یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

وزیر امورخارجه ونزوئلا در هفتادویکمین نشست سازمان ملل در نیویورک:
آمریکا بزرگترین صادر کننده خشونت در جهان است
راشا تودی ( روسیه امروز )


ایرج واحدی پور


• دلسی رودریگز« Delcy Rodriguez » وزیر خارجه ونزوئلا در حالیکه در هفتادویکمین نشست سازمان ملل در نیویورک از مکانیسم قدرت جهانی بریکس (برزیل ، روسیه ، هند و چین) در ایجاد تعادل و موازنه در جهان دفاع می کرد اظهار داشت که :« سرمایه داری تولید کننده عمده خشونت و سیه روزی» است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۵ مهر ۱٣۹۵ -  ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۶


ملت های امریکای لاتین ، ایالات متحده را با عنوان « نئوکلونیالیزم ( استعمارنو ) » در مجمع عمومی سازمان ملل معرفی کردند و در همین رابطه ونزوئلا واشنگتن را بزرگترین صادرکننده خشونت در جهان نامید ، بویژه اینکه امریکا ادعا می کند موانع رشد را با این روش و سیستم از سرراه بر می دارد .

در هفتادویکمین نشست سازمان ملل در نیویورک ، اکوادور و نیکاراگوئه نیز در محکوم کردن امریکا به ونزوئلا پیوستند .

اتخاذ این موضع ، بویژه بر استثمار اقتصادی کشورهای جنوب به وسیله کشورهای شمال متمرکز بود . ایالات متحده با سابقه ایجاد ناآرامی و تغییر رژیم در کشورهای امریکای لاتین هدف این موضعگیری بود .

دلسی رودریگز« Delcy Rodriguez » وزیر خارجه ونزوئلا در حالی که در سخنان خود در هفتادویکمین نشست سازمان ملل در نیویورک از مکانیسم قدرت جهانی بریکس ( برزیل ، روسیه ، هند و چین ) در ایجاد تعادل و موازنه در جهان دفاع می کرد اظهار داشت که :« سرمایه داری تولید کننده عمده خشونت و سیه روزی» در جهان است .

خانم رودریگز که کشورش در معرض اغتشاش است توجه نمایندگان را به مخارج جنگ جلب کرد.

بنا به گزارش کانال تلویزیونی « تله سور » ( تلویزیون امریکای جنوبی ) وزیر امور خارجه ونزوئلا گفت که « ایالات متحده بزرگترین صادرکننده خشونت در جهان است ، این کشور هشتصد پایگاه نظامی در جهان دارد . سرمایه داری بزرگترین مانع رشد خلقهاست و برای صلح مرگ آور است » .

خانم رودریگز برعلیه دخالت امریکا در سیاستهای ونزوئلا و بخصوص حمایت آن از حرکت اپوزیسیون برای برکناری رئیس جمهور نیکولاس مادورو« Nicolas Maduro » موضع گرفت .

وزیر خارجه ونزوئلا « عملیات کندور Condor » در سالهای هزارو نهصد هفتاد را یادآوری کرد که دیکتاتورهای دست راستی با حمایت امریکا دست به کشتارهای جمعی در کشورهای خود زدند که تا از نفوذ کمونیزم و اتحاد شوروی در میان مردم جلوگیری کنند.

در حالی که امریکا هیچگاه نقش خود را در این عملیات تائید نکرد ، سازمان سیا پذیرفت که درجریان قرارداشته و انتشارات و شهود فراوانی از نقش کلیدی سازمانی، مالی و فنی واشنگتن گزارش کرده اند .

خانم رودریگز کودتای جاری در بزریل را به یک « عملیات کندور جدید » تشبیه کرد و سپس به حمایت امریکا از اسرائیل اشاره کرد و افزود « اگرحقوق فلسطینها پذیرفته نشود صلحی در خاورمیانه وجود نخواهد داشت » .

دوروز قبل این کشور، امریکا را به جاسوسی در مورد گردهمائی کشورهای غیر متعهد متهم کرد . نیروی هوائی ونزوئلا اعلان کرد که دو هواپیمای امریکائی در نزدیکی جزیره مارگریتا در پرواز بودند و در محل دور میزدند و به نقل از ولادیمیرپادرینو لوپزVladimir Padrino Lopez وزیر دفاع ، طبیعتأ « اطلاعات جمع آوری می کردند و عملیات جاسوسی در مورد گردهمائی انجام می دادند » . او اضافه کرد که تنها در سال دوهزار و شانزده ، سی و دو مورد تجاوز به فضای هوائی ونزوئلا بوسیله امریکا صورت گرفته است .

موسیس هالسلوونس Moises Halleslevens معاون رئیس جمهور نیکاراگوئه نیز در مجمع عمومی سخنرانی کرد و تاکید کرد که کشورهای پیشرفته نسبت به کشورهائی که از نظر اقتصادی شرایط خوبی ندارند مسئولیتهائی دارند .

او گفت : جامعه بین المللی باید در برابر میلیونها انسان نیازمند، احساس مسئولیت کند، چیزی که هنوز یک رویاست. کشورهای پیشرفته باید یکبار و برای همیشه تعهد خودرا در کمک به رشد و توسعه اجرا کنند. او اضافه کرد بدون ریشه کن کردن استعمارنو، از استقلال حتی صحبت کردن نیز بی معنی است .

وزیر خارجه اکوادور گیام لانگ Guillaume Long نیز همین نظرات را ابراز داشت و بویژه با هالسلوونس در مورد رشد و توسعه هم آوا شد و اضافه کرد که : این موضوعی سیاسی است.

او اصرار داشت که یک سازمان بین المللی برای کنترل شرکتهای چندملیتی بوجود آید و امتیازات مالیاتی را حذف کند . لانگ اضافه کرد ما ایمان داریم که تضمین حقوق بشر با کاهش فقر و نابرابری دست در دست هم حرکت می کنند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست