یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

درخواست های جهانی برای آزادی اسماعیل عبدی


• بازداشت اسماعیل عبدی دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران، در آستانه ی برگزاری هفتمین کنگره جهانی آموزش بین الملل در کانادا، که عبدی قصد شرکت در آن را داشته است، با اعتراض های جهانی همراه شده است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۱۹ تير ۱٣۹۴ -  ۱۰ ژوئيه ۲۰۱۵اخبار روز: بازداشت اسماعیل عبدی دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران، آن هم در آستانه ی برگزاری هفتمین کنگره جهانی آموزش بین الملل در کانادا، که عبدی قصد شرکت در آن را داشته است، با اعتراض های جهانی همراه بوده است که تا به امروز از سوی حکومت جمهوری اسلامی به سکوت برگزار شده است.

فدراسیون جهانی "آموزش بین الملل" درخواست آزادی فوری دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران را تسلیم مقامات ایران کرده است. دبیرکل این فدراسیون به نمایندگی از بیش از ۳۲ میلیون معلم از مقامات ایران خواسته است به سرعت اسماعیل عبدی دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران را آزاد کنند.
به گزارش «اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران» در این نامه آمده است:
من این نامه را به شما از طرف آموزش بین الملل (EI)، فدراسیون جهانی اتحادیه های آموزش و پرورش و انجمن های معلمان، به نمایندگی از بیش از ۳۲ میلیون معلمین و آموزشیاران حرفه ای آموزش و پرورش در ۱۷۰ کشور، می نویسم. ما می خواهیم شما به سرعت آقای اسماعیل عبدی، دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران (آی تی تی ا)، را آزاد کنید.
کانون صنفی معلمان ایران عضو آموزش بین الملل است. ما هفتمین کنگره جهانی خود را در اتاوا، کانادا، از ۲۱ تا ۲۶ جولای برگزار می کنیم. "اتحاد برای آموزش و پرورش با کیفیت - آموزش بهتر برای یک دنیای بهتر" تم این کنگره خواهد بود. بیش از ۱۵۰۰ نمایندگان سازمان های عضو آموزش بین الملل آرزوهای حرفه ای خود برای رسیدن به آموزش با کیفیت برای همه افراد جوان در سراسر جهان را مورد بحث قرا خواهند داد. آقای اسماعیل عبدی به عنوان نماینده در کنگره ثبت نام شده است.
در انتهای این نامه نیز آمده است: ما قویا از شما درخواست می کنیم که آزادی فوری آقای اسماعیل عبدی و تضمین حق او برای سفر به کانادا و حضور در هفتمین کنگره جهانی ما را فراهم کنید.

در یکی از آخرین اعتراض ها اتحادیه سراسری معلمان (بریتانیا) در نامه ای به حسن روحانی که نسخه ای از آن برای آیت اله خامنه ای نیز ارسال شده،ه‍ی خواهان آزادی فوری اسماعیل عبدی دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران شد.
در نامه ی اعتراضی دبیرکل اتحادیه ی سراسری معلمان بریتانیا به حسن روحانی آمده است: به نمایندگی از اتحادیه سراسری معلمان (بریتانیا) به این وسیله نگرانی شدید خود را نسبت به نحوه رفتار با آقای عبدی– از جمله دستگیری و ماهیت اتهامات مطرح شده علیه او – ابراز می کنم.
به گزارش اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران این نامه می افزاید: به باور ما بازداشت آقای عبدی و تلاش دولت شما برای جلوگیری از شرکت او در هفتمین کنگره جهانی آموزش بین الملل، نشان دهنده نقض کنوانسیون های مختلف بین المللی حقوق بشر، از جمله مقاوله نامه ۸۷ سازمان جهانی کار مبنی بر تضمین آزادی تشکل و مقاوله نامه ۹۸ مبنی بر حق مذاکرات دسته جمعی است. دولت شما همچنین با جلوگیری از شرکت نماینده کنگره EI در جلسه نهاد مدیریت این سازمان، مانع کارکرد دموکراتیک فدراسیون جهانی اتحادیه ما شده است.
این نامه می افزاید: در مورد آقای عبدی، به نظر می رسد هیچ دلیل دیگری برای دستگیری او و حکم ده سال زندانی که به او تحمیل شده، به غیر ازاین که او فعالیت سندیکایی داشته است، وجود ندارد؛ و این فعالیتی است که او باید قادر می بود بنا به حق دنبال نماید. بنابراین ما از دولت شما می خواهیم که برای آزادی ایشان هر چه زوتر اقدام کند. ما همچنین از دولت شما می خواهیم که تمام معلمانی که در حال حاضر در ایران بدلیل فعالیت های اتحادیه ای به زندان افتاده اند را آزاد نماید.

اتحادیه کارکنان کالج ها و دانشگاه های بریتانیا خواهان آزادی فوری اسماعیل عبدی شده است. این اتحادیه در نامه ی خود به محمدحسن حبیب اله زاده، کاردار سفارت جمهوری اسلامی در لندن نوشته است: به نمایندگی از ۱۱۰ هزار اعضای اتحادیه کالج ها و دانشگاههای بریتانیا (یو سی یو)، این نامه را در رابطه با زندانی کردن آقای اسماعیل عبدی، دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران (آی تی تی ا)، به شما می نویسم.
به باور ما بازداشت آقای عبدی و تلاش دولت شما برای جلوگیری از حضور او در کنگره جهانی آموزش بین الملل، نشان دهنده نقض کنوانسیون های مختلف بین المللی حقوق بشر، از جمله میثاق های حمایت از آزادی بیان و تشکل، و همچنین حق مسافرت است. ما قویا از دولت شما درخواست می کنیم که شرایط آزادی فوری آقای اسماعیل عبدی را فراهم نماید و حق او برای سفر به کانادا و حضور در هفتمین کنگره جهانی آموزش بین الملل را به رسمیت بشناسد.

اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا خواهان آزادی فوری اسماعیل عبدی شده است. در نامه ی این اتحادیه به علی خامنه ای آمده است: ما به نمایندگی از ۶۳۰ هزار عضو اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا (کیوپی)، به این وسیله مراتب نگرانی خود را از سلامتی آقای اسماعیل عبدی، دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران (آی تی تی ا)، اعلام می کنیم.
در این نامه تاکید شده: اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا، از خواست تشکلهای کانادایی و بین المللی برای آزادی فوری آقای عبدی و تضمین حق ایشان برای سفر به کانادا برای شرکت در کنگره آموزش بین الملل در شهر اتاوا در کانادا، بین ۲۱ تا ۲۶ جولای ۲۰۱۵، حمایت می کند.

کمپین تاندر کلپ معلمان کانادا خواهان آزادی اسماعیل عبدی است. این کمپین ائتلافی از اتحادیه ها، فدراسیون ها و انجمن های معلمان کاناداست که به نمایندگی از نیم میلیون کارکنان آموزش و پرورش در کانادا، با هماهنگی فدراسیون معلمان کانادا، علاوه بر نامه های اعتراضی مختلف به مقامات جمهوری اسلامی ایران، کمپین آنلاینی را از طریق تاندر کلپ در شبکه‌های اجتماعی با عنوان "اسماعیل را آزاد کنید" برپا نموده و از عموم حامیان درخواست کرده از طریق فیس بوک، تویتر یا تامبلر در آن شرکت نمایند.


فدراسیون معلمان کانادا نیز در نامه به آیت اله خامنه ای و حسن روحانی خواهان آزادی فوری اسماعیل عبدی شده است. دبیرکل این فدراسیون در نامه ی خود خاطرنشان کرده است: من، به نمایندگی از فدراسیون معلمان کانادا، صدای نزدیک به ۲۰۰ هزار معلم در کانادا و عضو متصل به آموزش بین الملل (EI) با ۳۰ میلیون عضو، این نامه را به شما می نویسم.
به عنوان یکی از سازمان های میزبان هفتمین کنگره جهانی EI، فدراسیون معلمان کانادا خواسته های آموزش بین الملل برای آزادی فوری همکار ما آقای اسماعیل عبدی، دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران (آی تی تی ا)، و تضمین حق او برای سفر به کانادا به منظور شرکت در کنگره (EI) در اتاوا، کانادا، از تاریخ ۲۱ تا ۲۶ ژوئیه ۲۰۱۵، را تکرار و حمایت می کند.
ایران باید به مسئولیت خود به عنوان یکی از امضا کنندگان اعلامیه جهانی حقوق بشر و کنوانسیونهای مرتبط با آن عمل نماید. ما از شما می خواهیم او را فورا آزاد کنید و حق او برای سفر به کانادا را محفوظ بدارید. فرصت کوتاه است.


عکس: اسماعیل عبدی، در کنفرانس بین المللی معلمان در ترکیه - از سایت حقوق کارگر و معلم


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست