یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مرکز اسناد و کتابخانه دیگنیتی (Dignity)
بزرگترین کتابخانه و مرکز اسناد شکنجه در جهان


مسعود کدخدایی


• مهمترین مشخصه ‬ی مرکز اسناد و کتابخانه دیگنیتی که درجهان بی همتاست، پایگاه اینترنتی آن است که اکنون شامل بیش از ۵۰.۰۰۰ سند، گزارش، مقاله، کتاب، فیلم، عکس و ادبیات شنیداری در مورد شکنجه، پیامدهای شکنجه، درمان و توان بخشی قربانیان شکنجه است. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۵ تير ۱٣۹۵ -  ۲۵ ژوئن ۲۰۱۶


کتابخانه و مرکز اسنادِ دیگنیتی بزرگترین کتابخانه و مرکز اسناد شکنجه و پیامدهای آن در جهان است. این موسسه در اکتبر 1366 (1987) به‬طور رسمی در کپنهاگ پایتخت دانمارک، به نام مرکز توان‬بخشی و پژوهش در باره قربانیان شکنجه Rehabilitation and Research Centre for Torture Victims (RCT) گشایش یافت. شالوده‬ی این موسسه ده سال پیش از این تاریخ، با هدف ایجاد مرکزی جهانی برای گردآوری اسناد، مدارک و پژوهشهایی که در باره شکنجه، قربانیان شکنجه، و توانبخشی شکنجه‬شدگان موجود است، در دانمارک ریخته شد. در همان سال 1366 که این مرکز گشایش یافت، با کمک بنیاد L. C. Skaggs & Mary Skaggs Foundation که مرکز آن در امریکاست ابزار لازم برای ثبت الکترونیکی اسناد و مدارکِ گردآوری شده فراهم گردید، تا بشود آن ها را در سراسر جهان در اختیار همگان گذاشت.
پس از گشایش این مرکز و کتابخانه، با توجه به استقبالی که از آن شد، سِوِن اریک باون کریستن‬سن Svend Erik Baun Christensen رئیس و یکی از بنیان‬گذاران آن، نیاز به گسترش چنین مرکزهای را در جاهای دیگر جهان مطرح کرد و در پی آن مرکزهای همانندی در اسلام‬آباد در پاکستان (1991)، بولونیا در ایتالیا (1991)، و برلین در آلمان (1992) آغاز به کار کردند. این موسسه در برلین زیر نام Behandlungszentrum für Folteropfer یا bzfo فعالیت می‬کند که نشانی آن را در زیر می بینید: www.bzfo.de

RCT در سالهای (1372) 1993 و (1373) 1994 با همکاری مدرسه کتابداری دانمارک، سازمان پناهندگی دانمارک و سازمان حقوق بشر دانمارک دو سمینار بزرگ آموزشی در کپنهاگ برپا کرد که افرادی از 31 کشور جهان در آن شرکت کردند. در سال‬های بعد نیز (RCT) در سطح گسترده‬ای در دانمارک و بسیاری از کشورهای دیگر اقدام به آموزش تکنیک و پرنسیپ‬های گردآوری و نگهداری این‬گونه اسناد کرد. هدف از این گردهمایی‬ها این بود که تجربه‬های به دست آمده در اختیار کتابداران، متخصصانِ رشته اطلاعات و مبارزان حقوق بشر که در این زمینه بی‬تجربه بودند، قرار گیرد.
رفته رفته مرکز اسناد (RCT) در همه جهان به رسمیت شناخته شد و از سال 1985 همکاری با "سیستم جهانی اطلاعات و اسناد حقوق بشر" (HURIDOC) را آغاز کرد که سه سال پیش از آن با هدف گسترش آگاهی در باره روش‬های ثبت، پخش و انتشار اسنادِ مربوط به زیر پا نهادن حقوق بشر، در ژنو پایه‬گذاری شده بود. HURIDOC برای ثبت چنین اسنادی استانداردهایی را مدوّن کرد که مورد استفاده مرکز اسناد (RCT) قرار گرفت. ما امروزه این مرکز را به نام دیگنیتی (به معنای ارزش و کرامت) می‬شناسیم.
بزرگترین و مهمترین مشخصه‬ی مرکز اسناد و کتابخانه دیگنیتی که درجهان بی همتاست، پایگاه اینترنتی آن است که اکنون شامل بیش از 50.000 سند، گزارش، مقاله، کتاب، فیلم، عکس و ادبیات شنیداری در مورد شکنجه، پیامدهای شکنجه، درمان و توان بخشی قربانیان شکنجه است. این پایگاه برای کسانی که در زمینه‬های مربوط به شکنجه کار می‬کنند، ابزار بی نظیری است، چون تنها پایگاه اینترنتی جهان است که مطالب مربوط به شکنجه را در زمینه‬های گوناگون درمانی، روانی، اجتماعی، سیاسی و... به ثبت می‬رساند و در اختیار همگان می‬گذارد و همزمان مرجع ها، گزارش‬ها، اطلاعیه‬ها، مقاله‬های گاهنامه‬های کوچک، فیلم و موردهای شنیداری و غیره را که در جایی به ثبت نرسیده، به ما معرفی می‬کند.
کتابخانه و مرکز اسنادِ دیگنیتی از راه پایگاه اینترنتی خود دستیابی سریع به مطالب را برای همگان امکان‬پذیر ساخته و تا جایی که ممکن است مطالب علمی را به زبان انگلیسی زیر پوشش قرار می دهد. علاوه بر این، آنچه را که در زمینه شکنجه و موضوعات جانبی آن تولید می‬شوند و مهم و عمده و قابل اعتماد هستند، بدون توجه به اینکه به چه زبانی هستند یا به چه کشوری مربوط می شوند و یا آنکه موازین علمی حرفه ای و دانشگاهی را رعایت کرده‬اند یا نه، به ثبت می‬رساند.
درهای این کتابخانه در کپنهاگ به روی همه باز است، اما برای آنکه کارکنانِ این مرکز بتوانند با آمادگی کامل پذیرای مراجعان باشند، بهتر است پیشاپیش به وسیله نامه، ای-میل، تلفن یا فاکس از آمدن شما باخبر شوند. خدمات مرکز اسناد به‬طور عمده رایگان است، اما برای کارهایی مانند کپی گرفتن از موردهایی با حجم بسیار زیاد از شما تقاضا خواهد شد تا مبلغی بابت هزینه‬های فنی بپردازید.
هدف مرکز اسناد و کتابخانه دیگنیتی این است که با گردآوری، کاتالوگ کردن و انتشار ادبیات و موردهای تصویری و دیگر منابع اطلاعاتی که باره شکنجه، پیامدهای شکنجه، مداوا و توان بخشی قربانیان شکنجه موجود است، از هرکجای جهان و به هر شکل و زبانی که هستند، این ادبیات و اطلاعات را در اختیار متخصصان بهداشت، پژوهشگران، فعالان حقوق بشر، و همه کسانی که در جهان برای کمک به قربانیان شکنجه و یا جلوگیری از آن فعالیت می‬کنند، قرار دهد. پیگیری این هدفها تنها در صورت پیوستن تلاش‬های کارکنان این مرکز به کمک و همکاری افراد و سازمان‬های جامعه‬ی جهانی علاقمندِ به موضوع امکان‬پذیر است. اگر شما یا سازمان شما مقاله، گزارش، جزوه یا اَشکال دیگری از منابع اطلاعاتی قابل اعتماد در رابطه با شکنجه نوشته یا تولید کرده است، می توانید مرکز اسناد و کتابخانه دیگنیتی را در جریان گذاشته و با فرستادن کپی یا لینک آن، به مبارزه علیه شکنجه یاری رسانید.

دیگنیتی (انستیتوی ضد شکنجه دانمارک)

این کتابخانه، همان جور که اشاره شد، زیر نظر دیگنیتی یا انستیتوی ضد شکنجه دانمارک (DIGNITY- Danish institute against Torture) قرار دارد که یک انستیتوی خودگردان و بدون هرگونه وابستگی سیاسی است.
فعالیت‬های اصلی دیگنیتی توان‬بخشیِ جان‬به‬دربردگان از شکنجه، بررسی، گردآوری سند، پیشگیری از شکنجه و خشونتهای سازمان‬یافته، همکاری در پروژه‬های جهانی و پژوهش در این زمینه هاست.
توان بخشی قربانیان شکنجه های جسمی و روانی که به دیگنیتی مراجعه می کنند، با همیاری تیمی متشکل از روانشناس، فیزیوتراپ و مشاور اجتماعی صورت می گیرد. در صورت لزوم، روانپزشک این مرکز نیز به یاری تیم می شتابد.
امیدواری دیگنیتی رسیدن به جهانی به دور از شکنجه و خشونت‬های سازمان‬یافته است. هدف اصلی دیگنیتی کمک به شکنجه‬شدگان برای کاستن تاثیرات شکنجه بر آنان، و نیز جلوگیری از شکنجه و خشونت‬های سازمان‬یافته است.

دیگنیتی در 1982 (1361) آغاز به کار نمود و از آن هنگام نقشی اساسی در مبارزه با شکنجه و خشونت‬های سازمان‬یافته داشته و در این سال‬ها توانسته است از یک مرکز درمان و توان‬بخشی برای جان‬به‬دربردگان از شکنجه فراتر رفته و به عضوی موثر در شبکه جهانی حقوق بشر در راستای جلوگیری از شکنجه و خشونت‬های سازمان‬یافته تبدیل شود.

نشانی سایت دیگنیتی:
www.dignityinstitute.org

نشانی سایت و امکان تماس با مرکز اسناد و کتابخانه دیگنیتی:
www.reindex.org
Documentation Centre and Library
DIGNITY- Danish institute against Torture
Bryggervangen 55
2100 København Ø
Denmark
Phone: +45 33 76 06 00
Fax::    +45 33 76 05 00
info@dignityinstitute.dk


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست