یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

حمله بی سابقه وزیر خارجه ی آمریکا به دولت اسرائیل


• جان کری در سخنانی بی سابقه سیاست شهرک سازی دولت اسرائیل را مورد حمله قرار داد و دونالد ترامپ به دولت اسرائیل پیغام داد: قوی باش تا من بیایم! ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ٨ دی ۱٣۹۵ -  ۲٨ دسامبر ۲۰۱۶


جان کری، وزیر خارجه ی آمریکا که کمتر از یک ماه دیگر از مقام خود کنار خواهد رفت، در سخنان بیسابقه‌ای با اشاره به مسئله ی اسرائیل و فلسطین گفت که تنها راه حل ممکن، هم‌زیستی دو کشور مستقل در کنار یکدیگر خواهد بود. وی با این حال با اشاره به سیاست کنونی دولت اسرائیل نسبت به این همزیستی ابراز بدبینی کرد و گفت این راه حل در خطر قرار دارد.

به گزارش «ار اف ای»، روز چهارشنبه ٢٨ دسامبر، جان کری در یک سخنرانی مفصل دیدگاه دولت باراک اوباما را درباره ی اسرائیل و فلسطین تشریح کرد. به گفته ی او اگر وضعیت کنونی ادامه یابد، مسئله ی "اشغال" نیز همیشگی خواهد شد. کری با انتقاد از اسرائیل گفت که این کشور برنامه‌ای حساب شده برای اشغال سرزمین‌های کرانه باختری رود اردن دارد.
جان کری در سخنان خود تاکید کرد که «هر کس بصورت جدی به صلح بیندیشد، نمی تواند این واقعیت را نادیده بگیرد که شهرک‌ سازی تهدیدی علیه ی صلح بحساب می آید».‌
وزیر امور خارجه ی آمریکا همچنین گفت «امروز شمار یهودیان و فلسطینیانی که در فاصله ی رود اردن و دریای مدیترانه زندگی می کنند برابر است. آنان دو انتخاب بیشتر پیش رو ندارند: یا می توانند با هم در یک کشور واحد زندگی کنند و یا از یکدیگر جدا شده و دو کشور مستقل تشکیل دهند». وی امّا تاکید کرد «که یک واقعیّت اساسی را نمی توان فراموش کرد و آن اینست که اگر انتخاب وجود یک کشور واحد باشد، اسرائیل یا کشوری یهودی خواهد بود و یا دموکراتیک. [اسرائیل] نمیتواند هم کشوری یهودی و هم دموکراتیک باشد و هرگز در صلحی واقعی نیز بسر نخواهد برد».
کری با اشاره به قطعنامه ی اخیر شورای امنیت در محکومیت شهرک سازی اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی گفت که این قطعنامه نیز در جهت راه حل دو کشور مستقل است. اما به گفته ی او موقعیت برخی شهرک‌های اسراییلی باعث می‌شود که ایجاد کشور فلسطین غیرممکن گردد. وی گفت «آنچه تهدیدی علیه اسرائیل محسوب می شود قطعنامه ی شورای امنیت نیست، بلکه ادامه ی سیاست شهرک سازی است».
جان کری تأکید کرد که اسرائیل باید مرزهای سال ١٩۶٧ را بپذیرد. او در عین حال گفت که موجودیت اسرائیل به عنوان "دولت یهود" باید پذیرفته شود و در اینصورت بیت المقدس به عنوان پایتخت هر دو کشور -‌اسرائیل و فلسطین- شناخته خواهد شد.
این گزارش می افزاید: سخنان جان کری بدون تردید از زبان یک وزیر امور خارجه ی آمریکا بیسابقه است. آمریکا هفته ی گذشته برای نخستین بار از حق وتوی خود برای جلوگیری از تصویب قطعنامه ای توسط شورای امنیت که در آن سیاست شهرک سازی محکوم شده است، استفاده نکرد و این چنین تصویب آنرا ممکن ساخت. این قطعنامه از اسرائیل می‌خواهد شهرک سازی در کرانه ی باختری رود اردن و بیت المقدس شرقی را فوراً متوقف سازد.


دونالد ترامپ خطاب به اسرائیل: قوی باش تا بیایم
دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا، در توییتر خود خطاب به اسرائیل نوشته که "قوی" باشد تا دوره او آغاز شود.

به گزارش بی بی سی ترامپ نوشته که نمی‌تواند اجازه دهد که اسرائیل با "تحقیر کامل و بی‌احترامی" تهدید شود، چون اسرائیل زمانی "دوست بزرگ" آمریکا بوده ولی اکنون دیگر نیست.
به نوشته او "آغازگر پایان [این دوستی] توافق هسته‌ای با ایران بود و اکنون سازمان ملل. بیستم ژانویه به‌سرعت فرا می‎رسد".
اشاره او به قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد است که در آن شهرک‌سازی‌های اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی محکوم و خواهان توقف شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری شده است.
آمریکا که معمولا در حمایت از اسرائیل چنین قطعنامه‌هایی را وتو می‌کرد، به این قطعنامه رای ممتنع داد و ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت به آن رای مثبت دادند.
دونالدو ترامپ که کمتر از یک ماه دیگر ریاست جمهوری را از باراک اوباما تحویل می‌گیرد به شدت به سیاست‌های رئیس جمهور فعلی آمریکا تاخته است.
او در توییتر خود نوشته: "تمام تلاشم را می‌کنم که بسیاری از دستورات و بن‌بست‌های فتنه‌انگیز پرزیدنت (اوباما) را نادیده بگیرم. فکر می کردم دوره انتقالی آرامی باشد- اینطور نیست."
آمریکا و اسرائیل در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما پرتنش‌ترین دوره تاریخ روابط بین دو کشور را شاهد بودند که اوج آن شاید احضار سفیر آمریکا در اسرائیل باشد.
اما دونالد ترامپ وعده داده که دوباره روابط را به بهترین روزهای خود برگرداند.
او گفته که در یکی از نخستین اقدامات خود سفارت آمریکا در اسرائیل را از تل آویو به بیت المقدس منتقل می‌کند.
اسرائیل پایتخت تاریخی خود را بیت‌المقدس می‎داند، اما سازمان ملل متحد به علت اینکه بخش شرقی آن جزو سرزمین‌های اشغالی است، پایتخت بودن آن را به رسمیت نمی‌شناسد.

در تازه‎‌ترین رویداد امروز (چهارشنبه، ۲٨ دسامبر) یکی از کمیته‌های شهرداری بیت‌المقدس رای‌گیری درباره ساخت ۵۰۰ خانه جدید برای شهرک‌نشین‌های اسرائیلی در شرق این شهر را به تعویق انداخت.
یکی از اعضای این کمیته به بی‌بی‌سی گفت رای‌گیری به درخواست بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به تعویق افتاده است. این عضو کمیته دلیل این درخواست را پیش‌گیری از رویارویی بیشتر با آمریکا در آستانه سخنرانی جان کری، وزیر امور خارجه این کشور درباره روند صلح خاور میانه عنوان کرد.
قرار است امروز جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در یک سخنرانی موضع آمریکا درباره آینده مذاکرات متوقف شده صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها را اعلام کند. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست