یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

فوتبال، اپیزودی انسانی و «کریسمس مبارک»اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ٨ دی ۱٣۹۵ -  ۲٨ دسامبر ۲۰۱۶اخبار روز- بخش ورزشی: The new goalWA از جمله سایتهائی است که مروری بر جشن های کریسمس در یک قرن گذشته داشته است و در این بین به مهمترین واقعه ای پرداخته که در جریان جنگ جهانی اول بوقوع پیوست. در جریان جنگ جهانی اول دو ارتش انگلیس و آلمان برای چند ساعتی اسلحه های خود را کنار گذاشتند و کریسمس سال ۱۹۱۴ را با برگزاری مسابقه فوتبال جشن گرفتند. کریسمس مقدمه ای شد تا از سنگرهای آلمانی ها سرود کریسمس شنیده شود و در پاسخ به آن‌ها، انگلیسی ها نیز شروع به خواندن این سرود کردند. بر اساس نوشته‌ای که از یک افسر اسکاتلندی بدست آمده در نهایت شگفتی سربازان دو کشور صبح روز بعد بدون اسلحه به طرف سنگرهای یکدیگر رفتند. سربازان آلمانی با پاکت سیگار و هدایایی در دست به سمت انگلیسی ها رفتند. در این واقعه که در سال ۱۹۱۴ روی داد، سربازان دو کشور اعلام آتش بس کردند و موقعیت های نظامی خود را رها کرده، در زمینی که به آن «زمین هیچ کس» لقب دادند به بازی فوتبال مشغول شدند. این واقعه بیشتر به یکی از افسانه های زمان جنگ شباهت داشت.
در این روایت و خاطره تاریخی ذکر شده که در روز سال نو بیشتر نیروهای ارتش انگلیس اعلام کردند ساکسون‌ها برابر آلمان ها بازی کردند و سه بر دو پیروز شدند. خیلی از نظامی های حاضر در آن واقعه در نامه‌های خود با شور و هیجان از این روز خاص یاد کرده اند. در یکی از آن نامه ها عنوان شده بود که به تیم برنده جایزه اهدا شد و آلمانی ها توانستند صاحب یک خرگوش شوند. با این که آن مسابقه هیچ تاثیر عملی بر سیر تحول بازی فوتبال نگذاشت و کمکی هم به پایان گرفتن جنگ نکرد ولی وقایع مربوط به آتش‌بس کریسمس به خاطر بار انسانی و بارقه برون‌رفت از دل یکی از غیرانسانی‌ترین برخوردها در خاطره‌ها ماند. بسیاری آتش‌بس کریسمس را چنین توصیف ‌کردند: «اپیزودی انسانی در میان تمام قساوت‌هایی که حافظه جنگ را لکه‌دار کرده‌اند».

این واقعه تاریخی دستآویزی شد تا در سال ۲۰۰۵ هم «کریستین کاریون» با استناد به مدارک آن، فیلمی بنام «کریسمس مبارک» را تهیه و کارگردانی کند. وی در این فیلم آتش‌بس زیبا در کریسمس ۱۹۱۴، لحظه‌ای نمادین از صلح و انسانیت در میان یکی از خشن‌ترین وقایع تاریخ مدرن، را به نمایش گذاشت.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست