یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بازخوانی پرونده ای از جنس فروش کودک
معاوضه نوزاد با پنج کیلو پنیر


• اگر چه آدمیزاد است اما درهم می فروشند و دستت می دهند. اگر به آنها بگویی که از کجا مطمئن شوم که نوزاد معتاد نیست به تو می گویند با شرط ببر اگر موردی بود با ۵ کیلو پنیر معاوضه کن! ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۱۶ مرداد ۱٣۹۵ -  ۶ اوت ۲۰۱۶تأمین ۲۴/شواهد و قرائن گویای آن است که با اوج گرفتن معاملات خرید وفروش نوزاد انسان در کشور با برداشته شدن تحریم ها، شاهد واقعیت های غیرقابل باوری همچون ارزان شدن کالای زنده نوزاد انسان هستیم .

به گزارش ایرنا، در حال حاضر نوزاد انسان بی هیچ دغدغه ای درلایه هایی از شهرهمچون هر کالای دیگری به قیمتی بسیارناچیز حتی کمتر ازچند صد هزار تومان خرید وفروش می شوند و البته که هیچ نهادی هم پاسخگوی این واقعیت تلخ نیست !

فروش نوزادان یکی دیگر از واقعیت های تلخ شهرمان است که در کنار دیگر آسیب ها و بزه های اجتماعی هرروزه کنار گوشمان اتفاق می افتد.

نتیجه بررسی ها همچنین گویای آن است که از سرنوشت نامعلوم کودکان فروخته شده اطلاع درستی دردست نیست. حتی فروشندگان انسان هم از سرنوشت کالای زنده فروخته شده خود اطلاعی در دست ندارند یعنی آدمیزاد را می فروشند و خلاص.. !.

این کودکان غالبا یا تک والدی هستند و یا اصلا والدی برای آنها وجود ندارد و عموما هم فاقد شناسنامه وهویت مشخصی می باشند.

هیچ آمار رسمی ودقیقی هم از میزان کودکان و نوزادان خرید وفروش شده در شهرها وجود ندارد.
گویی این روزها داستان تلخ کودکان سرراهی شیرخوارگاه ها به داستانی کهنه بدل شده است و این داستان با مدرنیته شدن تکنولوژی جای خود را به کودکان فروشی سپرده است.

و حال آنکه تنها می گوییم فروش انسان زنده درجامعه درد است، فاجعه است، بحران قرن است اما کجاست راهکارش...؟

پاتوق دلالان نوزاد در خیابان های پایین شهر

محقق علوم رفتاری که به عنوان شاهدی عینی خود ناظر فروش نوزادی در خیابانی بوده است به خبرنگارایرنا می گوید: در برخی از کوچه های مرکزی و پایین شهر دلالان براحتی در خیایان فروش نوزاد را در گوش عابران زمزمه می کنند این موضوع آنقدرعادی اتفاق می افتد که هیچ کس حتی اعتراضی هم نمی کند.

وی می افزاید: فروشندگان انسان در کنار دیگر دلالان خیایانی برای فروش جنس خود تبلیغ و بازاریابی می کنند و در صورت توافق نوزاد را به نرخی ارزان می فروشند.

این فرد می گوید: چانه زنی بر سرانتخاب چهره نوزاد ممنوع است و به قول معروف جنس را اگر چه آدمیزاد است اما درهم می فروشند و دستت می دهند البته که جنس دختر و پسر بودنش را تو تعیین می کنی که البته نوزاد پسر گرانتر است.

اگر به آنها بگویی که از کجا مطمئن شوم که نوزاد معتاد نیست به تو می گویند با شرط ببر اگر موردی بود با ۵ کیلو پنیر معاوضه کن !!

خرید نوزاد انسان بهتر از توله سگ..

این محقق به خبرنگار ایرنا می گوید: وقتی از خریداری سوال کردم که هدفش از خرید این نوزاد چیست؟ پاسخ داد: هدف خاصی را دنبال نمی کنم اما خرید نوزاد انسان را بهتراز خرید یک سگ می دانم . ترجیح می دهم پولم را بابت بچه آدمیزاد بدهم.

در پی رخداد این فجایع تلخ انسانی، این سوالات مطرح می شود:چرا هیچ نهادی پاسخگوی چرایی این درد اجتماعی نیست؟ چرا نوزادان انسان در خیابان های شهر براحتی خرید و فروش می شوند اما نظارت جدی براین موضوع صورت نمی گیرد؟ نوزادان چگونه و زیرنظر چه افراد، باند و یا گروه مافیایی به فروش می رسند؟ هویت آنها چه می شود؟

نکته قابل تامل آنکه ابزارقانونی بازدارنده ای درحمایت از کودکان درکشور هم وجود دارد اما به نظر می رسد با وجود خلاءهای اجرایی بدرستی به اجرا درنمی آید.

قانون چه می گوید..

قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب ۲۵ آذر۱٣٨۱ است که در مجلس شورای اسلامی در ۹ماده به تصویب رسیده است.

در ماده ٣ این قانون تاکید شده است که هرگونه خرید وفروش، بهره کشی و بکارگیری کودکان به منظورارتکاب اعمال خلاف از قبیل قاچاق ممنوع و مرتکب حسب مورد علاوه برجبران خسارات وارده به شش ماه تا یک سال زندان و یا به جزای نقدی از۱۰ تا۲۰ میلیون ریال محکوم خواهد شد.

و اما در پاسخ چرایی های عمل فجیعانه فروش نوزاد انسان با جامعه شناسان و روانشناسان بالینی به گفت وگو نشستیم و چنین شنیدیم:

کارشناسان می گویند..

'مصطفی فروتن' محقق علوم رفتاری و روانشناس دراین باره می گوید: وقتی با پدیده فروش نوزادان و کودکان مواجه می شویم در تمام پیش فرضها ردپای فقرمادر مشاهده می شود که البته این تنها دلیل برای انجام این اقدام نیست وعوامل دیگری نیز در موضوع دخیل است.

او علل فروش نوزادان را به بخش عمده تقسیم کرده و می گوید: عمده زنان بخاطر عواملی چون فقرمالی و سنگینی هزینه های زایمان وسقط جنین، نداشتن بیمه، هزینه های سنگین نگهداری کودک پس ازتولد اقدام به این عمل می کنند. و اما دسته دیگر به امید فراهم شدن زندگی بهتر برای فرزندشان او را چوب حراج می زنند و واگذار می کنند.

وی ادامه می دهد: دسته سومی از زنان هستند که از خانواده های پرجمعیت و فقیر بشمار می آیند و مرتب درحال زاد وولد هستند والبته که این افراد شرایط نگهداری نوزادشان را ندارند؛ این مادران کودکشان را به زوج هایی که مشکل نازایی دارند به قیمتی مناسب نیز می فروشند.

این محقق ادامه می دهد: گاه شاهد فروش نوزاد از سوی خانواده هایی قشر متوسط و متوسط رو به پایین نیز هستیم که به دلیل فقرفرهنگی و نه مالی؛ اقدام به این عمل می کنند. این خانواده ها با بهانه گریزاز سقط جنین و وجود مشکلاتی در خانواده؛ نوزادشان را به خانواده های به اصطلاح نیازمند کودک می فروشند.

این روانشناس بدترین گروههای فروش نوزادان را زنان ومردان معتاد و دختران فراری برشمرده و می گوید: اقامتگاه زنان و مردان معتاد عموما پارک های شهر است و این قبیل زنان نوزاد خود را بصورت غیرقانونی و زیرزمینی در پارکهای شهر بدنیا می آورند و همان جا می فروشند تا هزینه اعتیاد خود را تامین کنند.

فروتن درباره دختران فراری هم می افزاید: این قبیل دختران غالبا بدلیل روابط غیراخلاقی و اینکه مورد تجاوز قرار می گیرند از خانه فراری می شوند وبا روابط نامشروع خود بچه دار می شوند که مجبورند نوزاد خود را رها کنند و یا بفروشند.

این روانشناس بالینی می گوید : عده ای دیگری از زنان بظاهر آبرومند وجود دارد که زیاده خواه هستند یعنی حاضرند برای رسیدن به خواسته های مادی خود و پول بیشتر، بچه ای را بدنیا آورند و بعد بفروشند تا با پول آن به خواسته های مادی خود برسند.

وی می افزاید: و اما دسته آخر زنانی هستند که بدلیل بیماری های فیزیولوژیکی یا روحی و روانی، امکان نگه داری از نوزاد را ندارند و به هر قیمتی نوزاد را بفروش می گذارند.

فروتن به قاچاقچیان کودک هم اشاره می کند و می گوید: این روزها خرید وفروش کودک به شغل پردرآمد بدل شده و مصداق هایی وجود دارد که نشان می دهد قاچاقچیان کودک بطورمیانگین ماهیانه از خرید و فروش نوزاد تا ۵۰ میلیون تومان درآمد کسب می کنند و سود بالایی می برند.

وی توضیح می دهد که قاچاقچیان کودک با شناسایی زنان بارداری که عمدتا زنان ویژه و معتاد هستند کالای خود را تامین و معامله می کنند.این افراد هزینه های بارداری را پرداخت ودرقبال پولی اندک کودک را پس تولد دریافت می کنند.

این روانشناس پیش خرید جنین در شکم مادر را مصداق دیگری از فروش نوزاد و فعالیت قاچاقچیان کودک برشمرده می گوید: معلوم نیست مافیای خرید وفروش نوزادان چگونه وتوسط چه جریانی مدیریت می شوند.

این محقق علوم رفتاری با ابراز تاسف از اینکه نوزادان فروشی آینده نامعلومی پیدا می کنند، می افزاید: این نوزادان بطور قطع بحرانهای بدی را تجربه خواهند کرد و درطول زندگی خود مرتب دچار آسیب های روحی و روانی خواهند شد.

وی درادامه تاکید می کند: علاوه براین خریداران کودکان و نوزادان فروشی احساس مسئولیتی درقبال این کودکان نداشته و ندارند و این مساله ای آینده این کودکان را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد.

فروتن با بیان اینکه خلاءهای قانونی زیادی در زمینه ساماندهی به خرید وفروش کودک در کشور وجود دارد، می گوید: برای رفع این معضل اجتماعی درکشورهر چه بیشتر نیازمند اصلاح قوانین هستیم. همچنین با رهایی از شعارزدگی و کلیشه گویی و با عزمی ملی همه دستگاههای اجرایی و بدون موازی کاری باید اقدام کنیم.
این محقق علوم رفتاری همچنین می افزاید: باید نگران آینده کودکان بی هویت و آواره در کشورمان نیز باشیم.

عوامل فردی روانی مادر علت فروش نوزاد از سوی مادر است

درادامه 'حمید بابایی لاکه یی' روانشناس و مشاور خانواده نیز در ریشه یابی علل فروش نوزادان معتقد است که این عمل صرفا با عوامل درونی و روانی فرد ارتباط مستقیم دارد و ریشه آن از بی اعتقادی نشات می گیرد.

وی می افزاید: اگرمادری ازاعتقاد درونی بالایی برخوردار باشد تحت هیچ شرایطی حاضر نمی شود تا فرزندش را به دیگری ببخشد.

این مشاور خانواده، آموزش و حمایت های دولت را دو راهکار پیشگیری از مقوله فروش نوزاد از سوی مادرعنوان کرده و می افزاید: اگر امروز به جایی رسیده ایم که مادری به هر دلیلی، حاضر به فروش نوزاد خود می شود مهمترین دلیلش در کنار فقر مادی، فقرفرهنگی و فقدان آموزش کافی است که باید دراین راستا گام های بزرگتری برداشته شود و آموزش درهمه سطوح جامعه از سطوح ابتدایی آموزشی تا تحصیلات تکمیلی دنبال شود.

به اعتقاد این کارشناس؛ با فرهنگ سازی و ارتقاء سطح آگاهی مردم می توان تا ٨۰ درصد مشکل فروش یک نوزاد ازسوی مادرش را حل کرد.

بابایی لاکه یی همچنین با اشاره به خلاءهای قانونی موجود در کشور در امور حمایتی از کودکان نیز می گوید: نیازمند بازنگری قانون نیز هستیم و این امر باید مورد توجه جدی مسئولان قرار بگیرد.
بابایی لاکه یی با تاکید بر ورود مردم درساماندهی موضوع فروش کودکان می گوید: اگر بنیادها و کانون های ویژه نگهداری نوزادان بد سرپرست از سوی خود مردم در کنار مراکز دولتی ایجاد شود موضوع فروش نوزادان تا حدودی مدیریت و ساماندهی خواهد شد.

وی همچنین به ایجاد مراکز موقت نگهداری نوزادان مادران معتاد اشاره کرده و ادامه می دهد: اگر مادران معتاد و آسیب دیده بدانند مراکزی وجود دارد که می توانند تحت شرایط درمانی خاص فرزند خود را بدنیا آورند و نوزداشان را بطور موقت و تا فراهم شدن شرایط مناسب مالی به آن مراکز بسپارند شاید دیگر حاضر به فروش نوزادان خود نشوند.

این روانشناس گفت: درامر ساماندهی فروش نوزادان همه (دستگاههای اجرایی و مردم ) باید کمک کنند و اگر این اتفاق بیفتد تا ۵ سال آینده شاهد کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی این معضل اجتماعی در کشور خواهیم بود.

پاسخ های موازی، جواب نمی شود

بدنبال یافتن علت همه چراهایی که درباب خرید وفروش سازمان دهی شده نوزادان درکشور مطرح است وبا وجود اظهارنظرهای کارشناسان وجامعه شناسان؛ سراغ مسئولان دستگاههای اجرایی رفتیم تا علت بروز این پدیده غیرانسانی ونیز راهکار رهایی از آن راجویا شویم واین طور پاسخ شنیدیم:

آمار دقیقی ازفروش نوزادان وجود ندارد

درهمین خصوص 'شهیندخت مولاوردی' معاون رئیس جمهوری درامور زنان و خانواده هم اخیرا در گفت وگویی با یکی از رسانه های خبری از آمار فروش نوزادان در شهر اظهار بی اطلاعی کرده است.

وی دلیل خرید وفروش کودکان را فقراقتصادی، اعتیاد، کارتن خوابی و ازدواج کودکان برشمرده است.

خبرنگار ایرنا در ادامه تحقیقات خود برای دست یافتن به آماری جامع درخصوص خرید و فروش نوزدان در شهر؛ با رئیس مرکز مطالعات بهزیستی کشور تماس گرفت و در جواب پیامکی این طور پاسخ شنید: ' با عرض معذرت تخصص و اطلاعی دراین خصوص ندارم.'

رسیدگی موضوع فروش نوزادان در دستان وزارت بهداشت

'ایرج صیادی' دبیرستاد مرکزی صیانت از حریم امنیت عمومی وحقوق شهروندی وزارت کشور هم می گوید: رسیدگی به موضوع فروش کودکان در شورای اجتماعی این وزارتخانه مطرح و حال رسیدگی است.

وی می افزاید: براساس تفکیک وظایف دستگاهی شورای اجتماعی وزارت کشور؛ موضوع رسیدگی به مساله فروش نوزادان به ستاد آسیب های اجتماعی وزارت بهداشت سپرده شده واین دستگاه موضوع را پیگیری می کند.

مشاورمرکز امور فرهنگی و اجتماعی وزارت کشور می گوید: ازآنجا که موضوع فروش نوزادان با حوزه زایشگاهها و بیمارستانها و حوزه سلامت درارتباط مستقیم است بنابراین رسیدگی به این موضوع به صورت تخصصی به وزارت بهداشت واگذار شده است که باید اقدامات لازم را با شناسایی واحدهای غیرمجاز به انجام برساند.


مرجان پرستار یکی از بیمارستان های تهران در باره روش کار و محل خرید و فروش نوزادان به گزارشگر خبرگزاری تسنیم می گوید: «دلالان و واسطه ها پس از شناسایی نوزادانی که ناخواسته یا نامشروع به دنیا می آیند اقدام به خرید و فروش آنان می کنند.»

او با بیان این که این اتفاق در بیمارستان های دولتی و بزرگ و بیمارستان هایی که زایشگاه دارند، بیشتر رخ می دهد، می گوید: «در این بیمارستان ها به دلیل بالاتر بودن تعداد نوزادان متولد شده در مقایسه با بیمارستان های خصوصی و کوچک، شناسایی افراد سخت تر است که این امر مهمترین دلیل بالاتر بودن آمار خرید و فروش نوزادان متولد شده در مراکز دولتی است.»


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست