یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مهدی کروبی از دبیرکلی حزب اعتماد ملی استعفا کرد


• همزمان با علنی شدن اختلافات در حزب اعتماد ملی که به استعفای منتجب نیا قائم مقام این حزب انجامید، روز دوشنبه اعلام شد مهدی کروبی نیز از دبیر کلی حزب استفعا کرده است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۶ دی ۱٣۹۵ -  ۲۶ دسامبر ۲۰۱۶


همزمان با علنی شدن اختلافات در حزب اعتماد ملی که به استعفای منتجب نیا قائم مقام این حزب انجامید، روز دوشنبه اعلام شد مهدی کروبی نیز از دبیر کلی حزب استفعا کرده است.
در نامه ی کروبی که در پایگاه اطلاع‌رسانی اعتماد ملی منتشر شده آمده است:

اعضای محترم شورای مرکزی حزب اعتماد ملی
سلام علیکم
پیرو جلسه آن شورا با خانم کروبی در روز چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ و همچنین انصراف دوست و همراه خوبمان حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر منتجب‌نیا از سمت قائم‌مقامی حزب، لازم است چهار نکته را به عزیزان یادآور شوم.
۱. همان طور که می‌دانید شرایط حصر امکان پیگیری امور از جمله مسایل این حزب را از اینجانب گرفته و اطلاعات و اخبارم در این زمینه محدود است. از این رو بدون ورود ماهوی به موارد اختلافی، از تمامی دوستان مصرانه می‌خواهم از هرگونه تشتت و اختلاف که موجب حذف یا درگیری عزیزان حزب می‌گردد به شدت اجتناب کنید. یقین دارم که با تحمل، گفت‌و‌گو و سعه صدر می‌توانید به تفاهم برسید. عزیزانم؛ ضمن پرهیز از اختلاف و تشتت سعی کنید نیروهای حزب را در سراسر کشور فعال کنید و از ظرفیت به وجود آمده در جهت جذب نیرو و توسعه حزب بهره گیرید.
۲. شورای مرکزی مطابق موارد پیش‌بینی‌شده در اساسنامه، تشکیل جلسه دهد و با توجه به حصر غیرقانونی اینجانب که از سال ۸۹ آغاز شده و پایان آن نامعلوم است و زمانی برایش تعیین نشده، اینجانب درخواست استعفا از دبیرکلی حزب دارم و از دوستان تقاضا می‌‌کنم بدون دخالت عواطف و احساسات و به‌خاطر مصالح مهمتر حزب، این درخواست را قبول و تصویب کنند و با مدیریت جناب آقای منتجب‌نیا قائم‌مقام محترم، دبیرکل جدید را انتخاب کنید و مطمئن باشید، با تغییر شرایط و رفع حصر، به‌عنوان عضو موسس، از هیچگونه تلاش و کوشش دریغ نمی‌کنم و تا پایان حیات، در دفاع از فرهنگ انقلاب و حزب و تضارب آراء، کوتاهی و غفلت نمی‌کنم.
۳. این حزب اصلاح‌طلب ضمن حفظ استقلال حزبی‌اش لازم است با دیگر گروه‌ها و شخصیت‌های اصلاح‌طلب تعامل و همکاری داشته باشد. از پیروزی‌ها و شکست‌ها باید درس گرفت. از تجربه شیرین خرداد ۷۶، ۷۹ و همچنین ۸۰ (که برخی در حاکمیت با آوردن چندین کاندیدا، خواستند در رای اصلاح‌طلبان خلل ایجاد کنند)، استفاده کنید. کما اینکه در سال ۸۰ آن تلاش‌ها برای تشتت و شکستن آرا، به خوبی مدیریت و پیشگیری شد. چگونی تحقق آن پیروزی‌ها را فراموش نکنید.
متاسفانه، اشتباهات مکرر جمعی در انتخابات مجلس هفتم و ریاست‌جمهوری ۸۴ که با تایید صلاحیت ۲ تن از اصلاح‌طلبان با حکم حکومتی، که بعدها برای نمایندگی مجلس ردصلاحیت شدند، با شکست اطلاح‌طلبان، کشور با خسارتی بزرگ رو‌به‌رو شد و باعث بر باد رفتن ثروت و آبروی کشور شد که آثار زیان‌بار آن، تا چند دهه دیگر قابل جبران نخواهد بود.
به نظر می‌رسد دوستان از اشتباهات گذشته‌شان درس گرفته باشند. با این حال لازم است ضمن تعامل و همکاری، مراقب باشید که در فضاهای تصنعی گروه‌ها گرفتار نشوید که مومن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود.
۴. توصیه می‌کنم گروه‌ها و شخصیت‌های اصلاح‌طلب از خودمحوری و برتری‌جویی نسبت به دیگران پرهیز و اجتناب کنند که بعدها مجبور به ذلت و زبونی نشوند و مجبور نباشند، خلاف عقیده‌شان سخنانی بگویند و مواضعی بگیرند که مورد بی‌اعتنایی ارباب قدرت قرار بگیرد.
مهدی کروبی
ششم دی‌ماه ۱۳۹۵

حسین کروبی:
برای حفظ انسجام در حزب اعتماد ملی و اصلاحات تصمیم به استعفا گرفتند
در همین‌باره محمدحسین کروبی در گفت‌‌وگو با ایلنا، با اعلام این مطلب گفت: در دیداری که امروز با پدرم داشتم، ایشان با توجه به مسائلی که در این چند روزه پیش آمده و به دلیل محدودیت‌هایی که داشتند، برای حفظ انسجام در حزب اعتماد ملی و جریان اصلاحات تصمیم به استعفا از دبیرکلی حزب اعتماد ملی گرفتند.
وی ادامه داد: برداشت پدرم این بود که با توجه به اینکه مشخص نیست حصر چه زمانی پایان خواهد یافت و نبود ایشان موجب بروز اختلاف سلیقه در حزب شده است، بهترین کار برای حفظ انسجام و اتحاد در حزب اعتماد ملی، استعفا از این سمت است تا دبیرکلی که بتواند انسجام را حفظ کند، انتخاب شود.

سخنگوی حزب اعتماد ملی:
استعفای آقای کروبی اعضای حزب را غافلگیر و موجب ناخرسندی تمام اعضا حزب شد
همچنین سخنگوی حزب اعتماد ملی گفت: طبق مصوبه جلسه آذرماه، شورای مرکزی در تاریخ ۱۰ دی ماه تشکیل جلسه داده و در آن استعفای دبیرکل حزب را بررسی خواهد کرد.
اسماعیل گرامی‌مقدم در گفت‌وگو با ایلنا در مورد استعفای حجت‌الاسلام مهدی کروبی از دبیرکلی حزب اعتماد ملی گفت: استعفای آقای کروبی اعضای حزب را غافلگیر و موجب ناخرسندی تمام اعضا، کمیته‌ها و شاخه‌های مختلف حزب شد. همانطور که ایشان در بیانیه خود گفته‌اند به دلیل محدودیت‌هایی که دارند، امکان گرفتن اطلاعات و اخبار احزاب را نداشتند. از این رو امکان تصمیم‌گیری درست برای ایشان برای حل اختلافات درونی حزب وجود نداشت.
سخنگوی حزب اعتماد ملی ادامه داد: آقای کروبی از جمله افرادی هستند که اطلاعات و اخبار را از چند کانال گرفته و پس از بررسی آن‌ها اقدام به تصمیم‌گیری می‌کردند اما اکنون که در حصر هستند کانال‌های ارتباطی وجود ندارد از این رو ایشان تشخیص دادند که برای انسجام بخشی به حزب از سمت خود استعفا کرده تا اعضای شورای مرکزی در جلسه آینده دبیرکل را با رای مخفی انتخاب کنند و براساس مدیریت جدید فعالیت خود را ادامه دهند.
گرامی مقدم به جلسه پیشین شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در آذرماه اشاره کرد و گفت: براساس مصوبه جلسه ۲۴ آذر ماه، جلسه‌آینده شورای مرکزی حزب قرار است در روز جمعه دهم دی ماه در ساعت ۴ بعد از ظهر با حضور اعضای شورای مرکزی برگزار شود که در آن جلسه بحث استعفای آقای کروبی و تصمیم گیری درباره دبیرکل جدید صورت خواهد پذیرفت.
وی ادامه داد: با توجه به انصراف و استعفای آقای منتجب‌نیا از حزب اعتماد ملی، کمیته تعامل اعضای شورای مرکزی را برای حضور در جلسه روز جمعه دعوت خواهد کرد و همانطور که در نامه آقای کروبی بیان شده ما از آقای منتجب‌نیا برای حضور و مدیریت این جلسه دعوت خواهیم کرد تا پس از بررسی‌های لازم انتخاب دبیرکل جدید انجام شود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست