یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مفهوم چین واحد از کجا آمده است؟
لورنس دوفرانو؛ لیبراسیون - برگردان: سیامک حیدری


• درسال ۱۹۷۹ آمریکا تصمیم به از سرگیری روابط دیپلماتیک با پکن گرفت و با تایپه قطع رابطه کرد. واشنگتن متعهد شد که تنها روابط فرهنگی و اقتصادی غیر رسمی با تایوان داشته باشد و از استقلال این جزیره حمایت ننماید. قراردادی که پس از چهل سال دارد از سوی دونالد ترامپ شکسته می شود ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲۲ آذر ۱٣۹۵ -  ۱۲ دسامبر ۲۰۱۶


هفتهی گذشته قبول تماس تلفنی دونالد ترامپ با همتای تایوانی خویش، تانگ این ون، و قرار دادن آن روی تویتر اعتراض پکن را به دنبال داشت.
پکن بلافاصله با مطرح نمودن این ادعا که "تایوان بخشی غیر قابل انکار از خاک چین است" به گفتههای ترامپ واکنش نشان داد. آخر هفته گذشته هم رئیس جمهور آینده آمریکا طی یک مصاحبه تلویزیونی تهدید کرد که ایده "چین واحد" را مورد بازبینی قرار خواهد داد.
در این میان 'گلوبال تایمز'، روزنامه ارگان رسمی حزب کمونیست چین خاطر نشان ساخت که اگر دونالد ترامپ به تحریکاتش علیه چین ادامه بدهد، پکن می تواند علیه تایوان "دست به اقدام نظامی" بزند.

چرا تایوان را به نام "جمهوری چین" خطاب می کنند؟

همانطور که ماه ژانویه ستفان کورکوف، متخصص امور چین به لیبراسیون گفته است، طی سدهها تایوان و چین تاریخ مشترکی نداشتهاند. این جزیره بزرگ توسط تنگه تایوان به عرض ۱٦٠ کیلومتر از سرزمین چین جدا شده است. در سال ۱۸٦٤ در امپراطوری ژاپن ادغام گشت و در سال ۱۸۹٥ توسط مانچو به ژاپن واگذار شد.
ستفان کورکوف در ادامه به لیبراسیون می گوید: "تنها در دسامبر ۱۹٤۹ و ژانویه ۱۹٥٠ است که ما شاهد تشکیل گفتمان کنونی (چین واحد) هستیم." در پایان جنگ داخلی که حزب کمونیست چین در مقابل حزب ناسیونالیست 'کومینگ تاس' قرار گرفت و به پیروزی رسید، مائو در سال ۱۹٥٠ و در پکن جمهوری خلق چین را اعلام نمود. ملی گرایان 'چانگ کای چک' به جزیره تایوان عقب نشینی کردند و 'جمهوری چین' را در تایپه اعلام کردند. از آن زمان تاکنون همواره دو دولت قانونی ولی رقیب به نام چین وجود داشته است. در در نزاع میان دو رقیب و در سال ۱۹۷۱ سازمان ملل به نفع چین رای داد و تایوان را اخراج کرد. با این وجود و با گذشت زمان تایوان به کشوری ۲۳ میلیون نفری تبدیل شده در حالی که چین کماکان این جزیره را بخشی از حاکمیت خویش به حساب می آورد.
نوامبر ۲٠۱٥ سران دو چین متخاصم در زمین بی طرف سنگاپور با هم دیدار به عمل آوردند. این اولین دیدار دیپلمتیک از سال ۱۹٤۹بود. این استراتژی نزدیکی سیاسی در سال ۲٠۱٦ و با انتخاب سای اینگ ون، رئیس جمهور فعلی، متوقف شد.
در واقع این جزیره کوچک به لحاظ اقتصادی بسیار به همسایه بسیار بزرگ خود وابسته است که یک میلیارد و سیصد میلیون نفر جمعیت دارد.

منشاء 'چین واحد' از کجا می آید؟

در سال ۱۹۷۹ دبیر کل وقت حزب کونیست چین، دنگ شیائوپینگ، 'سیاست اتحاد صلح آمیز' را بدون تعهد به رها کردن سیاست مداخله نظامی اعلام کرد. وی مفهوم 'یک دولت، دو سیستم' را ابداع نمود. برای حزب کمونیست این یعنی تایوان می توانست سیستم سرمایهداری خود را حفظ کند و در مقابل پکن نیرو و پرسنل نظامی خود را در جزیره مستقر ننماید به شرطی که تایپه سیاست "چین واحد" را به رسمیت بشناسد و جامعه جهانی هم در روابط دو طرف دخالت ننموده و آن را به مثابه امر داخلی چین به حساب بیاورند.
در سال ۱۹۹۲ دو طرف بر سر این اصل به یک "اجماع" رسیدند، یک توافق نانوشته مبهم که هر کدام برداشتی متفاوت از آن ارائه می دادند.
در حالی که ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹٥٤ پیمان دفاعی دو جانبه را با تایوان امضاء کرده بود ولی درسال ۱۹۷۹ تصمیم به از سرگیری روابط دیپلماتیک با پکن گرفت و با تایپه قطع رابطه کرد. واشنگتن متعهد شد که تنها روابط فرهنگی و اقتصادی غیر رسمی با تایوان داشته باشد و از استقلال این جزیره حمایت ننماید. قراردادی که پس از چهل سال دارد از سوی دونالد ترامپ شکسته می شود. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست