصتی برای پیشرفت ورزش زنان در ایران است.»

همزمان با اعلام میزبانی ایران جهت برگزاری مسابقات جهانی شطرنج زنان، و به دنبال اظهارات رئیس فدراسیون جهانی شطرنج، آقای«ایلیومژینوف»در مصاحبه باخبرگزاری تسنیم، گفت «همه کشور ها باید به مقررات ایران احترام بگذارند.»به دنبال این اظهارات، «نازی پایکیدزه»شطرنج باز آمریکایی- گرجی درگفتگو با روزنامه«تلگراف»خواستارتحریم مسابقات تهران به دلیل حجاب اجباری شد. این شطرنج بازگفت "ترجیح میدهم یکی از بهترین فرصت های قهرمانی ام را از دست بدهم ولی به حجاب اجباری تن ندهم، من نمی خواهم با پوشیدن حجاب، سرکوب زنان ایرانی را تقویت کنم.»
«نایجل دیویس»مردشطرنج باز سابق شماره یک جهان از انگلیس گفت «اگر یک نفر مسیحی بسیار معتقد باشد برای چه باید حجاب را که نماد مسلمانان است رعایت کند.»
خانم«کارلا هیردیا»استاد بزرگ اکوادوری شطرنج و قهرمان سابق این رشته در قاره آمریکا هم صدا با شطرنج باز آمریکایی داشتن حجاب اجباری برای شرکت کنندگان را "زیر پا گذاشتن روح ورزش"توصیف کرده است.
از طرف دیگر«سوزان پولگار»رئیس آمریکایی کمیسیون شطرنج زنان فدراسیون جهانی از اعطای میزبانی به ایران زیر سلطه رژیم اسلامی، دفاع کرد و گفت «من شخصاً هیچ مسأله ای با پوشیدن روسری (حجاب) ندارم و به نظرم باید به سنت و فرهنگ کشورها احترام گذاشت.»
«هامپی»یکی از دو نماینده زن شطرنج باز از کشور هندوستان گفت «برای حضور در ایران با حجاب اسلامی به احترام فرهنگ اسلامی ایران مشکلی ندارم پیش از این یک بار به ایران رفته‌ام و از روسری استفاده کردم، به نظر من باید به فرهنگ و عادات مردم یک کشور احترام گذاشت، وقتی این موضوع برای مردم یک کشور مهم است باید برای من به عنوان میهمان مهم باشد.»

احترام گذاشتن به"سنت و فرهنگ"هر کشوری برای اتباع خارجی امری شخصی است که حداقل با سفر نکردن به آن کشور می توانند آن را رعایت نکنند. خانم«پولگار»همانند خانم«هامپی»یکی از بازیکنان کشور هند که چند روزی به عنوان مهمان به ایران سفر می کند، باید قوانین و فرهنگ ارتجاعی عفاف و حجاب را از همان دقایق ورودش به فرودگاه تهران، از جمله«روسری»مورد نظر خود یا همان حجاب اسلامی را رعایت کند. ایشان باید در این سفر از دید و بازدید و گردشگری به«سنت و فرهنگ» رژیم اسلامی، نه فرهنگ و سنت انسانی و مترقی مردم ایران زیر سلطه رژیم اسلامی پایبند باشد، در صورتیکه ایشان نیز همچون خانم«کارلا هیردیا»استاد بزرگ اکوادوری شطرنج و قهرمان سابق این رشته در قاره آمریکا، می توانست اعلام کند که "داشتن حجاب اجباری برای شرکت کنندگان زیر پا گذاشتن روح ورزش است." رعایت پوشش اسلامی برای بازیکنان زن که به ایران سفر می کنند، با توجیه چاشنی احترام به"فرهنگ و سنت"، از یک سو گردن نهادن و تسلیم شدن در برابر زورگویی و قوانین ضد زن جمهوری اسلامی و از سویی دیگر"زیرپاگذاشتن روح ورزش است"که خانم«کارلا هیردیا»از آن دفاع می کند.

برای دولتمرادن در قدرت، به ویژه دولت هایی که رابطه اقتصادی و سیاسی با رژیم اسلامی دارند و از
این مناسبات بهره مند هستند، بحثی تحت عنوان احترام به"سنت و فرهنگ یک کشور" یا "نسبیت فرهنگی"قابل درک است، اما برای یک ورزشکار متعهد به اخلاق انسانی ورزش نه به جنبه مادی و پولی آن، چه ملاحظهای باید آنان را ناچار به رعایت این"فرهنگ و سنت"ارتجاعی بنماید؟
پوشیدن روسری یا همان«حجاب اسلامی»مورد نظر خانم«پولگار»در ایران زیر سلطه رژیم اسلامی پدیده ای است ارتجاعی و اجباری که ٣٧ سال است به قانون تبدیل شده است. رعایت نکردن آن از جانب این ۶۴ شرکت کننده زن که قرار است در مسابقات جهانی شطرنج زنان به ایران سفر کنند جرم محسوب خواهد شد و اجازه حضور در این مسابقات به آنان داده نخواهد شد اگر آنرا رعایت نکنند؟
متأسفانه خانم«پولگار»آگاهانه فراموش می کنند که زنان ورزشکار ایرانی به دلیل ناچار شدن به رعایت قوانین سرکوبگرانه و ضد زن جمهوری اسلامی در مسابقات گوناگون جهانی، آسیایی و منطقه ای، هیچگاه برای"سنت و فرهنگ"کشور های میزبان احترام قائل نبوده و با روسری(حجاب)مورد نظر ایشان در میادین ورزشی ظاهر و مسابقه دادهاند اما آنان هیچگاه مورد اعتراض نهادهای رسمی و غیر رسمی در کشور های میزبان به دلیل رعایت«پوشش اسلامی»قرار نگرفتهاند. اما قطعآ ورزشکارن زن بی حجاب شطرنج باز اجازه حضور در مسابقات تهران را بدون رعایت قوانین ارتجاعی _ اسلامی نخواهند داشت؟ جواب این تناقض را مدافعین احترام به"سنت و فرهنگ اسلامی"باید توضیح دهند؟
علاوه برافشای عوامفریبی خانم«پولگار»رئیس آمریکایی کمیسیون شطرنج زنان فدراسیون جهانی و ساده اندیشی خانم«هامپی»یکی از شطرنج بازان شرکت کننده از کشور هندوستان که گویا به "مهمانی و دیدن آثار باستانی به ایران سفر می کنند» وجود قوانین ارتجاعی حاکم بر ایران، آنان و دیگر ورزشکاران زن ناچاراند که حجاب اسلامی را رعایت کنند. اما این اظهارات در رابطه با اعزام و شرکت زنان شطرنج باز از سایر کشورها فریبکارانه است، زیرا با قبول شرط و شروط ارتجاعی، ضدزن و ضد انسانی رژیم اسلامی، تسلیم آن می شوند .

ضروری است که زنان و مردان آزادیخواه و تشکل های مستقل زنان در کمپینی اعتراضی و سازمان یافته، صدای نارضایتی خود را به هر وسیله ممکن، علیه تصمیم آگاهانه، نادرست و سودجویانه فدراسیون جهانی شطرنج زنان، که به رعایت پوشش حجاب اجباری در جریان این مسابقات در ایران تن داده اند، به گوش جهانیان برسانند. همچنین لازم و ضروری است، زنان شطرنج باز شرکت کننده که قرار است به ایران سفر کنند، اخلاق انسانی ورزشکاران متعهد را پاس داشته و تسلیم شرط و شروط و قوانین ارتجاعی و ضد زن جمهوری اسلامی نشوند، زنان ورزشکار جهانی نه تنها امکان آن را دارند، بلکه می توانندبا قبول نکردن پوشش اسلامی، با رعایت نکردن حجاب اسلامی و با تسلیم نشدن به قوانین ضد زن در ایران زیر سلطه رژیم اسلامی، در صف جنبش برابری طلبانه زنان و مردان آزادیخواه ایران که برای برابری جنسیتی در همه عرصه ها از جمله در عرصه ورزش مبارزه می کنند، همگام و همراه شوند. شطرنج بازان منتخب زن که قرار است به ایران سفر کنند می توانند به جای تمکین و تسلیم به قوانین زن ستیز رژیم مذهبی حاکم بر ایران، تحت عنوان رعایت و احترام به"فرهنگ و سنت "کشور میزبان، با خودداری از این سفر به دلیل رعایت اجباری پوشش اسلامی، به افشاکننده سیاست های ضد زن رژیم اسلامی حاکم بر ایران و قوانین ارتجاعی آن در سطح جهان تبدیل شوند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست